PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Beštiálny sériový vrah žien sa môže dostať na slobodu! Sedí už 25 rokov

10. januára 2017, 06:00

V rokoch 1990 až 1992 strašili Bratislavčanov mimoriadne brutálne vraždy. Vtedy ešte neznámy vrah vnikal do prízemných bytov cez okná a svoje obete - bolo ich dokopy deväť - umlátil ranami do hlavy na smrť. Až na jeden prípad išlo o ženy v rôznom veku, ktoré vrah navyše znásilnil. Neprekážalo mu dokonca ani to, že boli už po smrti.

Na súde: Ondrej Rigo dostal doživotný trest. Možnosť nápravy pri treste medzi 15 až 25 rokmi u neho súd nevidel ako pravdepodobnú.

Na súde: Ondrej Rigo dostal doživotný trest. Možnosť nápravy pri treste medzi 15 až 25 rokmi u neho súd nevidel ako pravdepodobnú. Foto: TASR

Polícia ho zadržala na jar roku 1992, keď ho súd poslal do väzby. Ondrej Rigo (61), ako sa jeden z najbrutálnejších slovenských vrahov volá, dostal doživotie. Po 25 rokoch však môže požiadať o podmienečné prepustenie. 

Mohli by ho pustiť, musí o to požiadať

Súčasné zákony mu to umožňujú. Ako nám vysvetlil Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, „súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život“.

Väznica musí ešte predtým vypracovať hodnotiaci posudok, v jeho závere riaditeľ zariadenia potvrdí, či odsúdený preukazuje splnenie podmienok na podmienečné prepustenie a či sa podmienečné prepustenie odporúča. Konkrétne k prípadu Rigo sa však Baláž bez povolenia odsúdeného vyjadrovať nemôže. 

V base patril k „tým lepším“

Podľa bývalého pracovníka väznice, kde si Rigo odpykáva trest, patril k „lepším“ odsúdeným. „Myslím, že celkom solídne dodržiaval ústavný poriadok. Patril k tým chudobnejším väzňom, ak sa dalo, využíval dobročinnosť spolubývajúcich väzňov. V cele nebol sám, býval v takzvanej dvojcele, ktorá mala spoločnú chodbu a určitý čas boli mreže jednotlivých ciel otvorené, takže sa mohli navzájom navštevovať. Keď boli mreže zatvorené, tak sa mohli rozprávať len cez mreže, každý bol v cele sám. Spoločná chodba sa využívala cez deň aj ako pracovisko, v určitú hodinu dostali väzni materiál na šitie obuvi a šili topánky. Je to otročina, robia viac-menej zadarmo,“ vraví bývalý dozorca.

Názor psychológa: Beštia

Rigo podľa neho šil obuv a neprejavoval sa problémovo. Šancu na prepustenie by teda teoreticky mohol mať. Otázne budú jeho psychiatrické a psychologické posudky. Anton Heretik, jeden zo znalcov, ktorí Riga posudzovali, napísal v knihe Zlo, ktorá vyšla v roku 2015, toto: „Ondrej R. dodnes sedí v oddelení pre odsúdených na doživotie a treba dúfať, že tam naozaj ostane do konca života. Inak by sa v noci opäť zakrádal ulicami mesta a hľadal osamelú ženu, ktorá žije na prízemí.“

Ako vraždil Rigo? Ako si na neho spomína obeť, ktorá prežila? Dočítate sa to už zajtra v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Autor: jb
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„V tomto štáte sa môžu listy čítať iba väzňom a poslanci sa dostali na ich úroveň.“
Poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Ján Budaj reaguje na skutočnosť, že v podateľni parlamentu otvárajú listy adresované poslancom.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Beblavý s Mihálom zakladajú novú stranu. Myslíte si, že u voličov uspejú?

ÁNO 17%
NIE 83%
Celkový počet hlasujúcich: 314
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo