PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Šéf SNS Andrej Danko: Nevadí mi, že Bugár je Maďar

13. februára 2016, 08:00

Myslím si, že politológov z toho bolí hlava, hovorí líder národniarov Andrej Danko na margo prieskumov.

Andrej Danko:  Zodpovednosť je  na mojich pleciach,  preto aj komunikácia  bola zameraná na to, ako  predstaviť predsedu.

Andrej Danko: Zodpovednosť je na mojich pleciach, preto aj komunikácia bola zameraná na to, ako predstaviť predsedu. Foto: NORBERT GROSZ

Slovenská národná strana (SNS) sa po štyroch rokoch zrejme vráti do parlamentu. Jej nový predseda vraví, že mu postačí byť v opozícii. Verí, že rozhodujúci bude až volebný rok 2020.

Donedávna s ním mnohí politici nechceli komunikovať, lebo nemal percentá. Dnes o ňom nielen hovoria, ale aj sa mu podsúvajú za budúcich koaličných partnerov.

On ich však kritizuje. Tvrdí, že „slovenskí politici žijú ako v Matrixe, sú odtrhnutí od reálneho života, myslia si, že stranícka knižka im zaručí ministerské kreslo, a nevedia, čo je to viesť dieťa do školy či komunikovať s úradmi, alebo odviezť chorého otca do nemocnice“.

Občas o sebe hovorí v tretej osobe a na politického nováčika až pričasto používa zámeno ja. Tvrdí, že je konzervatívny politik, hoci je rozvedený, čo mu, paradoxne, vyčítal bývalý šéf národniarov Ján Slota.

V pracovni má bustu Milana Rastislava Štefánika a s úsmevom hovorí, že niektorí mu vyčítajú, či nevie, že bol evanjelik. S predsedom SNS ANDREJOM DANKOM (41) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Podľa prieskumu Medianu ste druhou najsilnejšou stranou. Prekvapilo vás to?

Samozrejme, že je príjemné, ak vám agentúry narátajú percentá. Ale s pokorou očakávam, ako dopadnú voľby. Prekvapiť alebo sklamať ma môže len parlamentný výsledok.

Je to motivačné, ale jediné čísla, ktoré budú vizitkou našej práce, budú volebné.

Prečo ste na volebných bilbordoch len vy?

Sú aj iné strany, ktoré na nich majú len predsedu. Možno by bolo dobré povedať, že SNS má len troch zamestnancov a až 6 300 členov. Možno by bolo dobré povedať, že predseda sám vymýšľa slogany a dozoruje nákup bilbordov, žiadne „piár“ či marketingové agentúry.

Možno by bolo dobré povedať, že predseda SNS prvé tri mesiace písal tlačové správy sám, lebo nemal ani asistentku. Zodpovednosť je na mojich pleciach, preto aj komunikácia bola zameraná na to, ako predstaviť predsedu.

Upozornil na to predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Hanbíte sa za svojich kandidátov?

Už môžete vidieť na bilbordoch aj ďalších našich kandidátov. A mrzia ma také vyjadrenia, politika by nemala byť osobná. Môžem povedať, že za ľudí na kandidátke sa v žiadnom prípade nehanbím.

Z toho, ako sa pán Bugár vyjadril, som rozčarovaný.

Bugár vás nešetril ani inak, vraj by s vami do koalície nešiel.

Ja zareagujem ináč. Mne nevadí, že pán Bugár je Maďar. Mne vadí, že povedal, že by predal strategické spoločnosti súkromnému sektoru. To by mohol byť problém našej spolupráce. Myslím si, že niektoré politické témy dokáže zvládnuť.

Ak nehovorí o autonómii, o maďarskej karte, tak sa s ním ešte viem rozprávať pragmaticky.

Líder KDH Ján Figeľ, naopak, vyhlásil, že chce ísť do koalície s SNS. Čo si od toho podľa vás sľubuje?

Pre mňa je zadosťučinením, že k SNS sa vyjadrujú relevantní lídri strán. V každom prípade je pre mňa dôležité, aby sme boli parlamentnou stranou a aby sme im boli partnerom na diskusiu na úrovni parlamentných strán.

SNS bola známa vnútrostraníckym hašterením. Ako komunikujete s bývalým predsedom Jánom Slotom?

Pred troma rokmi som povedal, že nebudem komentovať žiadnu udalosť okolo bývalého predsedu. Nie som človek, ktorý by urážal, hašteril sa, ale riešim problémy. Zdedil som zadlženú stranu, bolo to ťažké obdobie, ktoré narušilo moje súkromie, rodinu aj profesiu advokáta.

Stále sa živím ako advokát, tento stôl, stoličky, to všetko je moje, SNS nemala vôbec nič. Do roku 2010 som sa so Slotom rozprával dva razy v živote a vôbec mi to nechýba.

Veď Slota vás nominoval do štyroch dozorných rád, prečo sa od neho dištancujete?

