PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Predražené nie sú len CT-čka: Ružomberok nakúpil 1000-eurové stolíky!

07. decembra 2014, 21:00

V ružomberskej vojenskej nemocnici nakupovali zariadenie cez sprostredkovateľa a cena sa zdvojnásobila.

Pri zákazke  za milión eur len pri  troch položkách z 23  ružomberská nemocnica preplatila asi  150-tisíc eur.

Pri zákazke za milión eur len pri troch položkách z 23 ružomberská nemocnica preplatila asi 150-tisíc eur. Foto: Stanislava Vdovcová, archív

Už aj v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku majú poriadny problém. Za milión eur sa v auguste rozhodli nakúpiť nemocničné postele a stolíky. Vybrali si spoločnosť MED PARTNERS z Bratislavy a, čuduj sa svete, ceny oproti iným nemocniciam v niektorých prípadoch poskočili aj na dvojnásobok.

Iróniou osudu predraženú zmluvu podpísali začiatkom novembra, keď vrcholil škandál s piešťanským CT prístrojom. Tam bol scenár rovnaký. Zdravotnícky tovar nakúpili cez sprostredkovateľa a cena bola oveľa vyššia, ako keby kupovali priamo od výrobcu alebo jeho priameho zástupcu na Slovensku.

V prípade piešťanskej nemocnice podľa premiéra Roberta Fica zlyhali politickí nominanti v nemocnici. Riaditeľom ružomberskej nemocnice je tiež politický nominant, poslanec parlamentu za Smer Jozef Ježík. Príde tak o svoje miesto?

Stolíky za tisícku

V zmluve medzi ÚVN Ružomberok a firmou MED PARTNERS svieti 250 nočných stolíkov. Stovka je uzamykateľná a 150 ich je bez zámku. Sú od českého výrobcu zdravotníckeho nábytku Linet. A jeden stolík podľa zmluvy stojí 1 062 eur s DPH. „No tak táto suma je riadne vysoká,“ skonštatoval obchodný riaditeľ spoločnosti Basco SK Milan Matta.

Práve Basco SK je výhradným zástupcom Linetu na Slovensku. „My dodávame tieto stolíky Eleganza Classic zhruba za 450 eur bez DPH,“ dodáva Matta. Za pravdu mu dáva aj faktúra z Hornooravskej nemocnice v Trstenej.

V roku 2011 tam dodali 18 stolíkov za 441 eur, teda 529 s DPH, čo je polovičná cena oproti tomu, čo zaplatila vojenská nemocnica v Ružomberku. Pri 250 stolíkoch niekto len tak zarobil 133-tisíc eur. A to sú iba stolíky.

Posteľ za dvojnásobok

Pozreli sme sa aj na ďalšie položky v zmluve medzi ÚVN Ružomberok a spoločnosťou MED PARTNERS. Našli sme aj špeciálnu posteľ určenú pre ťažké prípady, ktorá sa používa na jednotke intenzívnej starostlivosti. Posteľ sa volá Multicare. Má v sebe váhy, elektrické polohovanie, dokáže sa nakloniť do strán a množstvo iných vychytávok, ako napríklad priepustnosť pre röntgenové vyšetrenie.

Kým vojenská nemocnica za takúto posteľ zaplatila 28-tisíc eur, v susednom Martine tento rok kúpili tri takéto postele od výhradného dovozcu Basco SK po 14 284 eur za kus. Teda cena bola opäť polovičná oproti cene spoločnosti MED PARTNERS! A tak by sa dalo pokračovať.

Dve menej komplikované, ale stále špeciálne postele typu Eleganza 3XC kúpili v Ružomberku po 10 561 eur za kus. No my sme našli zmluvu s Detskou fakultnou nemocnicou v Bratislave, kde taká istá posteľ stála 6 528 eur. Teda rozdiel je dobrých štyritisíc eur.

V súlade so zákonom

Vojenská nemocnica, ktorá patrí pod ministerstvo obrany, sa bráni tým, že všetko prebehlo v súlade so zákonom. „Bola vypísaná riadna verejná súťaž. Podmienky splnil a ponuku predložil iba jeden uchádzač,“ konštatoval hovorca nemocnice Valér Ferko. Zároveň uviedol, že nemocnica cenu neovplyvní.

