S anglickou príchuťou

20.07.2011
Interiér

V jednom zrekonštruovanom dome na vidieku sme objavili kuchyňu nie celkom z typicky slovenského cesta. Pritom sme hranice republiky neprekročili.

Na začiatku plánov o budúcej tvári kuchyne bol nielen anglicko-slovenský pár, ale aj šikovný stolár so zmyslom pre poctivú prácu. Keďže priestor, do ktorého bola kuchyňa koncipovaná, je naozaj veľkorysý, žiadne kompromisy neboli potrebné. V tradične vybavenej anglickej kuchyni nemohol chýbať veľký drevený stôl, železný sporák ani kuchynský kredenc. Ako bonus k vysokému stropu pribudla závesná polica určená na „výstavku“ riadu.

Malé kompromisy

Hoci majitelia domu preferujú tradičný konzervatívny štýl, predsa len prítomnosť malých detí poznačila aj tvár kuchynského priestoru. Hravosť a dobrú náladu do nej vniesli netypické farebné prvky. Objavili sa na pracovnom ostrovčeku, stoličkách, ale aj kuchynských predmetoch. Väčšia časť kuchyne je však ladená do bielej s nádychom luxusu a čistoty. Typické klasické rímsy zdobia nielen kuchynské skrinky, ale aj preklad nad sporákom či konštrukciu nad pracovným ostrovčekom. Moderné prvky súčasnej domácnosti sa skrývajú pred zrakmi návštevníkov. Napríklad teleso elektrického odsávača sa ukrylo za imitáciu klasického odťahu do komína. Umývačku vedľa keramického dvojdrezu prekrývajú masívne spodné dvierka linky.

Pravé anglické

Hoci sa pri zhotovovaní nábytku majitelia mohli spoľahnúť na stolára, doplnky si priviezli priamo z Anglicka. Či už z nákupov, alebo ako milú spomienku priamo z kuchyne svojej mamy. Medené a cínové nádoby, modrobiele obkladačky s krásnymi florálnymi motívmi, to všetko dotvára čarovnú atmo­sféru vidieka. Starodávny anglický porcelán sa vyníma v dubovom kredenci, ktorý stojí v centre kuchyne. V retroštýle sa nesú aj spotrebiče. Dominantou je jednoznačne sporák, ktorý však funkciami vôbec nezaostáva za súčasnými rivalmi. Jediná moderná výnimka, ktorá sa presadila v tomto idylickom vidieckom prostredí, je antikorová chladnička. Stolár ju však zakomponoval do kuchynského kredenca tak umne, že nielenže nie je rušivým prvkom, ale priam vytvára akési zázemie pre rodinnú vínotéku. Berie sa skrátka ako súčasť „chladnej pivnice“.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
S anglickou príchuťou
Edita JANÍKOVÁ