K tým nomináciám len toľko - peniaze z nich nikdy netvorili gro mojich príjmov, väčšinou to boli len stovky eur v odmenách. Nikto ma so Slotom nemôže spájať, nič som s ním nemal, žiadne obchody ani vzťahy. To sú účelové lživé tvrdenia.

Vravíte, že tento stôl, stoličky sú vaše. Pred dvoma rokmi sa vám končil prenájom v sídle SNS. Ako sa vám podarilo stranu oddlžiť?

Veľmi ľahko - mestu som vrátil budovu a prenajal si len nevyhnutné kancelárske priestory. Možno vám to bude smiešne, ale podlahu za minimálnu cenu kládol môj švagor, steny svojpomocne maľovali moji priatelia.

Dotácie od štátu sme preklopili na splátku úveru, ktorý sa na sneme SNS zatajil.

Prevádzku strany platím ja, máme len troch zamestnancov. Takže až také nákladné to nebolo.

Zobrali ste si na kampaň úver?

Nie. SNS by nikto úver nedal.

Napriek percentám, ktoré momentálne máte?

Banky z princípu nedávajú stranám komerčné úvery. Percentá máme až teraz, v čase, keď sme s bankou rokovali, sme mali len päť-šesť percent. A aj nás vysmiala Fio banka (líder Siete Rado Procházka má úver z Fio banky - pozn. red.).

A to mám bonitnejšie nehnuteľnosti ako niektorí lídri strán, napriek tomu nám úver nedali.

A oficiálni sponzori strany?

Nie je nikto. Držím si odstup od lobistov. Nie je to náročné.

So Smerom by ste vraj išli do koalície. Nevadia vám smerácke kauzy?

Nikdy som sa nevyjadril, že by som s nimi išiel do koalície, ale že čakám na výsledky volieb. Vadí mi, že J&T a Energetický a priemyselný holding (EPH) získali podiely strategických podnikov, ako je Stredoslovenská energetika, a. s., Slovenské elektrárne a SPP.

Chcem tie podiely získať pre štát naspäť. Vadí mi, že tu nie je zákon o majetkovom priznaní. Vadia mi politici, ktorí sú v parlamente dvadsaťpäť rokov a zrazu sú milionári. Vadí mi, že minister vnútra Robert Kaliňák chce nakúpiť tisícky radarov, ktoré nás budú na cestách deptať.

Vadia mi predražené sifóny za tristo eur. Ale je tiež pravda, že ak by Smer robil všetko dobre, mal by dnes 52 percent.

Takže ako, nechcete ísť do koalície so Smerom?

Poviem vám to exkluzívne. V SNS sme na danú tému rozpoltení - buď sa ako opozičný politik sprofesionalizujem, počkáme si na voľby 2020 a dosiahneme možno historický výsledok. Alebo - pôjdeme po voľbách do spolupráce so Smerom, ale určite nie handlovaním o ministerstvá.

Nehnevá vás, že Smer aj SaS vám prebrali agendu a pri téme utečencov udierajú na národnú nôtu a kradnú vám hlasy?

Sama vidíte ten paradox - sme druhí v prieskumoch! Myslím si, že politológov z toho bolí hlava.

Čo hovoríte na predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu? Bojujete o rovnakého voliča?

Robím národnú, vlasteneckú, republikánsku politiku a chcem spraviť z SNS akceptovateľnú stranu.

Uniformovaná politika patrí do iného storočia. Každý predseda strany je vizitkou svojej strany. Idem svojou cestou. My stále hovoríme, že xenofóbia, rasizmus a iné prejavy intolerancie do tohto storočia nepatria.

Iný byť neviem.

Vaši straníci však vraj na vás tlačia, aby ste boli vo vyjadreniach agresívnejší.

Pozrite sa, je prirodzené, keď percentá stagnujú, tak niektorí kvázi odborníci hľadajú nie vždy s dobrým úmyslom profil lídra.

Mne môj priateľ z Viedne, líder opozičnej Rakúskej strany slobody (FPO) Heinz-Christian Strache, povedal, že jemu sa podarilo dostať stranu zo štyroch percent na tridsať aj tým, že vyhodil Jörga Haidera (rakúsky politik, ktorý sympatizoval s extrémnou pravicou, neskôr zahynul pri automobilovej nehode - pozn. red.), a dal mi radu: Buď taký, aký si!

Keď ľudia zistia, že si iný na kamery a iný v skutočnosti, tak ti to nemilosrdne zrátajú.

Samozrejme, že boli radcovia, ktorí mi hovorili - buď tvrdší. Ak premiér povie, že budeme monitorovať moslimov, tak my ich budeme bičovať. Odmietol som to, to nie je môj štýl. Neposudzujem ľudí podľa farby pleti.

SNS bola známa rôznymi kauzami. Dnes sa etablujete ako nová strana. Stačí teda vymeniť predsedu?

