PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Donovaly obsadili slovenské celebrity, sú všade, kam sa pohnete

03. marca 2012, 13:00

Nie tak dávno to bolo bežné lyžiarske stredisko, no odrazu sa Donovaly premenili na slovenský Aspen. Kto tam nie je, akoby neexistoval.

Braňo Zahradník po páde na svahu obedoval so
synom Michalom v reštaurácii blízko svojho apartmánu.

Braňo Zahradník po páde na svahu obedoval so synom Michalom v reštaurácii blízko svojho apartmánu. Foto: Juraj Roščák

Všade ich je plno

Pamätníci hľadajúci pokoj pri spomienke na staré Donovaly plačú. Hotely, penzióny, chaty, apartmány vo vychytenom lyžiarskom stredisku v Nízkych Tatrách vyrástli tak rýchlo, že za pár rokov sa z nich stalo miesto, kde to žije. Ako prvý ho objavil podnikateľ Boris Kollár a Fedor Flašík s Monikou Beňovou. Netrvalo dlho a manželská dvojica zmenila názor. Apartmán predala a presídlila sa do rakúskeho Spital am Semering. „Na Donovaloch nám stále niekto zvoní pri dverách a volá nás do krčmy. To už nemá nič s pokojnou atmosférou,“ tvrdil Fedor a vedel, o čom hovorí. Aj keď slovenské celebrity najradšej lyžujú tam, kde im to niekto iný zaplatí, koncentrácia majetnejších je tu naozaj nevídaná. Flašíkovci obývali apartmán hneď vedľa legendárneho Športhotela, o ktorý sa dnes stará rodina Kočnerovcov. Kamarát Marián im však z druhej strany začal stavať ďalší hotel Residence. Zvonka si ho pomýlite s nemocnicou, no zvnútra núka skutočný luxus. Časť štvorhviezdičkového hotela tvoria apartmány, jeden z nich spoluvlastní napríklad poslanec za SaS Juraj Droba. „Dostanem sa tam raz, dvakrát do roka na víkend. Väčšinou ho požičiavam rodine,“ priznáva. No aj bez neho v hoteli narazíte vždy na niekoho povedomého. My sme sa hneď vo dverách zrazili s Veronikou Paulovičovou. „Som tu prvýkrát,“ tvrdila herečka. „Či som tu stretla známych? Stačí vyjsť na svah a je ich všade plno,“ smiala sa. V rovnakom čase obedovala v susednom štvorhviezdičkovom hoteli Galileo bývalá Miss Denisa Mendrejová a jej snúbenec Slavomír Hatina mladší. „Nie sme tu na dlhšie, len sme sa sem prišli najesť,“ tvrdila nám, hoci Hatinovci majú na Donovaloch už „odnepamäti“ apartmán. Zjavne ho však využíva častejšie Denisina predchodkyňa, Slávova exmanželka Miriam. Zatiaľ čo jej exmanžel vraj uprednostňuje neďaleké Králiky, ona na Donovaloch lyžuje aj s deťmi skoro každý druhý víkend.

Búdkari

Hatinovci na Donovaloch zainvestovali do nehnuteľnosti v rovnakej radovej zástavbe ako mnohí ďalší. „Hovoríme im búdkari. Lebo tie ich apartmány vyzerajú ako búdky,“ upozorňujú nás miestni. K búdkarom zaraďujú aj suseda Hatinovcov, bývalého riaditeľa TV Markíza Vaša Miku. V rovnakej zástavbe vídať i Evu Majskú s manželom Martinom Šebom. Stačí prejsť pár metrov a už ste pred apartmánom politika Martina Glváča i Borisa Kollára. Pre veľký úspech už existujúcich apartmánov vyrástli „o ulicu vyššie“ ďalšie. A tak sa k novým „búdkarom“ zaradil majiteľ Fashion TV Karol Ruman, ktorý tu silvestroval so snúbenicou Gabou Drobovou. Tá Donovaly už dôverne pozná. „Veľmi sa mi tam páči, lebo to je stredisko prispôsobené ľuďom. Máte sa kde zabaviť, ale sú tam možnosti na šport,“ tvrdí. Na skok od nich zas vlastní nový apartmán jojkárska moderátorka Adriana Kmotríková. Počas zimy tam odbiehala s deťmi každú voľnú chvíľku. Dva nové apartmány má v ich susedstve i Marián Kočner. A na všetkých môže z najvyššieho miesta dohliadať exminister financií Ján Počiatek. Toho na Donovaloch vídať často a zakaždým vraj býva v rekreačnej chatke, ktorej sa hodí skôr názov hacienda. Monštrum obložili drevom, na prízemí sú tri garáže, na presklených poschodiach majú jeho obyvatelia takmer panoramatický výhľad na celé Donovaly. Počiatkovi podľa katastra horská vila nepatrí, no viacero nezávislých zdrojov, domorodcov i jeho prominentných susedov a kamarátov, sa o chate vyjadrovalo ako o Počiatkovej.

Ďalší

Na Donovaloch sú však aj staré gardy. Dodo Studenič si tu kedysi zrekonštruoval starší domček, exminister dopravy Ľubomír Vážny kúpil rekreačnú chatu a hokejová legenda Jozef Golonka apartmán. Ten však čoskoro daroval synovi. „Stratil som chuť tam chodiť, pre agresívnu výstavbu. Radšej jazdím na Krpáčovo,“ netají sa bývalý hokejista, ktorého apartmán leží pod najvyšším kopcom Nová Hoľa. V neďalekej miestnej časti Mistríky vlastní, ako jeden z mála, tradičnú drevenicu Braňo Zahradník. V centre dediny má zas, rovnako ako Robo a Patrícia Vittekovci, ešte apartmán. A je tu takmer stále, vraj každý druhý víkend. Na rozdiel od Zahradníka poslednú zimu Donovaly významne zanedbával Boris Kollár. Viac času trávil v americkom Miami, kde podľa všetkého skupuje nehnuteľnosti. „Videli sme ho na Donovaloch dohromady len pár dní. Mal sa teraz vrátiť z Floridy, ale vraj si to tam ešte predĺžil,“ smútili jeho susedia, ktorí ho očividne milujú. Vraj preto, že sa stará a najnovšie vybudoval park pre deti. V matkách Borisových potomkov však prehľad stratili už dávno. V pamäti im utkvela azda len Petra Krištúfková, matka Borisovej Esterky, ktorá sem z jeho „žien“ jazdila najčastejšie.

Kde žúrujú

Ak chcete zočiť živú atrakciu Donovalov, teda prominentov, aj vy, naša rada je jednoduchá. Cez deň sa presuňte pod Novú Hoľu, a to k malému iglu, reštaurácii priamo na svahu. Je stopercentne dokázané, že sa tu aspoň raz za deň zastaví každá „celebrita lyžujúca“ i „celebrita nelyžujúca“. Za nealko tu platia 1,70 eura, čapované pivo stojí 2 eurá a čaj 90 centov. „Sem chodia všetci. Nebavia sa však s hocikým, len medzi sebou. Dámy spoznáte najmä podľa kožušinovej bundy, legínsov a ‚mŕtvych psov na nohách‘,“ vtipkujú miestni. Stačí len zveriť svoje dieťa do rúk lyžiarskeho inštruktora, ktorý sa mu za 50 eur venuje celé tri hodiny.

Autor: Kristína Dugovičová
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1734
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Donovaly obsadili slovenské celebrity, sú všade, kam sa pohnete
Kristína Dugovičová