„Nemocnica ani nepozná, ani nemá možnosť ovplyvňovať cenové a marketingové stratégie jednotlivých dodávateľov,“ uviedol Ferko. Inými slovami povedal, že ľudia vo vojenskej nemocnici nemajú ani šajnu, čo koľko stojí, a vlastne je im jedno, koľko za objednaný tovar zaplatia, keďže je to „cenová stratégia“ dodávateľa.

Po škandále s piešťanským CT je vedenie ružomberskej nemocnice opatrné. Ferko totiž jedným dychom dodal, že ďakuje našej redakcii za upozornenie na možné predražené položky.

„Vedenie nemocnice sa okamžite rozhodlo celú situáciu prešetriť a preverujeme, či ide o identický výrobok. V prípade potvrdenia nekompromisne prijmeme adekvátne opatrenia, napríklad aj zrušenie zmluvy,“ uviedol hovorca Ferko.

Až tak kóšer to nebolo

Keď sme sa pýtali výhradného zástupcu výrobcov postelí a stolíkov na Slovensku, či bol v súťaži, tak odpovedal, že nie. „Mohlo sa stať, že to ušlo našej pozornosti, ale skôr tipujem, že súťaž bola urobená… no veď viete, ako to na Slovensku chodí,“ konštatoval obchodný riaditeľ Basco SK Milan Matta. Za pravdu mu dáva analýza Transparency International Slovensko (TIS). Podľa nej v drvivej väčšine súťaží v zdravotníctve „bojuje“ o zákazku jedna firma sama so sebou. A vtedy sú ceny oveľa vyššie. Podľa analytičky TIS Zuzany Dančíkovej je dôležité, prečo sa hlási iba jedna firma. „Naozaj sa môže stať, že sa nikto iný neprihlásil. Ale skôr je pravdepodobné, že kritériá sú zmanipulované tak, že vylúčia výhradného dodávateľa. Občas aj formalitami. Dodávatelia sa nám priznali, že niekedy podľa nemocnice dopredu vedia, že nemá zmysel sa tam hlásiť, lebo víťaz je dopredu známy,“ tvrdí Dančíková. Ako však dodáva, v tomto konkrétnom prípade mala ružomberská nemocnica zákonnú šancu „neodolateľne predraženej“ ponuke od firmy MED PARTNERS sa vyhnúť. „Po novom zákon umožňuje súťaž iba s jedným uchádzačom zrušiť. Ak ju nezrušili, tak by mali minimálne vysvetliť prečo,“ uzatvára Dančíková.

Bez reakcie

Oslovili sme aj ministra obrany Martina Glváča (Smer), ktorý sa pri každej príležitosti hrdí transparentnosťou, aké konkrétne kroky prijme, aby sa podobná situácia v jeho rezorte neopakovala. Rezortu sme zaslali podklady, z ktorých vyplýva, že na verejných peniazoch mohla byť spôsobená škoda minimálne 150-tisíc eur iba pri troch z 23 položiek zmluvy. Glváč a jeho ľudia na naše otázky, čo s tým spraví, nereagoval. Ak boli iba stolíky predražené o sto percent, resuscitačná posteľ podobne, ďalšia posteľ o dobrých 40 percent, tak potom koľko tisíc eur z jedného milióna eur vyletelo do luftu len na províziách pre „sprostredkovateľa“?

Autor: Plus 7 Dní/Lukáš Milan
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Priatelia, práve mi volal George Soros a pýtal si moje číslo účtu. Do minúty mi prišli prachy za to, že sa zúčastním na proteste proti korupcii, ktorý bude na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.“
Poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský reagoval na kritiku, že študentský protest platí americký finančník maďarského pôvodu.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Beblavý s Mihálom zakladajú novú stranu. Myslíte si, že u voličov uspejú?

ÁNO 7%
NIE 93%
Celkový počet hlasujúcich: 27
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo