PaneLáska

15.11.2007
Interiér

Bola to láska na prvý pohľad. Keď ho prvýkrát zbadala, už sa za iným neobzerala a on sa z vďaky dokonale prispôsobil jej potrebám.

Dvaapolizbový byt zo sedemdesiatych rokov volal po údržbe a modernizácii. Premena sa však neudiala z večera do rána ani za mesiac. Majiteľka sa s ním najskôr chcela zžiť. Miestami do ich vzťahu zasahoval aj pán domáci, ale podstatné zmeny sa stali pod taktovkou ženskej tvorivej ruky. Vďaka oťukávaniu majiteľka spoznala čaro niektorých vrások panelového bytu a jeho konštrukčné nevyhnutnosti povýšila na dnes už dobové artefakty. Nosné fabióny, ktoré ukrývajú výstuž aj drevené parketové podlahy, dostali novú šancu. Panelákový mládenec sa prezliekol do šviháckejšieho farebného kabáta.

Dispozícia zostala nezmenená

Okrem hygienického zázemia sa dispozícia príliš nezmenila. Iba sa spojilo samostatné WC s kúpeľňou, pričom sa posúvala nenosná priečka. Táto zmena bola nevyhnutná vzhľadom na nepraktickú veľkosť toalety a množstvo dverí v malej predsienke pred hygienickým jadrom. Pretože sa časť predsienky pôdorysne začlenila do kúpeľne, mohla sa sem umiestniť aj práčka. Inak majiteľom rozmiestnenie jednotlivých miestností vyhovovalo. Kompletnú výmenu však zažilo všetko dožívajúce. Kuchynská linka, okná, vstavané skrine, podlaha na chodbe, rozvody elektroinštalácie a vody. Keďže k bytu prináležia aj dva balkóny, jeden z nich sa majiteľka rozhodla využívať ako zimnú záhradu, a tak ho dala zaskliť.

So zmyslom pre detail

Aj keď zmeny vizáže prebiehali bez architekta, majiteľkin jemnocit pre detail je evidentný. Nás najviac zaujalo, že aj keď v interiéri dominujú neutrálne tóny, v žiadnom prípade byt nepôsobí fádne. Farebnú umiernenosť v každej miestnosti vyvažuje výrazný, no s mierou nadávkovaný farebný akcent. Zatiaľ čo návrh kuchyne je jej dielom, do rekonštrukcie kúpeľne zasiahli odborníci v kúpeľňovom štúdiu. Pri tvorbe konceptu sa v prvom rade prihliadalo na potreby a nároky domácich, až potom prišla na rad estetická stránka. Možno aj vďaka tomu, že sa nový kabát nešil horúcou ihlou, sadol bytu i svojim obyvateľom ako uliaty.


 
Autor: Iveta GREBÁČOVÁ, Denisa SLANČOVÁ, Foto: Laura WITTEKOVÁ
Fotogaléria
PaneLáskaPaneLáskaPaneLáskaPaneLáska
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
PaneLáska
Iveta GREBÁČOVÁ
Denisa SLANČOVÁ
Foto: Laura WITTEKOVÁ