PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Prezidentov poľovník utŕžil ranu rovno do hrude

14. augusta 2009, 06:00

Zastrelený Michal Bobák sa v smútočnej reči schvaľovanej rodinou lúčil okrem príbuzných iba s mužom, ktorý ho zastrelil, a s prezidentom Gašparovičom

Poľovného referenta Michala Bobáka zastrelili v roku 2009.

Poľovného referenta Michala Bobáka zastrelili v roku 2009. Foto: archív

Nikomu nejde do hlavy, že by Drozd spravil takú vážnu chybu - prekvapujúco nazerajú na tragickú udalosť v priestoroch Vojenských lesov ľudia, ktorých ani náhodou nemožno považovať za zástancov generálneho riaditeľa Štefana Drozda, ale jednoznačne za jeho kritikov.

Svoj postoj hneď aj zdôvodňujú: „Predstavte si, že ste sa na strelnicu vybrali dvaja. Nikto iný, len vy a ešte jeden človek. Ste tam spolu, dlhoroční kamaráti, čiže určite spolu komunikujete, rozprávate sa. Vy vystrelíte a v tej chvíli zistíte, že ten druhý je presne v cieľovej rovine vašej guľky. Zrazu, z ničoho nič sa tam ocitol bez toho, aby ste si to všimli?! Veď to je absurdné.

Drozd nie je človek, ktorý robí také vážne chyby. Aby vystrelil a nevedel, kde sa nachádza jediný človek, ktorý s ním do lesa išiel. So zbraňou v ruke je Drozd profesionál, mimoriadne zodpovedný človek. Nechce sa nám veriť, že sa to odohralo takto. Skôr sme náchylní uveriť, že spolu s Drozdom a nebohým Bobákom bol vtedy na Lešti ešte niekto iný. Ktovie, či smrtiaca zbraň patrila Drozdovi.“

Prezidentovi muži

O generálnom riaditeľovi Vojenských lesov a majetkov SR Štefanovi Drozdovi a o poľovnom referentovi a zverostrážcovi v tom istom štátnom podniku Michalovi Bobákovi sme písali pred dvomi rokmi. Drozd nám vtedy rozprával, ako po deväťdesiatom roku podnikal v Humennom v oblasti stavebníctva a dopravy a v roku 2004 mu „bola ponúknutá“ funkcia organizačného námestníka vo Vojenských lesoch. O pár mesiacov vyhral výberové konanie na generálneho riaditeľa.
V roku 2006 vydal Najvyšší kontrolný úrad správu z kontroly vo Vojenských lesoch. Písalo sa v nej o mnohých pochybeniach, o krokoch s negatívnym vplyvom na hospodárenie, o nemožnosti skontrolovať správnosť fakturácie platieb pre súkromnú firmu, o nedodržiavaní stavebného zákona a tiež o miliónoch vyplatených „bezdôvodne“.
Tieto závažné zistenia neviedli k odvolaniu Drozda z pozície generálneho riaditeľa. Stoličku si udržal aj po zmene vládnej garnitúry, čo môže povedať len málo ľudí na podobných flekoch a už vôbec nie takí, ktorí majú za sebou veľké kiksy. Za silné zabetónovanie na pozícii generálneho riaditeľa Vojenských lesov môže Drozd vďačiť - aspoň podľa kuloárnych informácií - prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi.
„To počujem prvýkrát. Ale keby to tak naozaj bolo, bol by som tomu rád,“ tvrdil nám pred dvomi rokmi Drozd a snažil sa nás presvedčiť, že náruživý poľovník a súčasne prezident SR nechodí do priestorov Vojenských lesov tak často, ako sa to povráva. Tiež vraj nie je pravda, že Drozd dal previezť trofejného muflóna, zvaného Oskar, z obory v Malackách na Lešť práve preto, aby sa stal Gašparovičovou trofejou. Prezidentovi, ktorý na Lešť chodieva loviť na pozvánku ministra, údajne poskytujú úplne štandardné služby.
Počas poľovačiek na Lešti prezidenta Gašparoviča vždy sprevádzal poľovný referent Michal Bobák. Tento pán začal pracovať vo Vojenských lesoch tesne po nežnej revolúcii, pred ňou sa živil ako eštebák. „Od roku 1972 som pracoval u policajtov na doprave, ale tam neboli dobré vzťahy, chcel som skúsiť niečo iné, no a dostal som ponuku pracovať v Štátnej bezpečnosti. Moju minulosť mi zatiaľ nikto nevyčítal. Ja som nikomu neublížil, na starosti som mal Rusov,“ priznal sa k práci pre komunistickú tajnú službu Bobák, kým nás viedol na Kamenný vrch na Lešti. Na pokyn Drozda nám mal ukázať priestory, v ktorých počas poľovačiek býva Gašparovič.

Špecifický prípad

Meno Drozda a Bobáka sa v médiách opäť objavilo až minulý týždeň. Druhého augusta ráno sa obaja muži vybrali na strelnicu na Kamennom vrchu vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Počas zastrieľavania dlhej guľovej zbrane nešťastnou náhodou strelil Drozd Bobákovi rovno do hrude. Ten bol na mieste mŕtvy. Toľko strohé policajné informácie.
„Bolo vznesené obvinenie pre trestný čin usmrtenia, kde pri uznaní viny hrozí trest trojročného väzenia. Zatiaľ vám nič viac povedať nemôžem, čakáme na znalecké posudky,“ informovala hovorkyňa polície Petra Vašková. Zaujímavé je, že hoci na Krajskom riaditeľstve PZ v Banskej Bystrici pracujú dve hovorkyne, informovať o prípade Drozd môže len pani Vašková, a tak dvíha telefóny aj počas svojej dovolenky. Dôvod špecifickosti tohto prípadu nie je jasný, ak teda polícia nemá špecifický prístup ku každému prezidentovmu kamarátovi.

Prezident neprišiel

Štefan Drozd od tragickej udalosti nedvíha telefón, v práci si zobral dovolenku. Z funkcie ho odvolali bez udania dôvodu na štvrtý deň po tragédii. O hĺbke Drozdovho priateľstva k Michalovi Bobákovi vypovedá fakt, že našiel v sebe dosť sily, aby osobne prišiel na jeho pohreb vo Veľkom Krtíši a kondoloval rodine.

„Aj veniec kúpil,“ konštatovala pani Bobáková cestou z pohrebu a v jej slovách nebolo cítiť ani kvapku hnevu voči Drozdovi. Smrť manžela prijala ako nešťastnú náhodu, aké sa, či chceme, alebo nie, občas stávajú. V smútočnej reči, ktorú schvaľovala rodina, sa nebohý Michal Bobák okrem rodiny lúčil menovite len so Štefanom Drozdom a s prezidentom Gašparovičom.

Prezident však na rozdiel od Drozda na pohreb takého blízkeho človeka neprišiel.
Väčšinou chápavé slová ohľadne tejto strašnej tragédie bolo na pohrebe počuť aj medzi chlapmi v lesníckych uniformách. „Celý čas si hovorím, že môžem byť rád, že sa čosi podobné nestalo mne,“ tvrdil jeden a ostatní mu pritakali.

Hrešiaci expert na zbrane

Bývalý vojenský pyrotechnik Jaroslav Kuracina sa pri takýchto rečiach chytá za hlavu. „Neviem, či sa takéto tragédie stávajú pre nezodpovednosť alebo ľahostajnosť ľudí k životu iných,“ zamýšľa sa.

„Polícia veľa o tejto udalosti nepovedala, takže môžeme len špekulovať, čo sa na Lešti stalo. Údajne stál nebohý za terčom. Možno šiel skontrolovať terč a potom sa šiel vymočiť. Strelec nepreveril, kde sa práve nachádza ten druhý a vystrelil. Nechápem, ako to mohol urobiť. Rozmaznanosť z funkcie? Opitie mocou? V zákone o zbraniach sa hovorí, že strelec je povinný pozrieť sa tam, kde strieľa. Začiatkom konca každého strelca je, ak prestane mať rešpekt pred zbraňou, ak jednotlivé úkony so zbraňou vykonáva rutinne, mechanicky. A tento strelec musel byť príliš suverénny - podotýkam, ak išlo o náhodu, pokiaľ to nebol úmysel. Ale to musí preveriť polícia, vylúčiť aj túto možnosť.“

Podľa Kuracinu nemal Bobák najmenšiu šancu zásah prežiť a nielen preto, že ho guľka trafila rovno do hrude. „S malorážkou by sa to nemuselo skončiť smrťou. Ale s dlhou guľovou zbraňou?! Vylučujem. To je zbraň určená na lov zveri. Napríklad u nás najrozšírenejší kaliber 308 Winchester má dolet päť kilometrov. Ak dôjde k zásahu na krátkej vzdialenosti, tak vysoká rýchlosť strely spôsobí pri náraze organizmu hydraulický šok. Stačí, aby vás trafili do pleca, a neprežijete. Úder sa prenáša telesnými tekutinami, krvou a dochádza k roztrhnutiu srdca, mozgu. So zbraňou treba za každých okolností narábať tak, ako keby bola nabitá. A ten, kto vystrelí bez toho, aby sa presvedčil, či v dráhe strely nie je človek, ten je pre mňa nezodpovedný kok..,“ bez ostychu zahrešil Kuracina a nadávku ešte raz zopakoval.  

Autor: ĽUDMILA LACKOVÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1783
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Prezidentov poľovník utŕžil ranu rovno do hrude
ĽUDMILA LACKOVÁ