PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Opäť s Jankou: Fico si na súkromné firemné posedenie vzal aj Halászovú

17. februára 2014, 00:00

Robert Fico sa prihovoril pracovníkom súkromnej spoločnosti Bonul, ktorá zarába desiatky miliónov eur na štátnych zákazkách. Na akciu zobral aj asistentku Janku.

Zboku: Premiéra Roberta Fica doviezla vládna limuzína k bočnému vchodu nitrianskeho PKO.

Zboku: Premiéra Roberta Fica doviezla vládna limuzína k bočnému vchodu nitrianskeho PKO. Foto: Juraj Roščák

Zdá sa, že nielen minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) má blízko k majiteľovi súkromnej bezpečnostnej služby Bonul Miroslavovi Bödörovi a jeho rodinným príslušníkom. S firmou, ktorej sa v posledných rokoch mimoriadne darí pri uchádzaní sa o veľké štátne zákazky, zrejme spája silné puto aj predsedu vlády Roberta Fica (Smer).

Ako inak vysvetliť jeho minulotýždňový výjazd do nitrianskeho PKO, kde sa vo večerných hodinách počas firemného posedenia osobne prihovoril sále plnej pracovníkov Bonulu. Nejeden účastník stretnutia pravdepodobne neveril vlastným očiam, keď sa na pódiu objavil samotný premiér. Prítomných dojal ďakovnou rečou za ich dobre odvedenú prácu, nezabudol vyzdvihnúť ani ich úspechy. V závere príhovoru ctenej spoločnosti údajne naznačil, koho voliť v blížiacich sa prezidentských voľbách.

Opäť s Jankou

Rečnícke schopnosti kandidáta na prezidenta si mohla vychutnať aj Janka Halászová zo sekretariátu predsedu vlády, ktorú nebolo vidieť po Ficovom boku už niekoľko mesiacov.

Presnejšie od minuloročného augusta, keď náš týždenník zverejnil fotografie nežnej rozlúčky premiéra so sympatickou tmavovláskou. Tomu predchádzal spoločne strávený večer v luxusnom podniku mimo Bratislavy, kde oslávili Jankine meniny.

Predseda vlády nezostal nič dlžný povesti džentlmena, ktorý nezabúda ani na Medzinárodný deň žien a nežnému pohlaviu vzdáva hold napríklad vtipmi o manželskej nevere - svoju podriadenú doviezol až pred vchod bratislavského paneláka. Obidvaja chvíľu posedeli v aute a na rozlúčku si venovali dlhý bozk. Po tom, ako Janka vystúpila, jej premiér ešte zamával. Po zverejnení fotografií sa o Janku Halászovú začali zaujímať médiá.


Nežná rozlúčka: Robert Fico vlani s Jankou Halászovou.
Foto: archív

Nešlo ani tak o to, že bola prichytená pri nežnôstkach s predsedom vlády. No tým, že je priamou podriadenou premiéra Fica platenou z peňazí daňových poplatníkov, nie je ich vzťah len súkromnou záležitosťou.

Verejnosť sa preto oprávnene pýtala, aký plat a odmeny dostáva mladá dáma, ktorá má k svojmu nadriadenému predsa len o čosi bližšie ako iní zamestnanci Úradu vlády. Podrobnosti o zárobku sa však daňoví poplatníci nedozvedeli.

Janka Halászová sa stiahla do úzadia a rozruch okolo dvojice pomaly utíchol. Počas pracovných výjazdov začala Fica sprevádzať hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Minulý týždeň na scénu opäť vstúpila šarmantná Janka. Svoje môže zohrávať i skutočnosť, že počas cesty do Nitry sedela po premiérovom boku v jeho služobnej limuzíne preto, že nešlo o oficiálne ohlásený výjazd. Dokonca by sa mohlo zdať, že na stretnutie so zamestnancami firmy Bonul sa vybral predseda vlády ako súkromná osoba alebo prezidentský kandidát naháňajúci hlasy voličov. Fakt, že na to využil vládne vozidlo a šík ochrankárov, zrejme nikoho neprekvapí. Ako premiér má na tento servis nárok.

Nadštandardné vzťahy

Čo však zarazí, je fakt, že ako predseda vlády navštívil podujatie organizované súkromnou firmou, ktorej sa už niekoľko rokov mimoriadne darí pri získavaní miliónových štátnych zákaziek. Doteraz sa to pripisovalo blízkym vzťahom majiteľa Miroslava Bödöra s ministrom pôdohospodárstva Jahnátkom. Obidvaja už potvrdili, že chodia spolu poľovať. Rezolútne však vylúčili, že by to malo nejaký vplyv na úspešnosť Bonulu pri štátnych tendroch.

Aktuálne má táto súkromná bezpečnostná služba podpísaných niekoľko zmlúv, či už priamo s ministerstvami, alebo s firmami napojenými na štát. Ide napríklad o rezort hospodárstva, Slovenskú poštu, Sociálnu poisťovňu, Správu štátnych hmotných rezerv, Vodohospodársky podnik, Transpetrol, Tipos, Slovenskú elektrizačnú a prenosovú sústavu, Národnú diaľničnú spoločnosť i Slovenskú správu ciest.

Do portofólia zákazníkov Bonulu však už pribúdajú aj nemocnice. Dokonca sa šepká, že v blízkom čase by sa mohla stať dvornou SBS-kou Slovenského plynárenského priemyslu, ktorého časť by mal zanedlho opäť ovládnuť štát.


Zlatý kľúčik v Nitre: Poslúžil členom Smeru ako miesto stretnutia po minuloročnom sneme.
Foto: archív

O Bonule, respektíve rodine Bödörovcov, sa začalo prvý raz hovoriť počas prvej Ficovej vlády. V roku 2007 rezort hospodárstva vedený Jahnátkom podpísal predraženú zmluvu na obnovu fasády ministerstva so stavebnou firmou patriacou Petre Bödörovej, neveste majiteľa Bonulu Miroslava Bödöra.

Ako sa ukázalo, išlo o ministrovu susedu z obce Nitrianske Hrnčiarovce. Odvtedy sa darilo aj samotnému Bonulu. Dialo sa tak aj vďaka tomu, že ako jediná SBS na Slovensku spĺňala veľmi špecifické kritériá, ktoré štátne organizácie postupne začleňovali do súťažných podmienok.

Od uchádzačov napríklad žiadali, aby boli subjektom hospodárskej mobilizácie, teda subjektom, ktorý počas vojny či prírodnej katastrofy dokáže plniť špeciálne úlohy. Takými organizáciami sú síce podľa zákona najmä štátne úrady, ale uvedené úlohy môže plniť aj súkromná firma, ak ju poverí štát, konkrétne ministerstvo hospodárstva.

Zo slovenských SBS má štatút subjektu hospodárskej mobilizácie jedine Bonul a zrejme nikoho neprekvapí, že ho získal za čias Jahnátkovho ministrovania. Odvtedy sa o podobné rozhodnutie uchádzali viaceré firmy, no bezúspešne.

Spojenie

Čo sa týka rodiny Bödörovcov, najmä v Nitre je známy Norbert Bödör, Petrin manžel a syn majiteľa firmy Bonul. Do povedomia verejnosti sa dostal ako prezident futbalového klubu FC Nitra. Jeho meno figuruje v niekoľkých firmách. Okrem iného v eseročke SLOVAKIA RING AGENCY, kde spolu s ním sedí v dozornej rade aj známy bratislavský podnikateľ Zoroslav Kollár.

Spoločníkom tejto firmy je ďalšia eseročka, ktorá v Orechovej Potôni prevádzkuje autodróm. Ten rád navštevuje minister dopravy Ján Počiatek (Smer) i prezident Ivan Gašparovič. Norbert Bödör v minulosti figuroval aj v eseročke HB STEEL, ktorá aktuálne nesie názov HM Cars.

Spolu s ním v uvedenej spoločnosti sedel aj JUDr. Štefan Herman, cez ktorého sa zas dostávame k mediálne známej firme HF STEEL. V nej bol Herman v rokoch 2009 až 2012 s bratom predsedu vlády Ladislavom Ficom. O Norbertovi Bödörovi sa v Nitre hovorí ako o tichom spoločníkovi luxusného hotela Zlatý kľúčik, kde sa vlani na jeseň zišli predstavitelia Smeru na neoficiálnom posnemovom žúre.

