PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Proces so sýkorovcami: Smutné. Viac, ako mŕtvi, ktorých za sebou zanechali zločinci, bol zaujímavý Harabin

21. apríla 2017, 09:00

V banskobystricej väznici sa konal súd s poslednou tradičnou mafianskou skupinou, ale namiesto o vraždách sa hovorilo najmä o vojne na Najvyššom súde SR.

Róbert Lališ alias Kýbel, v strede na archívnej snímke, si rozsudok o doživotnom treste vypočuť neprišiel, požiadal o pojednávanie v neprítomnosti.

Róbert Lališ alias Kýbel, v strede na archívnej snímke, si rozsudok o doživotnom treste vypočuť neprišiel, požiadal o pojednávanie v neprítomnosti. Foto: Eva Štenclová

Zopakovali starý rozsudok

Obávaný a donedávna neviditeľný šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel vyfasoval za šesť vrážd doživotný trest plus prepadnutie majetku a rovnako skončili aj Ivan Cupper a Jozef Roháč, ktorého za závažné trestné činy súdia tiež Maďari. Nájomnému vrahovi Alojzovi Kromkovi súd trest neuložil, lebo on je už na doživotie odsúdený dávno a ťažší trest v našom právnom systéme neexistuje. Martin Bihári zo seneckej vetvy vyviazol s dvadsaťtriročným pobytom za mrežami.


Ivan Cupper alias Vincko.
Foto: Jozef Habočík

Špecializovaný trestný súd vyriekol v podstate ten istý rozsudok, aký už raz na nad zabijáckym komandom sýkorovcov padol. Prvý rozsudok zrušil Harabinov senát, ale keďže kauzu teraz riešil ten istý senát ako v minulosti a dôkazná situácia sa vôbec nezmenila, nikto ani nič iné neočakával. K zbytočnému pojednávaniu a tým pádom aj k plytvaniu peňazí daňových poplatníkov došlo po zmätkoch na Najvyššom súde SR. Katastrofu s diametrálne odlišnými stanoviskami jednotlivých senátov v rovnakej veci muselo riešiť trestnoprávne kolégium. Až hlasovaním jej členov sa rozhodlo, čo možno považovať za správne a čo nie. 

Bombardovanie námietkami

Prieky a hádky sa staronovým rozsudkom Špecializovaného trestného súdu nekončia. Odvolanie voči nemu hneď ohlásili advokáti mafiánov, aj prokurátor a obidve strany prekvapili aj okamžite podanými námietky zaujatosti. Námietky sa týkajú senátov Najvyššieho súdu SR, o ktorých sa zatiaľ iba predpokladá (!), že budú vo veci rozhodovať.


Sudcu Štefana Harabina namieta prokurátor kvôli jeho výrokom o Špecializovanom trestnom súde ako o súde fašistickom.
Foto: Július Dubravay

„Kompromitujúce“ foto exposlanca Gauliedera ako dôvod samovraždy? Vieme, čo na nich bolo!

Prokurátor namietal Harabinov senát „pre jeho pomer k prejednávanej veci“, ktorý sa odzrkadlil v predchádzajúcom  odvolacom konaní rušiacom rozsudky nad mafiánmi a namietal tiež samotného Štefana Harabina pre jeho „opakované verejné vyhlásenia o Špecializovanom trestnom súde, ktorý považuje za fašistický“

K námietke proti Harabinovi sa pridal aj Daniel Lipšic ako splnomocnenec rodičov zavraždeného Deáka. Ako je všeobecne známe, Harabin nemá rád Lipšica a preto nemožno očakávať, že bude rozhodovať nestranne.


Jozef Roháč
Foto: Archív

Kromkov obhajca namietal zase Klimentov senát, lebo ten v písomnom rozhodnutí Najvyššieho súdu negujúcom názory Harabinovho senátu „poskytoval právne poradenstvo prokurátorovi“. Toto „poradenstvo“ spočívalo práve v nápade Harabinov senát namietať. 

Krv a plač v úzadí

V právnom galimatiáši, ktorý sa stal z prípadu obávanej zločineckej skupiny, sa úplne stráca zmysel súdneho konania. Rozstrieľaní ľudia, telá rozmetané výbuchmi, hnusní vrahovia, ktorí neskôr sami zaspávali so strachom zo svojho šéfa, všetky tie hrôzy sa stávajú nepodstatnými. Všetku pozornosť na seba strháva vojna na Najvyššom súde.

Čítajte viac

Autor: ľl
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Priatelia, práve mi volal George Soros a pýtal si moje číslo účtu. Do minúty mi prišli prachy za to, že sa zúčastním na proteste proti korupcii, ktorý bude na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.“
Poslanec za Sme rodina Peter Pčolinský reagoval na kritiku, že študentský protest platí americký finančník maďarského pôvodu.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Prekvapilo vás, že prezident Andrej Kiska nechce byť premiérom?

ÁNO 13%
NIE 87%
Celkový počet hlasujúcich: 634
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo