PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Ples v opere: Už nie zadarmo

13. januára 2012, 06:00

Bratislavský Ples v opere bol tentoraz len pre tých, ktorí dali peniaze na dobročinnosť.

Zlatica Puškárová a Patrik Švajda

Zlatica Puškárová a Patrik Švajda Foto: NORO GROSZ

Dámy na dvanástom Plese v opere predvádzali unikátne róby, páni oprášili smokingy a všetci spoločne prispievali na dobrú vec. Prvýkrát bola pozvánka spoplatnená, stála 500 eur a výťažok zo vstupného putoval na charitatívne účely. O to viac prekvapilo, že po červenom koberci si vykračoval do Slovenského národného divadla aj herec Stanislav Dančiak, ktorý, ako je známe, musí doma obracať každé euro.

Mali výnimku:

Odkiaľ herec, ktorý podľa vlastných slov žije z dvestoeurového dôchodku, vzal na vstupné, nám objasnila pani Darina Dančiaková. „Bohužiaľ, nemohli by sme si to dovoliť, ale pozval nás pán Lančarič, riaditeľ Orangeu,“ prezradila nám.
Ostatní však za účasť na prestížnom plese zaplatili. Tento nápad si mnohí nevedeli vynachváliť a vyjadrili zbožné prianie, aby organizátori zaviedli príspevok aj na budúci rok. „Ženy investovali také nehorázne peniaze do rób, že dať tých pár stovák na charitu už nehrá rolu,“ vyjadrila sa Vanda Hrycová a ostatní prominenti s ňou súhlasili. Milka Vášáryová, členka plesového výboru, bola nadmieru spokojná. Všetky vstupenky sa podľa nej predali. „Je to fantastické, že ľudia sa rozhodli takto pomáhať. Dokonca aj tí, čo neprišli, poslali peniaze. Niektorí prispeli aj oveľa väčšou sumou. Neviem presne, koľko sa vyzbieralo, ale prístroje pre detské kardiocentrum sú veľmi drahé,“ tvrdila. Hoci sa vyzbieralo 150-tisíc eur, manželia Lelkesovci nemali pocit, že by bolo divadlo až také plné. „Sedeli sme pri stole pre šiestich sami. Nevieme prečo, ale po iné roky sa to nestalo,“ zamýšľali sa nahlas.

Týždne príprav i rýchlovka:

Príprava na pompézny ples pritom nie je prechádzka ružovou záhradou. Najmä dámam, ktoré sa chcú v opere ukázať, vždy zaberie niekoľko týždňov. Tie náročnejšie si dávajú večernú toaletu šiť u známych návrhárov, absolvujú skúšky, dolaďujú doplnky i mejkap. „Je to už tradícia, že na tomto plese mi robí garde Boris Hanečka, preto mám, samozrejme, šaty od neho,“ potvrdila nám i Lucia Hablovičová, ktorá sa po ročnej prestávke na Ples v opere vrátila. „Finálny výsledok som videla asi pol hodiny pred začiatkom plesu. Chodila som na skúšky, ale na každej vyzerali inak,“ opísala šesťtýždňovú tortúru.
Adela Banášová si, naopak, ťažkú hlavu s plesom nerobila. „Bola som u kaderníka, ktorý mi umyl hlavu a urobil chvost. Namaľovala som sa sama. Šaty mám z požičovne prvé, ktoré mi sadli,“ opísala prípravu. Na ples najprv ani neplánovala ísť. „Niekoľko rokov som nebola na plese, hoci ma pozvali. Mala som z toho stres. Tento rok sme dostali do rodiny dve pozvánky. Jednu ja a jednu otec. Nevyužila som svoju pozvánku, pozval ma otec, že sa spoločne opijeme. Tak mu robím garde,“ žartovala a dodala: „Páči sa mi, že peniaze pôjdu kardiocentru. Nie je to iba bohapustá zábava.“ Ako jednej z mála by moderátorke neprekážalo ani to, keby si tie isté šaty obliekla viackrát. „Netreba to tak prežívať. Sú to len šaty. Aj tak sa o pol roka budeme musieť naučiť sadiť zemiaky, lebo tento svet nám už nedovolí tieto naše výstrelky.“

