Neviditeľné chladenie

16.04.2010
Články

Moderná klasická klíma má dnes silnú konkurenciu, stropné chladenie. Ponúka príjemný chlad bez prievanu, tichú a menej nákladnú prevádzku.

Navyše v interiéri nezaberá priestor a ne­narúša estetický dojem. Tento spôsob chladenia je mimoriadne vhodný pre alergikov. Nespôsobuje totiž vírenie prachu ani vysúšanie vzduchu. Strop má nižšiu teplotu ako vzduch, preto odoberá teplo z miestnosti, ktoré sa odvádza chladiacim registrom.

Mokré i suché

Sú dve možnosti, ako inštalovať potrubný systém chladenia. A to mok­rým i suchým spôsobom. Rúry môžu byť zabudované priamo v monolitickej stropnej doske. Vstupná investícia je nižšia, avšak daň za ňu je vyššia zotrvačnosť a mierne znížený výkon oproti roštu pod omietkou alebo prefabrikovanému podhľadu. Výhoda je, že hrúbka stropu sa nezvýši, teda neukrojuje z výšky miestnosti. Keďže rúrky sa vkladajú do úrovne spodnej výstuže, bez statického posudku sa nezaobídete. Táto možnosť však pripadá do úvahy len vo fáze projektovania domu. Ďalší variant je rúrkový rošt pod omietkou. Dá sa zrealizovať aj vtedy, ak už je hotová hrubá stavba. Je vhodný aj do monolitických betónových i montovaných keramických stropoch. Rúrky sa zachytávajú do vopred pripraveného fixačného systému a následne prekryjú vrstvou omietky. Pri rekonštrukciách a stavbách postavených suchými procesmi oceníte jednoduchú inštaláciu sadrokartónového podhľadu s integrovanými rúrkami. Nevýhoda je, že sa znižuje svetlá výška miestnosti. Naopak najľahšie sa opravuje v prípade poruchy.

Celoročný režim

Teplovodné rúrkové rozvody sa môžu používať počas celého roka. V zime v nich však logicky nebude kolovať studená, ale teplá voda. Celoročne prevádzkovaný systém prinesie úspory investícií. Jedno zariadenie dokáže kúriť aj chladiť. Stropné chladenie ako plnohodnotné vykurovanie sa pre obmedzený výkon odporúča len do nízkoenergetických stavieb. V ostatných prípadoch sa dopĺňa iným veľkoplošným vykurovaním.

Dokážu to aj steny a podlahy

Chladiť je možné aj s registrami vykurovania, ktoré sú súčasťou stien a podláh. Ochladzovaná plocha tu nebude strop, ale konštrukcia skrývajúca rozvody. Podlahové chladenie dokáže znížiť v interiéri teplotu o 3 – 4 stupne Celzia oproti exteriéru, a to za predpokladu, že teplota nášľapnej vrstvy neklesne pod 20 stupňov Celzia. Chladiaci výkon podlahy je však oproti stropu a stenám približne o polovicu nižší. Podlaha má aj väčšiu tepelnú zotrvačnosť ako strop či stena. Pomalší nábehový čas vyplýva z menšej hrúbky omietky alebo sadrokartónu nad vykurovacími hadmi v porovnaní s podlahovými vrstvami.

Ing. Martin PALDAN Thermotech www.stropnechladenie.sk

Do ktorých miestností sa zvyčajne umiestňuje stropné chladenie?

Je vhodné do spální, obývačiek, detských izieb či pracovní. Dá sa inštalovať aj do kuchýň, počas varenia však musí byť zabezpečené dostatočné vetranie digestorom alebo ventilátorom so snímačom vlhkosti. Neodporúča sa do miestností s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, interiérové bazény, a to z dôvodu nadmerného zrážania vodných pár na chladnom povrchu stropu.

Aký zdroj chladu je najvýhodnejší?

Ako zdroj chladu možno použiť chladič kvapaliny, takzvaný chiller, alebo reverzibilné tepelné čerpadlo, ktoré dokáže chladiť v opačnom režime. Výhoda tepelného čerpadla je, že v zime môže slúžiť na vykurovanie domu. Ďalšia alternatíva je využitie spodnej vody z dostatočne výdatnej studne. Voda zo studne sa môže čerpať priamo do stropov cez výmenník. Priemerná teplota vody je 10 až 12 stupňov Celzia, netreba ju chladiť, preto sú prevádzkové náklady minimálne. Toto riešenie má navyše aj nízke nároky na priestor.

S akou vstupnou investíciou treba rátať v rodinnom dome s rozlohou 150 m2?

