Hlasovanie o Mečiarových amnestiách v ohrození. Poslanci chcú rokovať

20. marca 2017, 17:00
Tip redakcii

To, čo sa mohlo zdať ako samozrejmosť, až také jednoznačné nie je. Poslanci mali k hlasovaniu o zrušení kontroverzných amnestií pristúpiť už na marcovej schôdzi, ktorá začína v utorok, no možno sa tak nestane.

Expremiér Vladimír Mečiar

Expremiér Vladimír Mečiar

Autor: Ta3

Nad zrušením Mečiarových amnestií visia stále otázniky. Kým koaličná trojica tvrdí, že prišla s novelou ústavného zákona, ktorou by bolo možné tieto amnestie zrušiť, opozícia si stále nástojí na svojom návrhu. Po rokovaní poslaneckého grémia nie je stále zrejmé, či bude v utorok plénum za vládny návrh hlasovať. 

"Spoločenská požiadavka pri riešení tejto témy je zrejmá. Treba však dodať, že nikto, kto je teraz v politike, túto kauzu nespôsobil. Zrušenie amnestií je niečo, čo svet nepozná. Som zástanca toho, že pokým nepríde k zmene ústavy, tak je to z môjho pohľadu nemožné," povedal predseda parlamentu Andrej Danko. 

Ten dodal, že tému treba riešiť s chladnou hlavou a najmä legislatívne čisto a nenaháňať politické body. Predseda vyhlásil, že návrh z dielne Jána Budaja (OľaNO-NOVA) však nie je zmietnutý zo stola. Rokovania majú pokračovať stále, presný dátum hlasovania o Mečiarových amnestiách nie je známy. Ďalším problémom, ktorý sa dotýka aj tejto témy, je vymenovanie sudcov Ústavného súdu SR. Danko na prezidenta Andreja Kisku apeluje už niekoľkýkrát.

"Dnes znova vidíme úmysel nemenovať ústavných sudcov a neriešiť problém, ktorý vzniká na ústavnom súde," tvrdí šéf NR SR. Podľa neho by sa občania, ktorí čakajú na rozhodnutia súdu, mali obrátiť na prezidentskú kanceláriu, keďže im takto vzniká škoda. Danko si stojí za názorom, že on si povinnosť, a to nominovať dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, splnil:

"Vyzývam, aby prezident nevyužíval na politické teátra tak vážnu tému, ako bola vražda Roberta Remiáša. Prezidentská kancelária sa bojí ohrozenia do budúcna a že príde k zrušeniu iných amnestií. Ak máme túto traumu zrušiť, musíme sa na to pozrieť chladnými hlavami. Zajtra sa bude pokračovať v rozhovoroch na túto tému."

 
Autor: sig 
 
Aplikácie 7 plus