Koniec lacných dovoleniek v Chorvátsku. Tento rok si poriadne priplatíte!

11. januára 2017, 09:00

Ak si počas letnej dovolenky pravidelne doprajete rannú kávičku v kaviarni s výhľadom na more, tento rok si na Jadrane za tento pôžitok budete musieť priplatiť. Rovnako ako aj za miestnu špecialitu v reštaurácii.

Nová daň: Ovplyvní ceny kávy aj v meste Punat na ostrove Krk.

Nová daň: Ovplyvní ceny kávy aj v meste Punat na ostrove Krk. Foto: Norbert Grosz

Od 1. januára sa totiž v Chorvátsku zvýšila sadzba DPH na reštauračné služby z 13 na 25 percent. Hoci v prvých dňoch roku 2017 dramatický rast cien v podnikoch nezaznamenali, podľa odborníkov je len otázkou času, kedy sa tak stane. 

V dôsledku vyšších daní by cena kávy nemala ísť hore o viac ako jednu kunu (asi 15 centov) a cena nealko nápojov o viac ako dve kuny. No v takýchto prípadoch ceny často narastú aj nad rámec, ktorý sa dá zdôvodniť zvýšením dane,“ varuje ekonomický internetový spravodajský server poslovni.hr.


Jadranské reštaurácie: Za jedlo toto leto zrejme zaplatíte viac.
Foto: Norbert Grosz

Majitelia reštaurácií to však vidia dramatickejšie. „Musím prepúšťať ľudí. Šiesti už museli odísť, znížim platy a zvýšim ceny,“ posťažoval sa denníku Jutarnji list Josip Dujmič, ktorý prevádzkuje pizzerie v Záhrebe aj na ostrove Vis. „Je pritiahnuté za vlasy trestať kľúčové hospodárske odvetvie, ako je cestovný ruch, takýmito opatreniami. Je to obyčajné zderstvo.“ 

Jeho kolegovia zasa upozorňujú, že v uplynulých rokoch vďaka zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty mohli odštartovať významné investície. Nečakané zvýšenie dane je preto pre nich obrovským škrtom cez rozpočet. 

Autor: rb
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Netvárme sa tu, že korupcia na najvyšších miestach nie je, ona tam je.“
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár reagoval na slová Roberta Kaliňáka, ktorý vyhlásil, že korupcia na najvyšších miestach nie je.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Bolo obvinenie vznesené voči podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi len divadlom pre občana?

ÁNO 91%
NIE 9%
Celkový počet hlasujúcich: 70
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo