PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Šokujúca výpoveď svedka o zásahu Tiefenbacha: Noro mi zomrel v náručí!

07. novembra 2014, 00:01

Svedok potvrdil, že pri zásahu kontroverzného policajta zomrel mladý človek. Polícia nikoho v prípade nevypočula. Neuveríte, čo sa objavilo o incidente v policajnej správe.

Pri podobnej  prehliadke pred štyrmi  rokmi zomrel 22-ročný  mladík. Policajt mu surovo  strčil ruku do nohavíc.

Pri podobnej prehliadke pred štyrmi rokmi zomrel 22-ročný mladík. Policajt mu surovo strčil ruku do nohavíc. Foto: ilustračné Robo Homola

Pred štyrmi rokmi v bratislavskej Petržalke zomrel dvadsaťdvaročný Norbert T. Jeho kamarát a svedok udalosti viní zo všetkého políciu - najmä policajta Ľuboša Tiefenbacha.

Strážcu zákona momentálne väzobne stíhajú pre neprimeraný zákrok voči vodičke s chýbajúcou STK a jej dcére, ktorú v putách predviedol na policajnú stanicu, lebo nemala pri sebe občiansky preukaz, ale iba potvrdenie o jeho strate.

Tiefenbach podľa svedka pred štyrmi rokmi nedal ani nedovolil poskytnúť nebohému Norovi prvú pomoc. „Nech si policajti hovoria, čo chcú, ale ja presne viem, čo sa stalo. Noro zomrel ich chybou,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ očitý svedok incidentu.

„Ak ma predvolajú, som pripravený vypovedať, ale svoje meno i tvár sa bojím zverejniť, lebo policajti sa mi odvtedy viackrát vyhrážali,“ tvrdil mladý muž, ktorého plné meno má redakcia k dispozícii. Rovnako aj celé meno nebohého Norberta, jeho mama si však nepriala zverejniť ho. „Pochopte, že mama sa už z toho dostávala, teraz sa jej všetko vrátilo a chce mať od všetkého radšej pokoj,“ vysvetlil Norov brat Richard.

Zákrok podľa svedka

„S Norom aj mojou vtedajšou priateľkou sme sa vybrali na výlet. V Petržalke sme pri Tescu stáli na križovatke a vedľa nás sa postavilo policajné auto. Keď sme sa pohli, tak nám naznačili, aby sme odstavili auto, čo sme urobili. Boli traja a neboli to dopravní policajti,“ začína svoje rozprávanie o udalostiach z 19. septembra 2010 na parkovisku pri petržalskom Tescu svedok, ktorý si želal zostať v anonymite.

„Tiefenbach vyzval Nora, ktorý bol vodič, aby vystúpil. Chcel som vyjsť z auta aj ja, ale do dverí mi kopol druhý policajt a zakričal na mňa, aby som ostal v aute. Tak som ostal v aute, ale cez okno som sa opýtal, čo sa deje, a oni, že nič, aj na mňa dôjde,“ pokračuje v rozprávaní.

Policajti po čase vraj vyzvali i jeho, aby vystúpil z auta. „Len čo som vyšiel, opreli ma o auto. Jeden ma prehľadával a druhý so samopalom strážil. Stále opakovali, že sa máme priznať, kde máme drogy,“ hovorí svedok. A dodáva, že žiadne drogy nemali, a teda sa nemali k čomu priznať. Ani policajti nič nenašli.

Ruka v nohaviciach

„O chvíľku si Tiefenbach zavolal Nora a začal tlačiť na nás, kde to máme, a že nás ide znovu prehľadať. Tak si nás zobral, surovo mi natiahol nohavice, strčil mi ruku do nohavíc, prehmatal mi intímne miesta a potom aj zozadu. To isté spravil aj Norovi. Normálne mi dal ruku pod nohavice na gule a do zadku. Cítil som sa strašne ponížený,“ pokračuje svedok.

