Vydarená premena

21.07.2011
Interiér

Kúpa staršieho bytu v pôvodnom stave chce veľkú dávku predstavivosti o uspokojivom riešení bytovej otázky. My sme však boli svedkami toho, že aj tento odvážny krok do neznáma môže viesť k spokojnosti majiteľa aj k obdivu návštevníkov.

Tentoraz sme sa ocitli v pokojnej okrajovej časti mesta, ktorá nesie znaky socialistickej výstavby. Medzi vysokými panelákmi sa týčil jeden, ktorému dopriali na prvý pohľad omladzujúcu kúru. Nové zateplenie, plastové okná s vonkajšími roletami a ozvučený moderný interiér výťahu nás nenechali na pochybách, že výber bytu v tomto paneláku mal aj pridanú hodnotu.

Za dverami

Pozitívne naladené sme sa nevedeli dočkať výsledku rekonštrukcie bytu, ktorá nebola iba kozmetickým zákrokom. Práve naopak. Dizajnérka bytu nenechala takpovediac ani kameň na kameni. Padali steny, spevňovali sa konštrukcie, vznikali nové priestory. Po vstupe do kompletne zrekonštruovaného troj­izbového bytu sme sa ocitli v priestrannej otvorenej dispozícii, ktorej nechýbala vzdušnosť, originálne riešenie a prítomnosť osviežujúcich farieb. Ruku než­nej dizajnérky so zmyslom pre detail sme cítili všade. Či už na precízne zhotovenom mozaikovom obklade vane, alebo na vkusných obrazoch dopĺňajúcich pôvodný koncept. Nečudo, veď aj obrazy nesú rukopis autorky interiéru. Ako výtvarníčka sa pohrala aj so správnym dávkovaním farieb. Hoci je zariadenie interiéru skôr minimalistické, zohrieva ho kombinácia vzorov a materiálov.

Čo je vidieť a čo nie

Otvorený priestor vstupnej haly naznačuje štýlové smerovanie spoločenskej zóny. Aj po zväčšení tejto časti bytu necháva návštevníkov po vstupe v napätí. Hlavná spoločenská časť je totiž vhodne ukrytá za rohom. Dostatok svetla však napovedá o otvorenej dispozícii priestoru s dostatočným prísunom denného svetla. Prítomnosť moderne zariadenej kuchynskej linky s nádychom exotiky nás nenecháva na pochybách o kompletnom vybavení bytu, hoci majiteľ je športovo založený mladý muž so záľubou v cestovaní. Čo-to o jeho záľubách prezrádza miestnosť, ktorá akoby bočila od ostatnej časti bytu. Slúži ako dočasné útočisko „pocestným“ domáca pracovňa aj fitnes zároveň. Od exotického nádychu zámerne vybočila aj spálňa, ukrytá na druhom konci bytu. Majiteľa jej odlišné zariadenie naladí na inú, pokojnejšiu nôtu. Praktický parketový povrch nahradil príjemný celoplošný koberec.

Šokujúce prekvapenie

Od rekonštrukcie staršieho bytu sme síce očakávali určité dispozičné zmeny, ale odhalenie bolo oveľa silnejšie. Po vstupe do kúpeľne, ktorá susedí s kuchynskou linkou, sa nám predstavila oáza pokoja. Egypská socha na piedestáli, prísun denného svetla spoza sklobetónu a lákavá čokoládová mozaika boli naozaj neočakávané riešenie. Miestnosť bola dostatočne priestranná aj na zakomponovanie práčky, aj toalety. Jej prítomnosť však bola cudne ukrytá na konci kúpeľne, za ďalšími dverami. Vyriešil sa teda kompromis s umiestnením toalety do kúpeľne či mimo nej. A čo nás najviac prekvapilo druhý raz? Po vstupe do obývačky sa naše pohľady vrhli do diaľky. Zasklená terasa, ktorá, mimochodom, odrezala kúsok z obývačky, priniesla dovnútra nielen dostatok denného svetla, ale aj pocit väčšieho priestoru. Plnohodnotne slúži ako predĺžená letná terasa nielen počas dňa, ale vďaka vkusne doladenému osvetleniu aj počas dlhých letných večerov. A kde sa podel pôvodný balkón zo spálne? Zateplením a prestavbou sa z neho stala súčasť spálne. Teraz sa už do nej pomestí nielen priestranná posteľ, ale aj šatník.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vydarená premena
Edita JANÍKOVÁ