20.09.2017
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Zachránia Bystričanov pred Kotlebom? Kto sú muži, ktorí sa mu chcú postaviť?

15.05.2017 09:00|Zdroj: Ľudmila Lacková
Preč sú časy, keď lídra Ľudovej strany mohlo poraziť aj vrece zemiakov. Toto sú ľudia, ktorí chcú získať kreslo banskobystrického župana

Foto: Ján Krošlák

Pred štyrmi rokmi vyriekol premiér Fico dnes už povestnú arogantnú vetu o vreci zemiakov, čím vystrelil extrémistu Mariana Kotlebu z pivničných priestorov verejného diania rovno na jeden z jeho najvyšších piedestálov. Župné voľby budú síce až na jeseň, no už dnes sa o post župana v banskobystrickom VÚC strhol silný boj. Kto všetko sa chystá poraziť Kotlebu a koho to vlastne tí všetci chcú poraziť?

Diktátorské sklony

Stredoškolský učiteľ informatiky, ktorý stratil prácu práve pre šírenie neakceptovateľných názorov, robil istý čas vyhadzovača v bare, kým sa vďaka trucpodniku voličov nerozložil v kancelárii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Tým sa všetka „zábava“ skončila.

 

Kotlebove reči o vyriešení problémov s neprispôsobivými Rómami z osád ostali jalovými a, čo je nesmierne zaujímavé, vracia sa k nim čoraz menej. Ak niekto dúfal, že Kotleba je schopný potiahnuť kraj do lepších časov, teraz musí konštatovať, že za Kotlebovho predsedovania sa k lepšiemu nezmenilo vôbec nič.

Naopak, región prišiel o obrovský benefit v podobe eurofondov, Kotleba sa predviedol ako arogantný, bezohľadný papaláš s diktátorskými sklonmi - presne taký, proti ktorým akože bojoval - a Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa zmenil na sídlo Ľudovej strany Naše Slovensko.

Inštitúcie i firmy kraja sú zamorené Kotlebovými príbuznými, kamarátmi a spolustraníkmi z celého Slovenska. Na teplých miestečkách poberajú skvelé platy na úkor domácich. Ak už pre nič iné, tak aspoň pre nich sa očakáva Kotlebova kandidatúra do novembrových volieb na miesto župana. Veď kam by sa všetci kotlebovci zrazu podeli? Šli by azda na úrad práce?

Kampaň nepotrebuje

O opätovné víťazstvo sa Marian Kotleba (40) zatiaľ nemusí báť. Napriek škandalóznemu vykonávaniu funkcie sa neobjavil nikto, kto má na výhru väčší potenciál. Kandidatúru na predsedu BBSK ohlásilo už sedem mužov, ani jeden z nich však nemôže povedať, že ľudia v regióne ho poznajú. Zato meno Kotleba vedia ku konkrétnemu človeku priradiť aj malé deti naprieč celou krajinou.

 

Kotlebovu výhodu by mohla znížiť dobre postavená a hlavne masívna volebná kampaň protikandidáta. Teda keby bol iba jeden. Lenže čím viac sa počet Kotlebových protikandidátov vzďaľuje od čísla jeden, tým menej práce musí Kotleba vynaložiť na vlastnú kampaň. Pri počte sedem sa jeho kampaň pokojne môže scvrknúť na samotné ohlásenie kandidatúry.

Pokračovanie na ďalšej strane

Ján Lunter (66)

Otec šiestich detí nikdy nebol členom žiadnej politickej strany a doposiaľ ani nevstupoval do verejného života. Známym sa stal po afére s cícerovou nátierkou vyrobenou rodinnou firmou Lunterovcov. Podľa medializovaných informácií nátierka obsahovala baktériu a štyridsaťtriročný muž po jej konzumácii upadol do kómy. Až neskôr sa ukázalo, že kontrolované vzorky boli v poriadku a problémy spomínaného muža s nátierkou Lunterovej firmy nesúvisia.