Policajt vraj nemal rukavice, prehliadku robil holými rukami. „Tak som mu začal hovoriť, že na to nemajú právo ani povolenie, aby som sa tu vyzliekal a ukazoval svojho... pred ľuďmi. A on na to, že ma zoberie dohola a až tam ma poriadne prezrie, že sa mám na čo tešiť,“ tvrdí svedok.

Jeho vraj prehľadával Tiefenbach dvakrát, Nora minimálne raz. Po osobnej prehliadke sa podľa svedka policajti zamerali na auto. „Vraj tam máme schované drogy. Nakoniec ani tam nič nenašiel. Tak otočil a začal na Nora tlačiť, že mu pre nejaký nárazník zoberie vodičský preukaz."

"Cez vysielačku totiž prišlo hlásenie, že Noro v minulosti už mal zadržaný vodičský preukaz pre alkohol, ale v tom čase ho už mal riadne vrátený. Tiefenbach na neho stále tlačil, aby sa priznal, lebo mu zoberie vodičák doživotne. Noro ho však potreboval kvôli práci. Vtedy som videl, ako Noro zbledol, a hovoril mi, že mu je zle,“ približuje.

Noro sa podľa svedka dostal pod silný stres. Keď mladý muž zbadal, že Noro má problémy, oprel ho o auto, aby si oddýchol nespadol na zem. „Nato na mňa policajt skríkol, aby som ho pustil, lebo simuluje, a ja nech volám záchranku.“ Podľa svedka Tiefenbach trval na tom, že majú v aute schované drogy a Noro simuluje, že mu je zle.

„Potom odpadol. Bol úplne bledý a už som ho ani neudržal. Posadil som ho na obrubník, ale policajti na mňa začali kričať, že ho mám pustiť, lebo simuluje.“ Svedok vraj kričal na policajtov, aby zavolali sanitku. „Ako som ho dával na zem, videl som, že žiaden pohyb, oči zavreté, nič som z neho necítil, bol v bezvedomí,“ tvrdí.

Keď Nora položil na zem, jeden z policajtov ho údajne odtiahol od kamaráta, aby nehral divadlo. „Už ani neviem, čo som im hovoril, ale určite som im nadával za to, čo mu robia... Chvíľu sme sa hádali a ten najmladší z policajtov si všimol, že Noro má fialové pery a je úplne bledý. Prišiel za Tiefenbachom a hovoril mu - Tifo, neblázni, on má fialové pery.“

Až potom podľa svedka zavolali záchranku. Záchranári vraj prišli bez defibrilátora, ktorý priviezla až druhá sanitka. „Medzitým k nám dobehol nejaký pán s lekárničkou, lebo policajti nemali, a pomáhal. Vraj to bol policajt mimo služby, v civile. Ani neviem, ale kým prišla sanitka, Norovi niekto dával prvú pomoc, ale na sto percent viem, že to nebol ani jeden z policajtov. Na sto percent,“ dušuje sa svedok.

V správe po incidente údajne bolo, že policajti si všimli nevládneho muža a duchaprítomne mu poskytli prvú pomoc. „Už záchranári na mieste hovorili, že sa im ho asi nepodarí nahodiť naspäť. Ja som presvedčený, že Noro mi zomrel v náručí. A to som povedal aj Tiefenbachovi, že to celé je jeho vina. On po príchode sanitky iba desať minút sedel sám v aute a hlavu si držal v rukách,“ spomína svedok.

Ani slovo

So sanitkou prišiel na miesto aj televízny štáb. Michal i jeho priateľka Lucia sa kamerám vyhli. „Tiefenbach po odchode sanitky prišiel za nami a vypytoval sa, čo som hovoril do kamery a nech sa neopovážim niečo kdekoľvek povedať,“ pokračuje svedok. Údajne nešlo o poslednú skúsenosť s políciou.

„Potom ma policajti odchytili ešte dvakrát. Raz, keď som išiel pešo po Petržalke domov a oni ma z auta zbadali, tak zastavili a vyhrážali sa mi, nech o tom čuším. Potom ma zas na aute zastavila hliadka a vyzeralo to, akoby ma čakali, a tiež sa vyhrážali,“ tvrdí svedok.

Mladý muž hovorí, že Norova rodina chcela celú vec riešiť, no napokon, aj po týchto skúsenostiach, od všetkého upustila. Zdôrazňuje, že ak ho polícia zavolá na výsluch, nemá problém vypovedať.

Policajná verzia

Na incident upozornil pred časom opozičný poslanec Ľubomír Galko počas rokovania parlamentného výboru. Nasledovala reakcia policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Podľa Gašpara zastavila vozidlo Fiat trojčlenná policajná hliadka v rámci dohľadu nad bezpečnosťou cestnej premávky. Vozidlo s trojčlennou posádkou malo totiž poškodený nárazník. Posádka Fiata predložila doklady, len vodič sa podľa záznamu správal zvláštne.

„Keď sa policajt spýtal vodiča, prečo sa trasie, dostal odpoveď, že sa bojí pokuty a cíti sa vystrašený. Pri ďalšej komunikácii uviedol, že je užívateľom marihuany,“ priblížil Gašpar.

Dodal, že dotyčný mal v minulosti zakázané viesť motorové vozidlo. Policajti šoféra vyzvali na skúšku na omamné a psychotropné látky. Mladý muž súhlasil a vystúpil z auta. Potom sa spýtal, či si môže sadnúť, lebo sa necíti dobre. Po vystúpení z auta si sadol na obrubník, upadol do bezvedomia a hliadka privolala cez operačné stredisko rýchlu záchrannú pomoc.

„Po zastavení dýchania a zistení, že má nehmatný pulz, ho začali oživovať masážou srdca a dýchaním z úst do úst. Urobili všetko pre to, aby ho oživili,“ tvrdí policajný prezident. Podľa lekárskej správy mladík o hodinu a trištvrte zomrel v nemocnici na Antolskej ulici na zlyhanie srdca. „V súvislosti s týmto úmrtím nebola podaná žiadna sťažnosť ani trestné oznámenie, ktoré by naznačovali, že smrť bola spôsobená cudzou osobou,“ pripomína policajný prezident.

Epilóg

Keďže svedkovia udalosti ani rodičia nebohého nepodali sťažnosť ani trestné oznámenie, nikto ich nevypočul. Do policajného záznamu sa dostalo iba vyjadrenie policajtov.

„Aj sme vtedy rozmýšľali, ako by sme to riešili, ale nakoniec mama rozhodla, aby sme žili v pokoji a radšej to neriešili,“ tvrdí Norbertov brat Richard. Podobne hovorí aj svedok, ktorý nám pod podmienkou zachovania anonymity rozpovedal svoju verziu udalosti.

Týždenník PLUS 7 DNÍ má k dispozícii celkovo dve svedecké výpovede, ktoré sa zhodujú. S uvedenými výpoveďami súhlasí aj tretie svedectvo okoloidúceho, ktorý videl časť incidentu. Otázne je, prečo pri smrti mladého človeka, ktorý mohol skutočne zomrieť na prirodzené zastavenie srdca, neboli vypočutí všetci účastníci, respektíve svedkovia udalosti, ale iba policajti.

„Tento prípad by sa nemal skončiť rituálnou popravou jedného policajta, ale treba hovoriť aj o jeho nadriadených - teda tých, ktorí ho mali viesť, motivovať a kontrolovať,“ upozorňuje poslanec Galko a dodáva, že už má ako poslanec pripravené riešenie v podobe zákona, aby sa niečo podobné neopakovalo.

Prípad vodičky, ktorú dal Tiefenbach do zveráka, nebol jediným prešľapom tohto policajta. Podľa zistení nášho týždenníka sa viackrát správal neprimerane a inšpekcia ministra ho riešila pre početné sťažnosti, no vždy sa to skončilo zametením pod koberec.

Autor: Plus 7 Dní/Lukáš Milan
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 82%
NIE 18%
Celkový počet hlasujúcich: 772
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo