Vstup na tri spôsoby

03.09.2009
Články

Pod vstupom si zväčša predstavujeme zádverie a interiér vstupnej haly domu. Za povšimnutie však stojí aj exteriér vstupného priestoru, jeho zakomponovanie do architektúry domu a ochrana pred nepriazňou počasia. Veď sa vraví, že je vizitkou domu.

Tvorí rozhranie medzi vonkajším a vnútorným svetom, denne víta domácich i hostí, pričom na pleciach nesie úlohu reprezentačnú aj bezpečnostnú. Keďže je neoddeliteľnou súčasťou rodinného domu, jeho vzhľad sa odvíja od celkového štýlu architektúry. Každopádne by vstup do domu mal byť dobre viditeľný, osvetlený, s voľným a upraveným okolím. Nemusí byť vyslovene dominantou fasády s priečelím ako za čias starých Rimanov. Jeho jemné odlíšenie od vedľajších vstupov je však na lepšiu orientáciu návštevy výhodou.

Ukrytý pred dažďom i vetrom

Za ideálne situovanie vstupu sa považuje severná orientácia a záveterná strana domu. V našich klimatických podmienkach je na mieste vytvoriť si závetrie, ktoré sa stará o čiastočnú ochranu pred nepriazňou počasia. Spôsob jeho stvárnenia ostáva na kreativite architekta. V zásade sa objavujú tri formy závetria a ich vzájomné kombinácie: osadenie do niky, so strieškou či chránené vysunutou hmotou poschodia. Stavebná typológia uvádza minimálnu šírku závetria 110 cm a hĺbku najmenej 60 cm. Dverný otvor musí byť dostatočne veľký na pohodlné sťahovanie aj väčších kusov nábytku. Požiadavka na bezpečnostné dvere s protipožiarnou úpravou je samozrejmosť. Posilniť pocit bezpečnosti pomôže aj bezpečnostný systém s kamerou a elektrickým vrátnikom. Vhodne ho doplní mäkké rozptýlené exteriérové osvetlenie, ktoré sa rozsvieti automaticky vďaka senzorom reagujúcim na pohyb.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vstup na tri spôsoby
Inéz BÚCI