Čisto pánska záležitosť

24.06.2011
Interiér

Zvyčajne býva pozitívom, keď sa do premeny bytu zamieša šikovný dizajnér. No ak dokáže ešte úspešne zvládnuť aj drvivú časť realizačných prác vrátane výroby nábytku, tomu sa už povie terno.

Hoci je mladý dizajnér ešte iba študent interiérového dizajnu na fakulte architektúry, éru eléva už má dávno preskákanú. Skúsenosti zbieral nielen u nás, ale aj v zahraničí. Začínal pekne od nuly a vyskúšal si rôzne remeslá, či už ako záhradník, stolár, stavbár, maliar, alebo návrhár. Neskôr sa dostal k väčším realizáciám, kde sa už mohol prejaviť jeho rukopis. Minulý rok dostal od známeho ponuku na rekonštrukciu bytového jadra.

Vo vyššom štandarde

Slovo dalo slovo a z menšej zákazky sa napokon vykľula kompletná rekonštrukcia dvojizbového panelákového bytu. Predstava investora bola definovaná stručne a jasne: Zmeniť tridsaťročný byt v pôvodnom stave na nadčasový, no zároveň útulný priestor, ktorý by poskytol pohodlie na každodenný život a zároveň by bol dostatočne reprezentatívny na prijímanie návštev. Azda jediná konkrétnejšia požiadavka budúceho majiteľa bolo farebné ladenie bytu. Preferoval hnedý zemitý odtieň, ktorý je dostatočne elegantný a útulný zároveň.

Od podlahy po strop

Riešeniu tejto estetickej méty však musela predchádzať kompletná rekonštrukcia od výmeny okien, podláh, nových stierok, rozvodov elektriny a vody. Prácne zasekávanie nových elektrorozvodov vyriešili sadrokartónové podhľady. Hoci sa priečky neposúvali, do nosných konštrukcií sa zasahovalo niekoľkokrát, čo si vyžiadalo aj statický posudok. Zväčšoval sa dverný otvor medzi kuchyňou a obývačkou a zároveň sa vyrezával otvor na dvere šatníka. Samostatný šatník, do ktorého sa vstupuje zo spálne, je vlastne jediný vážnejší dispozičný zásah v interiéri. Na prvý pohľad celkom bežná rekonštrukcia s klasickým scenárom. Ojedinelou ju robí fakt, že väčšinu stavebných a realizačných prác zvládol autor návrhu a stihol to za neuveriteľných šesť týždňov. Klobúk dole.

 
Autor: Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Čisto pánska záležitosť
Denisa SLANČOVÁ