Otázniky

Z uvedeného vyplýva, že k rodine Bödörovcov nemá blízko len Jahnátek. Blízko k nim môže mať aj premiér Fico, čo napokon nepriamo potvrdil aj svojou účasťou na stretnutí pracovníkov firmy Bonul. Úrad vlády nám neodpovedal na otázky týkajúce sa tejto nevšednej návštevy, hoci k dispozícii ich mal niekoľko dní. Možno zatiaľ nenašiel vhodné argumenty. Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play upozorňuje, že konanie predsedu vlády môže vyvolávať veľké otázniky. „Program premiéra, navyše v čase, keď kandiduje za prezidenta, musí byť natrieskaný do prasknutia.

Ak si našiel čas na také uzavreté podujatie, muselo byť čímsi dôležité. Samozrejme, kampaň môže robiť, kde uzná za vhodné. Situácia je však o to zložitejšia, že je vysoký verejný činiteľ a nároky na jeho nezávislosť sú oveľa vyššie. Mediálny monitoring ukazuje i väzby medzi firmou a ministrom Jahnátkom z minulosti.

Vyzerá to tak, že minister neuprednostňuje len Komjatičanov, ale okruh jeho blízkych, ktorí čerpajú zo štátneho, je širší. Zároveň ide o veľkého dodávateľa štátu a premiér by mal byť veľmi opatrný. Inak môže vzniknúť dojem, že vládni predstavitelia majú k firme blízko, čím môžu spochybniť férovosť tendrov. Zároveň sa otvárajú otázky o tom, čím môže byť firma pre premiéra taká dôležitá, že jej v tomto nabitom čase venoval priestor. Mohla by firma sponzorovať stranu, kampaň alebo do nej nejako prispievať?“

Veľkonočná krádež

Meno firmy Bonul sa spomína aj v iných súvislostiach. Na Slovensku sa azda ani nenájde človek, ktorý by nemal v živej pamäti najväčšiu krádež peňazí z bankomatov v histórii Slovenska, ku ktorej došlo koncom vlaňajšieho marca.

V priebehu štyroch hodín vykradli zlodeji trinásť bankomatov na východnom Slovensku. Lup, ktorý si odniesli, bol úctyhodný - takmer 1,7 milióna eur. Policajti ešte v deň krádeže zadržali trojicu mužov oblečených v čiernom, ktorí pripomínali zamestnancov bezpečnostnej služby.

Pri prehliadke auta objavili kufrík so sumou dvestotisíc eur. Ďalších viac ako 1,4 milióna eur sa dodnes nepodarilo nájsť. V priebehu nasledujúcich mesiacov obvinili ďalších troch mužov. Rozvoz a dopĺňanie bankomatov pre peňažný ústav, ktorý sa stal terčom zlodejov, zabezpečovala nitrianska bezpečnostná služba Bonul.


Policajný prezident Tibor Gašpar je s majiteľom Bonjulu v rodinnom zväzku.
Foto: Július Dubravay

Bankomaty neboli vylomené ani inak poškodené, zlodeji teda poznali trezorové kódy aj kódy alarmov chrániacich priestory, kde boli bankomaty umiestnené. V kuloároch sa hovorí o tom, že poisťovňa odmietla okradnutej banke zaplatiť horibilnú sumu, ktorú policajti doteraz nevypátrali. Viac ako 1,4 milióna eur by tak musela zaplatiť bezpečnostná služba so superprevierkami.

A keďže je verejným tajomstvom, že policajný prezident Tibor Gašpar je s majiteľom Bonulu v rodinnom zväzku, policajti pracujúci na prípade to podľa všetkého nemajú jednoduché.

Autor: PLUS 7 DNÍ/JANA ŠIMÍČKOVÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1786
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Opäť s Jankou: Fico si na súkromné firemné posedenie vzal aj Halászovú
PLUS 7 DNÍ/JANA ŠIMÍČKOVÁ