Strop s tradíciou

15.12.2006
Interiér

Nasťahovali ste sa do staršieho domu a neviete, či strop nad vašou hlavou vydrží? Ak ide o drevený strop, je veľká pravdepodobnosť, že to prežije...

Drevený trámový, nazývaný aj záklopový, strop pamätá veľa. Začal sa používať v 19. a 20. storočí. Prežil vďaka svojej dômyselnej konštrukcii ukrývajúcej vzduchovú medzeru. Zaručuje mu dobré tepelnoizolačné parametre a zvukovú nepriezvučnosť. Duchom je teda stále mladý, často stačí malá plastika či mejkap a hor’ sa do spoločného života. Ak má strop priehyb, oslovte statika, ktorý určí diagnózu a nasadí správnu liečbu. Napríklad dvihnutie stropu pomocou železobetónovej dosky. To je však práca pre vysokokvalifikovaných odborníkov. My vám chceme poradiť, ako rekonštruovať strop zdravý, ktorý potrebuje len upraviť fasádu.

Má dve tváre

A podľa nich ho spoznáme. Tvár jedna – podhľad, má fabióny a nerovný povrch spôsobený trstinou, ktorú v sebe ukrýva. Tvár druhá – podlaha. Má zosušené vrásky a dobový účes z parketových vlysov. Okrem toho je strop korpulentný ako stará dáma, hrúbka môže dosiahnuť až 1,5 m.

Keď je podlaha škaredá

K drevenému stropu neodmysliteľne patrí drevená podlahová konštrukcia. Vo väčšine prípadov je vyrobená z dubových alebo bukových parketových vlysov, ktoré sa kládli na dosky zo smreku alebo borovice. Parketové vlysy z dreveného masívu sa okrem spojenia na pero a drážku na tieto dosky lepili. Oprava podlahy si v prvom rade vyžaduje zistenie rozsahu a príčiny poškodenia. Pamätajte však, že nestačí iba opraviť, vždy treba najskôr odhaliť a odstrániť príčinu. Žiaľ, výhodnejšie je vymeniť celú pôvodnú podlahu. Najmä v prípade, keď je už drevo v rozklade a napadnuté hubami. Ak sa na podlahe prejavilo poškodenie iba v malom rozsahu, oplatí sa rekonštrukcia. Najmenej bolestivým prípadom je prebrúsenie, pretmelenie a následné nalakovanie pôvodnej drevenej podlahy. Škáry sa tmelia zmesou drevenej drviny a tmelu. Počas svojej životnosti drevenú podlahu možno niekoľkokrát prebrúsiť a jej povrchovú úpravu obnoviť.

 
Autor: Iveta GREBÁČOVÁ, Zlatica VARGOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Strop s tradíciou
Iveta GREBÁČOVÁ
Zlatica VARGOVÁ