To, čo sa spočiatku zdalo ako nezvratne poškodená povesť firmy, sa napokon zvrtlo a z Jána Luntera sa stalo čosi ako hrdina. Jeho meno si dobre zapamätala hlavne mladá a stredná generácia v bohatších mestách, pre ktoré je otázka zdravej výživy zásadnou témou.

Jeho facebooková stránka má spomedzi ostatných kandidátov najviac fanúšikov. Z pohľadu Bratislavčanov sa Lunter zdá skvelým Kotlebovým konkurentom, ale v Banskobystrickom kraji žijú ľudia, ktorí riešia úplne iné problémy a ani netušia, čo to je cícerová nátierka a už vôbec nie, kto je Lunter.

Pokračovanie na ďalšej strane

Martin Klus (37)

Strana SaS sa rozhodla o kreslo župana v Banskej Bystrici zabojovať cez svojho nominanta Martina Klusa. Bývalého vysokoškolského pedagóga kritizovali za plagiátorstvo, ktoré vysvetľoval ako neúmyselnú chybu, a ospravedlnil sa. V médiách sa objavoval ako najviac citovaný komentátor politického diania.

Vo svojej súčasnej polohe poslanca Národnej rady SR sa zatiaľ pre región javí ako stratený, poznajú ho skôr obyvatelia hlavného mesta.

Na sociálnych sieťach bol aktívny dávno pred ohlásením kandidatúry, jeho konto na Facebooku patrí medzi najstaršie.

Pokračovanie na ďalšej strane

Igor Kašper (36)

Do volieb ide Igor Kašper s veľkou snahou, kandidatúru ohlásil ako prvý, v lete 2016. S politikou už aké-také skúsenosti má, vykonáva funkciu mestského poslanca v Banskej Bystrici, ale s postavením jedného, najvhodnejšieho súpera proti Kotlebovi nesúhlasí. Dohodu v tomto smere vopred odmieta. Hovorí: „Poďme súťažiť a nie hľadať Supermana.“

Pokračovanie na ďalšej strane

Milan Urbáni (73)

Ako strata súdnosti by sa dala nazvať kandidatúra bývalej pravej ruky Vladimíra Mečiara v čase, keď verejnosťou lomcujú emócie v súvislosti s Mečiarovými amnestiami. Urbáni je pôvodným povolaním gynekológ, ale v politike strávil veľkú časť svojho života a nie je to práve obdobie, ktorým by sa mohol chváliť. V povedomí pamätníkov ostáva ako obhajca Mečiarových činov i ten, kto do centrály HZDS vraj doniesol igelitku so siedmimi miliónmi korún ako dar od istého dôchodcu. Po rozkmotrení s Veľkým Muftym založil stranu AZEN, ešte neskôr Stranu moderného Slovenska. O kreslo župana sa uchádza s nápadom o elektronickom referende pred každým vážnym rozhodnutím vo VÚC.

Pokračovanie na ďalšej strane

Martin Juhaniak (33)

V Kristových rokoch si na pozíciu župana trúfa bývalý policajt a súčasný prednosta Mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak. Vie sa o ňom, že spolu s manželkou prevádzkujú cukráreň a do volieb ide s podporou primátora Brezna.

Pokračovanie na ďalšej strane

Stanislav Mičev (60)

Riaditeľ Múzea SNP sa proti Kotlebovi ohradzuje už dávno, verejne a neskrýva sa za eufemizmy. Súčasného predsedu BBSK odmietol pozvať na oslavy výročia SNP, ostro komentuje každý jeho prešľap voči demokracii.

Hendikepom Stanislava Mičeva môže byť niekdajšie členstvo v Komunistickej strane Československa, do ktorej však vstúpil po novembri 1989. Nelogický krok vysvetľuje prípravou transformácie tejto strany na SDĽ.

Bol evidovaný ako kandidát tajnej spolupráce Štátnej bezpečnosti, ale k tomuto kroku došlo bez jeho vedomia. Do regionálnych volieb sa Mičev prihlásil s cieľom dostať z pozície župana fašistu. Na jeho splnenie je ochotný odstúpiť v prospech iného kandidáta, ak by mal na úspech väčšiu šancu.

