Rebríček najšťastnejších národov: Na Slovensku sa nám žije na...

20. marca 2017, 16:00

Dnes je Medzinárodný deň šťastia, teda aspoň podľa organizácie OSN, ktorá tento status pridelila práve 20. marcu. Aktuálne zverejnená štatistika potvrdzuje, ktorý národ je najšťastnejší. Hádajte, na ktorom mieste v rebríčku skončilo naše Slovensko.

Sme šťastný národ? Odpoveď dáva nový prieskum.

Sme šťastný národ? Odpoveď dáva nový prieskum. Foto: Tony Štefunko

Zo 155 krajín sveta sú najšťastnejší Nóri. Taký je aktuálny výsledok prieskumu The World Happiness Report 2017 pre OSN. V závese za šťastnými Nórmi sú Dáni, ktorí boli najšťastnejším národom minulý rok. Tretí skončil Island. V prvej desiatka sú aj ďalší severania – Fíni a Švédi.

10 najšťastnejších národov sveta:

  1. Nórsko
  2. Dánsko
  3. Island
  4. Švajčiarsko
  5. Fínsko
  6. Holandsko
  7. Kanada
  8. Nový Zéland
  9. Austrália
  10. Švédsko

Také Rakúsko skončilo na 13. mieste, za ním nasleduje Amerika, Nemecko je na 16. mieste, Francúzsko na 31. mieste a naši českí bratia na 23. mieste, čiže sú o dosť šťastnejší ako my. Slovensku patrí v rebríčku šťastných národov 40. priečka. Ešte väčší nešťastníci ako my sú Poliaci (46.) či Maďari (75.).

Naopak, na chvoste rebríčka najšťastnejších krajín sa ocitli Rwanda, Sýria, Tanzánia, Burundi a rebríček uzatvára Stredoafrická republika.

Organizácia Sieť na hľadanie riešení hodnotila šesť faktorov: podiel HDP na jednotlivca, očakávaná dĺžka života, sociálna podpora v zložitých životných situáciách, dôvera k vláde, sloboda rozhodovania ľudí ohľadom svojho života a štedrosť a dobročinnosť ľudí.

Autor: kor
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Netvárme sa tu, že korupcia na najvyšších miestach nie je, ona tam je.“
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár reagoval na slová Roberta Kaliňáka, ktorý vyhlásil, že korupcia na najvyšších miestach nie je.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Mali by deťom, ktoré nie sú povinne zaočkované, zakázať navštevovať štátne materské školy?

ÁNO 83%
NIE 17%
Celkový počet hlasujúcich: 285
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo