Stôl mnohých podôb

16.11.2010
Interiér

Hoci jedálenský stôl nie je prvý zariaďovací predmet domácnosti, dôležitosť nestráca. Hľadá si len svoju podobu podľa vašich predstáv.

Jedálenský stôl nezaprie svoju úlohu. Odjakživa stmeľoval rodinu a poskytoval jej priestor na prežitie vzácnych spoločných chvíľ. Obľúbený je nielen pre veľkorysé rozmery, ale aj pre mnoho podôb, ktoré dokážu uspokojiť každého.

Na nezaplatenie

Otvorené priestory obývačiek s kuchynským kútom si priam vyžadujú kus nábytku, ktorý by tieto dve zóny vhodne prepojil. Práve jedálenský stôl dokáže poskytnúť eleganciu obývačke i praktické využitie pre kuchynskú časť. Nemusí sa pritom využívať iba na stolovanie. Uplatnenie si nájde aj ako bezpečné zázemie na hru malých detí či ako miesto na pokojnú debatu rodinných členov i pozvaných hostí. Posedenie pri jedálenskom stole zvádza na neformálnu atmosféru, hoci aj nad šálkou čaju. Ocenia ho aj seniori. Na rozdiel od sedenia v sedačkách s hlbokým a mäkkým sedom dokážu na jedálenskej stoličke obratnejšie meniť sklon tela alebo sa postaviť.

Bez výhovoriek

Ponuka jedálenských stolov je v dnešných časoch taká rozmanitá, že dokáže uspokojiť každého. Aj keď si ho vaša obývačka z priestorových dôvodov na prvý pohľad nemôže dovoliť, riešenie sa nájde aj pre ňu. Jedálenské stoly sa totiž dokážu prevteliť aj do podoby konferenčného stolíka. V prípade potreby potom stačí iba jednoducho zmeniť výšku podnože a jedálenský stôl s potrebnou výškou je na svete. Možno by sa vám zdalo zbytočné pozastavovať sa pri jedálenských stoloch nad zmenou veľkosti stolovacej časti. Práve tento technický detail však zamestnáva výrobcov rok čo rok. Prichádzajú s dokonalejším a jednoduchšie ovládateľným mechanizmom, ktorý dokáže s prehľadom zdvojnásobiť kapacitu stolovacích miest. Konštruktéri pritom musia dodržať eleganciu vyhotovenia, hlavne pri sklenených stoloch, a bezchybný trvácny chod. V prípade núdze neváhajú využiť aj motorickú podporu.

Čím zaujmú

Nepopierateľne najvhodnejší materiál na jedálenské stoly je drevo. Je pevné, trvácne a na rozdiel od konkurencie krásne vďaka neopakovateľnej kresbe dreva. Tento materiál dovoľuje výrobcom pohrať sa s hranami stola, hrúbkou dosky aj s vtipným ukrytím praktických zásuviek. Sú tu však ešte materiály, ktoré dokážu vykúzliť zložitejšie tvary, napríklad umelý kameň alebo menej časté stolové dosky z prírodného kameňa, keramiky, alebo plastu. Nadčasovosť a ľahkú hmotu dokážu do priestoru vniesť sklenené stoly. S čírym alebo podfarbeným povrchom vedú na priečkach obľúbenosti v modernej domácnosti. Zaujať dokážu aj nevšednými tvarmi v podobe ohýbaného skla. K ľahkej manipulácii pri zväčšovaní plochy môžu pomôcť aj kolieska umiestnené nielen v tele stola, ale aj na stolových nohách.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Stôl mnohých podôb
Edita JANÍKOVÁ