V prípade zabudovania rúrok do stropu rátajte s investičnými nákladmi od 10- do 13-tisíc € v závislosti od zdroja chladu. Pri podomietkovom systéme je to 13- až 16-tisíc €. Chladiace sadrokartóny vychádzajú najdrahšie, 16- až 20-tisíc €. Aj keď je investícia do stropného chladenia oproti klasickej klimatizácii vyššia, rozdiel výborne kompenzujú nižšie prevádzkové náklady a vyšší komfort. Napokon aj klasický stropný podhľad niečo stojí. A keď je chladiaci systém súčasťou stropu, v konečnom dôsledku môže vyjsť lacnejšie než iné spôsoby klimatizácie.

Čo je hospodárnejšie – stropné chladenie alebo klasická klimatizácia?

Voda prúdiaca v strope má okolo 16 stupňov Celzia, čo je o 10 stupňov Celzia viac, ako sa používa v bežnej klimatizácii. Tento rozdiel je možný preto, že aktívna chladiaca plocha pri stropnom chladení je niekoľkonásobne väčšia, čím sa aj pri vyššej teplote cirkulujúcej vody dajú dosiahnuť rovnaké výsledky s oveľa nižšou spotrebou energie. Vzduch v miestnosti je rovnomerne vychladený a pre pocit tepelnej pohody stačia aj vyššie teploty okolo 26 stupňov Celzia. Chladenie sálaním navyše vytvára príjemné chladné prostredie bez prievanu. Stropné chladenie s využitím konvenčných zdrojov chladu je o 20 až 30 % efektívnejšie ako klasická klimatizácia. S tepelným čerpadlom prevádzkové náklady ešte viac klesnú. Najhospodárnejšie je, ak zdrojom chladu je spodná voda zo studne. Pri tomto riešení letná sezóna vychádza približne na 50 až 60 €. Ak by ste používali klasickú klimatizáciu s výkonom okolo 12 kW, za to isté obdobie by ste zaplatili okolo 600 až 700 €.

Nekondenzuje vlhkosť na povrchu stropu?

Zrážanie vlhkosti zo vzduchu nehrozí, teplota chladiacej vody nie je taká nízka. Bezpečná tep­lota vody však závisí aj od vlhkosti vzduchu v miestnosti. Náhodnej kondenzácii pri náhlych zmenách vlhkosti vzduchu vplyvom počasia alebo vykonávaním určitých činností v domácnosti bránia termostaty, ktoré vyhodnocujú signál zo snímačov rosného bodu. Podľa vlhkosti vzduchu v miestnosti regulujú teplotu vody, respektíve uzavrú prívod. Stropné chladenie je tiež možné napojiť na inteligentný elektroinštalačný systém.

Akú má systém životnosť? Vyžaduje rozvod stropného chladenia údržbu? Ako sa chladiaci strop opravuje v prípade porúch? Čo ak sa objaví netesnosť? Nemôžu sa hadice časom zaniesť kalom a upchať sa? Ako sa upravuje kvalita chladiacej vody?

Systém má životnosť minimálne 40 – 50 rokov a vyžaduje minimálnu údržbu. K poruchám dochádza najčastejšie navŕtaním, napríklad pri montáži vstavaných skríň, garníž, elektriny a podobne. Oprava závisí od konkrétneho druhu stropného chladenia. Pri systéme zabudovanom priamo v strope je oprava najprácnejšia, robí sa sekaním do stropu a spätným nanesením omietky. Chladiace sadrokartóny so zapustenými rúrkami sa opravujú cez vyrezaný otvor, pomocou spojky na rúrke. V prípade našich kaziet Alfa therm sa vymení celá kazeta. Vďaka lisovacím spojkám na rúrkach nedochádza k netesnostiam. Je nepravdepodobné, aby sa rúrky upchali, lebo sa napúšťajú čistou upravenou vodou a systém má nainštalované filtre, ktoré upravujú kvalitu vody.

Aké skúšky sa vyžadujú pred uvedením do prevádzky? Sú potrebné servisné prehliadky vyplývajúce zo zákona?

Skúšky a servisné prehliadky neurčuje žiaden zákon. My robíme ešte pred uzavretím stropu 24-hodinovú tlakovú skúšku. Tiež ponúkame servisné zmluvy na vykonávanie spravidla jednej alebo dvoch prehliadok ročne, ktoré zahŕňajú kontrolu filtrov, prietoku a tlakovú skúšku.

 
Autor: Zlatica VARGOVÁ
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Neviditeľné chladenie
Zlatica VARGOVÁ