Úsporné i veľkorysé

22.11.2010
Interiér

Posuvné dvere už dávno nie sú len šikovný trik do malých bytov. Nové konštrukcie puzdier, väčšie rozmery, či dokonca zaoblenie im dovoľujú zastať úlohu aktívneho deliaceho prvku aj v priestrannej spoločenskej zóne.

Dlhé roky existovali iba posuvné dvere pohybujúce sa po koľajničke na závesnej konštrukcii pozdĺž steny. Ich výhoda je, že sa dajú bezproblémovo osadiť aj dodatočne bez výraznejších stavebných zásahov. Malou chybičkou krásy môže byť pre niektorých viditeľná konštrukcia s dverným krídlom. Ak sa však zvolí zaujímavá štruktúra dreva či skla, toto riešenie sa môže stať efektnou devízou. Pri tomto spôsobe však treba rátať s tým, že na stenu, kde sa krídlo posúva, už neumiestnite žiadny nábytok. Revolučný zlom prinieslo stavebné puzdro, keď sa dvere ľahkým posunom skryjú do priečky. Toto riešenie ponúka celkom nové možnosti na využitie priestoru, jeho delenie a otváranie na väčšej ploche podľa potreby. Zabudovanie dverného puzdra môže dodať aj bežnej domácnosti punc luxusu a poradí si i s atypickými požiadavkami. Tento spôsob ponúka aj lepšie využitie stien vedľa dverných otvorov.

Niečo o puzdre

Ide o rám z kvalitného pozinkovaného plechu, ktorý sa zabuduje do steny a doň sa plne zasunie dverné krídlo. Nemá žiadne nároky na manipulačný priestor pri otváraní ako tradičné otváracie dvere. Zatvorené zabezpečujú zvukovú, pachovú a prachovú izoláciu. Srdcom celého puzdra je vodiaca lišta, v ktorej sa pohybujú dva vozíky s guľôčkovými ložiskami. Vďaka nim je pohyb dverí ľahký a tichý. V krajných polohách sú dvere aretované, dorazy umožňujú mäkké zastavenie pohybu dverí.

Podľa konštrukcie

Puzdro sa buď zabudováva do muriva, alebo do sadrokartónovej priečky. Model určený do muriva má na povrchu hustú drôtenú mriežku s okami 2,5 x 5 cm, na optimálne nanášanie omietky bez sklzu. Nad puzdrom sa musí použiť preklad alebo oceľový nosník, lebo nie je schopné niesť zaťaženie priečky. Pri inštalovaní puzdra nemusí byť ešte dokončená podlaha, stačí poznať nulovú výšku výslednej podlahy, ku ktorej sa osádza. Konštrukciu puzdra určenú do sadrokartónovej priečky tvoria zvislé stojky z oceľového pozinkovaného plechu. Podobné sa používajú pri bežnej inštalácii sadrokartónových dosiek.

Rozhodnúť sa včas

Pre puzdrové posuvné dvere sa treba rozhodnúť ešte pred realizáciou hrubej stavby či rekonštrukciou, lebo potrebujú približne dvojnásobnú veľkosť stavebného otvoru. V už hotových stavbách je potom jediné riešenie rozšíriť existujúci stavebný otvor na potrebnú veľkosť. Niektoré produkty umožňujú aj dodatočnú montáž doplnkového príslušenstva. Ide napríklad o samočinné zatváranie dverí pomocou protizávažia, synchronizáciu posuvu pri dvojkrídlových a teleskopických dverách alebo posuv dverí na elektrický pohon.

Nové výhody

Trend vysokých dverí neminul ani tie posuvné. Aj keď štandardná výška dverí býva 197 cm, norma sa dokonca uspokojuje s minimálnou výškou 187 cm, v minimalistických interiéroch sa čoraz väčšej obľube tešia dverné krídla blížiace sa európskej norme 210 cm. Výnimka nie sú ani krídla na celú výšku miestnosti. Dnes už pre výrobcov nie je problém vyrobiť krídlo s úctyhodnými rozmermi 290 x 150 cm. Novinka je jedno puzdro spoločné pre dvoje dverí, ktoré sa doň zasúvajú v zákryte paralelne z dvoch strán. Túto inováciu oceníte pri rekonštrukcii bytového jadra v paneláku, kde voľného miesta nie je nikdy dosť. Ďalšia inovácia je puzdro pre oblúkové dvere, aj v dvojkrídlovom variante. V modernom interiéri v čistých líniách sa vďačne uplatní bezzárubňové stavebné puzdro a bezrámové dvere.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Úsporné i veľkorysé
Inéz BÚCI