PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Čudný rozchod: Karin Haydu uväzneného expartnera stále bráni

13. októbra 2012, 13:00

Karin Haydu zažívala s partnerom drámu už od začiatku. Teraz sa s ním rozišla, ale s jeho rodinou ho stále bráni.

Minulosť?: Zo Charlottky a Vanesky
sa stali nerozlučné kamarátky.

Minulosť?: Zo Charlottky a Vanesky sa stali nerozlučné kamarátky. Foto: archív

Rozchodom s uväzneným Martinom Rácom prišla Karin Haydu aj o jeho dcéru, ktorú vychovávala ako vlastnú. Práve kvôli Charlottke, Rácovej dcére z predchádzajúceho manželstva, prežívala dramatické chvíle už pred jeho uväznením. Biologická matka dievčatko raz uniesla a ďalší raz sa o to pokúsila. Keď ho súd defi nitívne „priklepol“ otcovi, vzala polícia Ráca do väzby a obvinila ho z kšeftovania s autami a prania špinavých peňazí. Pred pár dňami sa tridsaťpäťročná Karin so svojím druhom rozišla. Na počudovanie, expartnera sa stále zastáva. O dôvodoch rozchodu herečka nechce za žiadnu cenu hovoriť.

Priviezli ju Američania

Karin Haydu s tridsaťsedemročným partnerom a ich dcérami Vaneskou a Charlottkou žili pod jednou strechou dva roky. Po tom, ako Rác putoval do vyšetrovacej väzby, sa dievčatko presťahovalo k jeho rodičom. Starú mamu považuje doslova za vlastnú matku, nečudo, veď sa o ňu odmala starala. Školu navštevuje s dcérou Karin Haydu, aj po rozchode rodičov zostali obe nerozlučnými kamarátkami. To, že jej otec sedí už rok a pol vo väzení, Charlottka vraj chápe. „Deväťročné dieťa už rozumie, nemá význam mu klamať. Vie, že na tatinka si niekto niečo vymyslel a kým sa to nevysvetlí, musí tam byť. Chodí ho navštevovať, vidí, že je živý a zdravý,“ prehovorila pre PLUS 7 DNÍ Karin Haydu.

Dievčatku niet čo závidieť, jeho zážitky by stačili na samostatný román. Prvýkrát malá slečna prežila svoje, keď pred piatimi rokmi jednoducho zmizla. „Martin vozil Charlottku každé ráno do škôlky aj po ňu chodil. Dňa 29. januára 2007 po ňu prišiel v obvyklom čase. Učiteľka hovorí - vaša manželka ju už vybrala. Martin išiel domov, tam našiel vybielený byt, neskôr aj účet, začal ju hľadať a na letisku už našiel iba otvorené zaparkované auto s kľúčmi v zapaľovaní. Manželka už bola na ceste do Ameriky,“ opísala nám zážitky spred piatich rokov Rácova sestra Natália. Čoskoro sa podľa nej zapojila do prípadu americká polícia, ktorá odštartovala pátranie ako z akčného filmu. „Dieťa matke odobrali, samozrejme, násilne, lebo chcela utiecť, čo jej ešte priťažilo. Malú dali v Spojených štátoch do náhradnej rodiny, takže tá toho prežila dosť.“ Charlottku na základe Haagskeho dohovoru o ochrane detí dopravili vyšetrovatelia na Slovensko, ale ako nám Natália potvrdila, stalo sa to až po piatich mesiacoch.

Na krku zatykač

O dievčatko sa rozbehli ďalšie súdne ťahanice. Predbežným opatrením ju zverili do opatery starým rodičom Rácovcom. V máji 2011 súd pridelil dcéru Martinovi, ktorý už nejaký čas žil so známou herečkou a moderátorkou, a súčasne ho aj rozviedol. Deň nato ho zadržali muži zákona a posadili do vyšetrovacej väzby. Jeho exmanželka, ktorej všetci hovoria Lilly, vtedy tvrdila, že o pár dní príde za dcérou na Slovensko a bude o ňu bojovať. „Napriek tomu prišla až o sedem mesiacov, krátko pred Vianocami.

Kým bola na Slovensku, rodičia jej Charlottku každé ráno priviezli, o šestnástej ju vrátila,“ pokračuje v rozprávaní Natália. „Raz k nej naši náhodne išli do hotela, kde bývala, nikto tam nebol a v izbe už boli zbalené veci. Napriek tomu, že tvrdila, že tu bude ešte ďalšie dva dni. Rodičia následne navštívili kolíznu opatrovníčku zo sociálky a všetko spísali. Z toho, že mala už pobalené kufre, bolo jasné, že dcéru chce opäť zobrať,“ dopĺňa Rácova sestra a Charlottkina teta. Lilly podľa nej súčasne pozabudla na to, že jej súd nariadil platiť mesačné výživné, a to vo výške dvesto eur. „Naši už podali trestné oznámenie za neplatenie výživného, doteraz dlhuje približne tritisíc eur,“ hovorí teta dievčatka a pokračuje: „Len čo Charlottina matka prekročí hranice Európskej únie, zadržia ju za trestný čin neplatenia výživného.“

Prečo hladuje?

Martin Rác zatiaľ sedí v žilinskej väznici, kde pred dvanástimi dňami prestal jesť a podal podnet na Ústavný súd. „Začínam protestnú hladovku z dôvodu, že dochádza k výraznému porušovaniu mojich ľudských práv a práv na spravodlivý proces,“ píše v ňom. Okrem machinácií s autami a prania špinavých peňazí polícia začiatkom roka obvinila Martina Ráca aj z ublíženia na zdraví a obmedzovania osobnej slobody. S políciou totiž začal spolupracovať jeden z dovtedy obvinených členov údajnej skupiny Milan B., ktorý je už na slobode. „Všetky uznesenia sú len na základe jeho výpovede, jedinej zo všetkých sedemdesiatich svedkov,“ reaguje Rácova sestra. Tomu sa končí vyšetrovacia väzba v decembri. Dokedy plánuje držať hladovku, nevedno. Je teraz na orgánoch činných v trestnom konaní, či ho obžalujú, alebo sa dostane na slobodu.

Autor: Plus 7 Dní/Emil Čierny
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 82%
NIE 18%
Celkový počet hlasujúcich: 1003
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo