Nevyhnutná zmena

17.03.2010
Interiér

Kúpeľne v starších tehlových a panelových bytoch trpia zastaraným vybavením a tlačí ich priestor. V novostavbách podlahová plocha kúpeľne zväčša nebýva problém, no je ideálne využitá? To sú v skratke útrapy majiteľov troch kúpeľní, ktorých rekonštrukcie sa podarilo úspešne zrealizovať. Presvedčte sa s nami.

Návšteva 1

Dôvod rekonštrukcie: nedostatočne využitý priestor a absencia súkromia

Rozmer kúpeľne: 3 x 4 m spolu s toaletou

Vek stavby: 10-ročný tehlový dom

Majiteľov kúpeľňa iritovala veľkou prázdnou podlahovou plochou. Chceli ju lepšie využiť a zvýšiť si hygienický komfort o sprchovací kút. Neboli stotožnení ani so sanitárnymi prvkami zoradenými po obvode kúpeľne. O slovo sa prihlásilo centrálne umiestnenie dvojumývadla na novovytvorenej priečke v tvare písmena „T“. Vďaka nej domáci získali väčšiu intimitu vo vizuálne oddelenej časti toalety s bidetom a v sprche. Už aj tak rozľahlá kúpeľňa sa ešte mierne predĺžila. Na úkor spálne jej pribudol priestor v hĺbke vstavanej skrine. Výsledok stojí za to – vstup do kúpeľne maskovaný posuvnými dverami šatníka. Zmeny sa dotkli aj kúrenia. Nové podlahové kúrenie a rebríkový radiátor s kombinovaným vykurovaním zabezpečujú príjemnú klímu nielen v zime, ale i v lete. Potom už prišlo na rad nové vybavenie. Biela zdravotechnika kontrastuje s nadčasovým sivým obkladom a dlažbou z gresu. Strohý obkladový materiál s industriálnym podtónom prehrieva nábytok z dreva.

Návšteva 2

Dôvod rekonštrukcie: starý stav a nedostatok komfortu

Rozmer kúpeľne: 1,6 x 1,8 m + toaleta 0,8 x 1,8 m

Vek stavby: 20-ročný panelový dom

Paneláková kúpeľňa vyžadovala kompletnú úpravu. Nové rozvody vody umožnili pohrať sa s premiestnením sanity. Umývadlo sa tak ocitlo na protiľahlej strane a kombinovanú toaletu vystriedala závesná misa so zamurovanou splachovacou nádržkou. Spoločnosť jej robí praktická bidetová sprška. Aj keď priečky ostali na pôvodnom mieste, predsa došlo k optickému zväčšeniu kúpeľne. Dopomohlo tomu prepojenie s toaletou, ktorá si i napriek otvoreniu ponechala istú dávku súkromia. K vzdušnosti prispel i biely obklad, ktorý do malej miestnosti vniesol viac svetlosti. A kde sa podela práčka? Presťahovala sa do úzkej chodbičky, kde sa po zaslepení vchodu do kuchyne naskytol ideálny priestor. Neprítomnosť práčky v kúpeľni nechala domácim voľnú ruku pri výbere vane. Mohli sa tak poohliadnuť aj po komfortnejšom rohovom modeli.

Návšteva 3

Dôvod rekonštrukcie: nevyhovujúci technický stav a neestetický vzhľad

Rozmer kúpeľne: 2,9 x 1,6 m spolu s toaletou

Vek stavby: 55-ročný tehlový dom

Rovnako tretia navštívená kúpeľňa prešla celkovou „očistou“. Ani v tomto prípade sa hranice kúpeľne neposúvali, premiestnili sa však dvere. Svoje miesto prepustili matným sklobetónovým tvárniciam, ktoré do kúpeľne vpúšťajú denné svetlo, ale neprezrádzajú, čo sa za nimi deje. A výmen bolo viac. Kombinovanú wc misu nahradila praktickejšia závesná toaleta s menej hlučnou zamurovanou splachovacou nádržkou. Vaňa ustúpila otvorenému sprchovaciemu kútu s na mieru vyrobenou sklenenou zástenou, osadenou do hliníkových líšt. Na vyvýšenej podlahe jej robí garde plochá sprchovacia vanička. Nezabudlo sa ani na neodmysliteľný prvok súčasných kúpeľní – rebríkový radiátor. Samozrejmosťou je nútené odvetranie vlhkého priestoru.

 
Autor: Katarína ŠATANKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nevyhnutná zmena
Katarína ŠATANKOVÁ