Na vidieku po vidiecky

14.11.2008
Interiér

Bývalej koniarni, ktorá bola takmer na spadnutie, vdýchli noví majitelia život. Citlivo pristupovali nielen k pôvodnej dispozícii, verní zostali aj duchu vidieckej lokality.

Ani prvý raz prichádzajúce návštevy nemajú problém nájsť tento domček. A to ho pritom z ulice ani nevidieť. Poznávacím znakom sú dve rovnaké sedlové strechy. Jedna prekrýva murovanú garáž, druhá zastupuje garážové státie. Táto stavba sa tiahne cez celú šírku pozemku, čím získal malebný dom na konci záhrady dostatok súkromia.

Snúbenie starého s novým

Pri rekonštrukciách sa nikdy nedá vopred celkom presne určiť, čo z pôvodnej stavby bude môcť zostať a čo bude treba nahradiť. Po prehliadke odborníkmi sa ukázalo, že krov so strechou musia preč. Obvodové múry však boli v dobrom stave, a dokonca suché. Preto väčšiu časť z nich majitelia ponechali. Tá menšia padla za obeť neveľkej prístavbe, ktorá sa k pôvodnému objektu napája do písmena L. V celom dome sa zväčšovali otvory na okná a pribudli efektné terasové dvere.

Priestor navyše

Výmena krovu a strechy ponúkla, samozrejme, možnosť zobytniť podkrovie. Tak prečo by ju domáci nevyužili? Podkrovie tak dnes poskytuje komfortný priestor na spálňu, dve detské izby, hygienické aj technické zázemie. Prízemiu v pôvodnej časti domu velí otvorená dispozícia. Snúbia sa v nej tri funkcie – spoločenská, jedálenská a kuchynská. V novej prístavbe sa nachádza hosťovská izba a kúpeľňa s WC. Tepelnú pohodu v dome zabezpečuje kombinácia podlahového kúrenia a radiátorového okruhu. Na domácich prezradíme, že to nie je ich prvé bývanie. Dokonca už okúsili aj príchuť novostavby. Nenašli sa v nej. Vždy ich lákal dom s minulosťou. Napriek možným nástrahám sa nebáli rekonštrukcie. Výsledok? Bývanie s rukopisom svojich obyvateľov. Jednoducho povedané, majitelia sa v ňom konečne našli.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ, Zlatica VARGOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Na vidieku po vidiecky
Monika KRÁLOVÁ
Zlatica VARGOVÁ