Hanbili by sa:

Naopak, herečka Zdena Studenková by sa v tom istom neukázala. „Hneď by to všetci riešili a bola by som na titulke,“ ponosovala sa. Vraj už aj topánky si obúva s obavami. „Samozrejme, že ma bolia nohy, ale to k tomu patrí. Keby som si dala náhradné topánočky alebo s nízkym opätkom, hneď by si to všetci všimli.“
Ani moderátorka Iveta Malachovská sa neodvážila vyvetrať starú róbu. Napokon, každý rok si na nej zgustla módna polícia, hoci si na výbere róby vždy dávala záležať. „Každý rok som dávala priestor slovenským návrhárom a mám už plnú skriňu šiat, ktoré stoja dosť veľa peňazí. Je rok krízy a treba šetriť, preto som si tento rok šaty požičala. Považujem za malichernú záležitosť, aké mám šaty na tomto plese.“


Vydražené:

Moderátorka Martina Šimkovičová červenú róbu získala v charitatívnej dražbe. „Nemuseli mi ich ani upravovať, hneď mi sadli. Chceli mi iba skrátiť vlečku, ale ja som odmietla. Teraz ju nosím na rukách.“ Šimkovičová si krásnu róbu opätovne neoblečie. „Dám ju do čistiarne a potom neviem. Bude visieť v skrini. Dcére sa veľmi páči, takže si ju možno ona požičia,“ objasnila.
Minuloročná moderátorka plesu Adriana Kmotríková, ktorá tentoraz prišla ako hosť, sa dala nalíčiť v práci u maskérky. Látku na svoju róbu však vyberala precízne. Dala si ju ušiť vo firme zo Senca, ktorú vlastní jej dobrá kamarátka. „Šijú mi šaty na spoločenské akcie už niekoľko rokov, dokonca aj kostýmy do práce. Majú moje miery a poznajú už môj štýl, takže mi vždy sadnú. Vopred sa dohodneme, či bude látka z Budapešti, z Dubaja alebo z inej krajiny. Vždy je kvalitná.“ Rovnaké šaty mala už na plese v Košiciach, no len čo sú opozerané, musia preč. „Šaty mi v skrini zaberajú veľa miesta a vadia mi tam. Dávam ich na dražby a podobne. Mala by som zlý pocit dať si ich opäť, neviem to vysvetliť.“ Andrea Heringhová si tento rok priniesla exkluzívnu róbu Christian Dior zo zahraničia. Išlo zrejme o najdrahšie šaty na plese, no ich hodnotu nechcela prezradiť. „Nie je to moja parketa, nikdy neprezrádzam cenu,“ tvrdila a s Borisom Kollárom sa zvŕtali do ranných hodín. „Pre mňa je tento ples úplne najlepší, pretože sa cítim uvoľnená a veľmi fajn,“ opísala nadšená plejmejtka. Cigánski diabli ju tak rozpálili, že sa musela ovievať nápojovým lístkom. Občas ním zamávala aj pred Borisovou tvárou. Heringhová bola prvýkrát na plese ako Kollárova kamarátka a nie ako jeho partnerka. A, paradoxne, označila tento ples za najlepší.

Premiéra:

Dvanásty ročník bol však prvý pre Zlaticu Puškárovú a Patrika Švajdu. „Posledné dva roky sme nemohli prísť, lebo som bola tehotná a potom sme mali malého syna. Mám teraz dlhú vlečku a Paťo mi na ňu stále stúpa,“ sťažovala sa a Švajda vysvetľoval: „Má ju meter doprava, meter doľava, neviem, kam sa mám postaviť. Snažím sa ju prekračovať, ale občas na ňu stúpim.“
Jarmila Hargašová-Lajčáková sa zas ponáhľala. „Ráno sme sa balili na cestu do Bruselu, zajtra ráno vyrážame autom, tak som nemala na prípravu veľa času.“ Ples preto opúšťali Lajčákovci medzi prvými.

Autor: NINA KOŠECKÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1560
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Ples v opere: Už nie zadarmo
NINA KOŠECKÁ