Pokračovanie na ďalšej strane

Ivan Saktor (63)

Bývalý odborový bos a exprimátor Banskej Bystrice Ivan Saktor sa pokúša verejnosť presvedčiť, že nie je politická mŕtvola. Od roku 2010 akoby sa po ňom zľahla zem a zrazu - ľaľa, Saktor žije a nesie so sebou starú rétoriku. V prípade zvolenia chce hlavne komunikovať s vládou. To je vraj prvé, čo musí župan urobiť.

Na Facebooku existuje s menom Ivan Saktor iba profil s čudnou zmesou fotografií, medzi ktorými je aj zopár Hitlerových. Ide vraj o falošné konto, Saktor ako jediný z kandidátov sociálne siete nevyužíva.

Pokračovanie na ďalšej strane

Všetky oči na Bystricu

Veľké nádeje do nastávajúcich regionálnych volieb vkladajú nielen tí, ktorým sa nepozdáva extrémista na čele jedného z krajov Slovenska. V novembri pôjde o veľa aj predsedovi Ľudovej strany Naše Slovensko Marianovi Kotlebovi. Aspoň to tvrdí politológ MIROSLAV KUSÝ v našom rozhovore.

Ako vidíte zápas siedmich kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v súvislosti s ich vyhradením sa voči súčasnému županovi Kotlebovi?

Veľký počet kandidátov znamená rozdrobenosť hlasov. To je najväčšia slabina boja proti Kotlebovi. Demokratickí kandidáti by sa mali dohodnúť. Povedať si - ty máš väčšie šance, teba budeme podporovať. Ale politické strany sú slepé.

Najvplyvnejšia strana Smer vlastného kandidáta nepostavila a zatiaľ ani žiadneho nepodporila. Nie je to chyba?

Smer vyčkáva. V Banskobystrickom kraji zlyhal a nechce zlyhať znovu. To by malo preň veľmi nepríjemné dôsledky.

Ak by sa kandidáti dokázali dohodnúť a do volieb by šiel iba jeden, má vôbec niekto z nich šancu poraziť Kotlebu?

Som presvedčený, že áno. Kotleba nepreukázal schopnosti riadiť župu. V tomto ohľade zlyhal. On má iba veľké reči. Schopnosti nie.

Len či to takto vyhodnocujú aj voliči. Preferencie Kotlebovej strany predsa rastú.

To je iná vec. Kotleba má veľa mladých voličov, ktorí sú zaslepení. Ale ešte je dosť času presvedčiť ich. Na nedávnych kampaniach vo svete vidno, že sa to dá.

Ktorý z kandidátov podľa vás má potenciál presvedčiť mladých a zaslepených?

Možno práve niekto mladý, napríklad kandidát SaS Klus. On je politológ, teda má aj príslušné vzdelanie a relatívne rýchlo spravil politickú kariéru. Taký typ by mal dostať šancu. Ale to si žiada od politických strán kus veľkorysého politického uvažovania.

Ako hodnotíte ostatných záujemcov o miesto župana?

Väčšina z nich sú skvelí kandidáti. Povedzme výrobca Lunter či šéf Múzea SNP Mičev. Za každého by som hlasoval, každý z nich stojí za podporu. Lenže keď bude každý zvlášť presadzovať svoje záujmy, tak sú odsúdení na neúspech, na prehru. Zvlášť v jednokolových voľbách.

Tie nahrávajú Kotlebovi.

Samozrejme.

Kotleba kandidatúru ešte neohlásil, ale všeobecne sa s ňou počíta. Pôjde aj jemu o veľa?

Každé víťazstvo posilňuje. A to by Kotlebu nesmierne posilnilo. Všetci upierajú oči na Bystricu a čakajú, ako sa to tam vyvinie. Ide o kritickú situáciu.

Platí to aj naopak? Že prehra by Kotlebovi výraznejšie uškodila, trebárs v najbližších parlamentných voľbách?

Určite áno. Ide o skúšku, o generálku na parlamentné voľby.