PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Koniec lacných dovoleniek v Chorvátsku. Tento rok si poriadne priplatíte!

11. januára 2017, 09:00

Ak si počas letnej dovolenky pravidelne doprajete rannú kávičku v kaviarni s výhľadom na more, tento rok si na Jadrane za tento pôžitok budete musieť priplatiť. Rovnako ako aj za miestnu špecialitu v reštaurácii.

Nová daň: Ovplyvní ceny kávy aj v meste Punat na ostrove Krk.

Nová daň: Ovplyvní ceny kávy aj v meste Punat na ostrove Krk. Foto: Norbert Grosz

Od 1. januára sa totiž v Chorvátsku zvýšila sadzba DPH na reštauračné služby z 13 na 25 percent. Hoci v prvých dňoch roku 2017 dramatický rast cien v podnikoch nezaznamenali, podľa odborníkov je len otázkou času, kedy sa tak stane. 

V dôsledku vyšších daní by cena kávy nemala ísť hore o viac ako jednu kunu (asi 15 centov) a cena nealko nápojov o viac ako dve kuny. No v takýchto prípadoch ceny často narastú aj nad rámec, ktorý sa dá zdôvodniť zvýšením dane,“ varuje ekonomický internetový spravodajský server poslovni.hr.


Jadranské reštaurácie: Za jedlo toto leto zrejme zaplatíte viac.
Foto: Norbert Grosz

Majitelia reštaurácií to však vidia dramatickejšie. „Musím prepúšťať ľudí. Šiesti už museli odísť, znížim platy a zvýšim ceny,“ posťažoval sa denníku Jutarnji list Josip Dujmič, ktorý prevádzkuje pizzerie v Záhrebe aj na ostrove Vis. „Je pritiahnuté za vlasy trestať kľúčové hospodárske odvetvie, ako je cestovný ruch, takýmito opatreniami. Je to obyčajné zderstvo.“ 

Jeho kolegovia zasa upozorňujú, že v uplynulých rokoch vďaka zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty mohli odštartovať významné investície. Nečakané zvýšenie dane je preto pre nich obrovským škrtom cez rozpočet. 

Autor: rb
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„V tomto štáte sa môžu listy čítať iba väzňom a poslanci sa dostali na ich úroveň.“
Poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Ján Budaj reaguje na skutočnosť, že v podateľni parlamentu otvárajú listy adresované poslancom.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Myslíte si, že by mal byť predseda parlamentu Andrej Danko odvolaný pre „listovú“ kauzu?

ÁNO 70%
NIE 30%
Celkový počet hlasujúcich: 323
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo