Dokonalá ilúzia dreva

23.08.2010
Dizajn a Dekor

Počuli ste už o keramickom dreve? V časoch digitálnej technológie možno preniesť na keramiku dokonalé imitácie čohokoľvek, dokonca aj dreva.

Práve imitácia dreva patrí k trendom a dominantným motívom, pri mnohých materiáloch ťažko uveriť, že nejde o originál. Z kúpeľní vďaka takýmto obkladom dýcha útulnosť. Navyše imitované drevo na obkladoch a dlažbách môže vstúpiť do kúpeľní bez obáv z vlhkého prostredia. Keramická dlažba je aj skvelý materiál na podlahové vykurovanie, výborne akumuluje teplo a následne ho vyžaruje do prostredia, čo klasické drevo neumožňuje.

Varianty keramického dreva

„Drevo“ je v ponuke v mnohých farebných modifikáciách a rozmeroch. Často sa ten istý dezén objavuje vo viacerých formátoch, ktoré spolu korešpondujú. Farebná paleta keramických obkladov a dlažieb s imitáciou dreva sa pohybuje od prírodných tónov cez bielu až po „morené“ varianty, pričom môžu mať lesklý alebo matný povrch. Tiež môžu mať nostalgickú patinu starých drevených podláh, ale aj výzor dokonalého dreveného povrchu. Keramika neobmedzuje ani druh dreva, v ponuke je napríklad breza, dub i tík.

Veľkoformáty už štandardom

K trendom v obkladoch patrí aj rezanie hrán, aby sa dala vytvoriť takzvaná dekoratívna miniškára. Ide o škáru, niekedy len o jej imitáciu, ktorá spolu s povrchom keramického obkladu vytvára grafickú materiálovú kompozíciu. Týka sa to všetkých formátov od mozaiky až po formáty XXL s precíznym povrchom a kalibrovanou hranou. Keramické obklady i dlažby vo veľkosti XXL prekračujú dĺžku jeden meter, pohybujú sa okolo 120 až 150 cm. Rovnako ako tradičným spôsobom pomocou jednej jedinej veľkosti je možné kombinovať rôzne veľkosti a získať tak fascinujúci dekoratívny rytmus. Kombinácia rôznych formátov nahrádza klasické dekorácie listelami, ktoré sa z kúpeľní pomaly vytrácajú.

Keramika s pridanou hodnotou

Pre výrobcov keramických obkladov a dlažieb je okrem pôsobivého vzhľadu dôležitá aj aplikácia ekofilozofie. Na scénu nastúpili technológie, ktoré sa podieľajú na realizácii produktov bez drastických zásahov do životného prostredia. Konkrétny príklad sú keramické obklady a dlažby s antibakteriálnou funkciou a vlastnosťami znižujúcimi hladiny znečisťujúcich látok z okolia či mozaiky z recyklovaného skla. Obdiv si zaslúži ultraľahký gres s redukovanou hrúbkou. Jeho výhody sa prejavujú v prípade výmeny podlahových krytín – pôvodnú krytinu netreba odstrániť, nevzniká tak odpad, súčasne sa rekonštrukcia urýchľuje. Nové výrobné metódy pritom zachovávajú pôvodné vlastnosti výrobkov – trvanlivosť a výbornú odolnosť. Keramické obklady však dokážu nielen dokonale napodobiť drevo, ale začínajú sa správať aj ako plávajúce podlahy. Napríklad známa španielska firma ponúka pokládku keramickej dlažby podobne ako plávajúcej podlahy pomocou systému pret-à-porter. Čiže bez cementu, nasucho a s možnosťou opakovaného použitia. Plastové mriežky nasadené na dlaždice sa do seba zaklapávajú podobne ako zámkové systémy laminátových podláh.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dokonalá ilúzia dreva
Adela MOTYKOVÁ