Každá rodina, každá inštitúcia, každá cirkev majú svetlé i tmavé miesta. Každá ryba smrdí od hlavy. Neznášam intoleranciu, korupčné prejavy a máme v strane štyrikrát viac ľudí, vytvorila sa iná štruktúra.

Dobrý človek by si mal vážiť aj šediny starcov, preto si vážim aj Jaroslava Pašku, ktorého máme na kandidátke, a vrátil sa nám aj Tono Hrnko.

Podľa bývalej podpredsedníčky strany Anny Belousovovej SNS nie je očistená, ale stoja za ňou privatizéri z čias Slotu a Mečiara. A vy vraj nie ste nový človek, ale privatizér.

Individuálne výlevy predchodcov SNS ťažko komentovať. Osobne som privatizérom nikdy nebol. Mnohé lživé veci sú možno reakciou na to, že SNS sa mení a je iná, že sa k nám vracajú odídenci.

Práve takéto intrigy a zloba dostali SNS na perifériu. Nikto ma nestiahne do osobných urážok. Píšem svoju históriu, nech mňa súdia ľudia.

Pri slove privatizér zrejme narážala na fakt, že vaša rodina za Mečiara privatizovala majetok Lesostavu. Máte s Mečiarom nadštandardné vzťahy?

Pokiaľ viem, môj otec sa s pánom Mečiarom nikdy nestretol. Poviem vám to exkluzívne! Ja som bol na vysokej škole kamarát s Miškom Mečiarom, ktorý bol študent medicíny.

A s Mečiarom starším som mal raz v živote možnosť rozprávať sa. Vnímam ho však ako každý občan, ako politika, ktorý bol každý deň v médiách.

Prečo potom máte na kandidátke Mečiarovho prisluhovača novinára Pavla Kapustu, obvineného z ohovárania prezidenta Rudolfa Schustera, ktorému Mečiar udelil milosť?

Máme na kandidátke 150 ľudí, každý má svoj príbeh. Aj Kapusta má svoj okruh sympatizantov, čitateľov a bol naklonený veciam, ktoré som presadzoval. Nevidím dôvod, prečo by nemohol dostať priestor v politike.

Stále počúvam aj na iných, prečo tam máte toho či toho...

Napríklad Slotovho obľúbenca Rafaela Rafaja?

Ten nie je na kandidátke.

No hej, ale nepracuje pre vás?

Máme neutrálny vzťah, navzájom sa neurážame.

Ani mu nie ste vďačný, že ste za jeho vicestarostovania na Miestnom úrade v Rači robili právne služby, za ktoré ste inkasovali takmer 5-tisíc eur mesačne?

Vediete rozhovor slovami ženy, ktorá ťažko znáša úspech.

Ale teraz necitujem Belousovovú, toto je fakt.

To sú všetko informácie z tej istej dielne. Zachránil som Raču od bankrotu, hrozila jej niekoľkomiliónová škoda a som na to hrdý. Môžete ma dať aj na detektor lži, ale zákazku, ktorú som v Rači získal, pán Rafaj nevidel.

Som profesionálny advokát, veľa sporov som vyhral, mám osem právnikov a vyhľadávajú ma ako advokáta.

Keď ju už spomínate - Belousovová pritvrdila. Vraj značku SNS niekto amorálne, hnusne znásilňuje. Prečo takýto útok?

Je vôbec dôstojné reagovať na takéto vyjadrenia? Úspech sa neodpúšťa, úspech sa závidí.


Otázky pre všetkých lídrov

Prečo by mal občan voliť práve vašu stranu?

SNS má svoj program, ktorý sa znova snaží presadiť silný štát. Máme veľa opatrení na zníženie daňového a odvodového zaťaženia, osobitné dane na monopoly ako telekomunikácie a banky, ako jediná politická strana máme opatrenia na rozvoj kúpeľníctva.

Som človek z praxe a snažil som sa, aby som vo volebnom programe presadil veci, ktoré dennodenne trápia ľudí.

Spomínali ste ekonomické otázky, ale v čom ste iní?

SNS je najstaršia politická strana. Prešla veľmi ťažkým obdobím, sme iní v tom, že sme sa dokázali zreformovať a nie zakladať novú politickú stranu. Sme iní aj v tom, ako bránime hrdosť a strategickú ochranu Slovenska.

Som racionálny, z politiky nežijem a snažím sa komunikovať veci, ktoré ľudí naozaj trápia.

Na koľko percent si trúfate?

Nie som zástanca strieľania. Mal som sen zmeniť SNS a dostať ju do Národnej rady a čokoľvek bude nad päť percent, je Božím darom za to, v akej ťažkej situácii som SNS prebral.

Aké kreslo by ste chceli?

Politiku nerobím pre kreslo. Svoje advokátske kreslo už mám.

Ste advokát, právnik, možno kreslo ministra spravodlivosti?

Snažím sa, aby SNS dostala čo najsilnejší mandát, a rozprávať o tom, kto by chcel aké kreslo, pre mňa nie je téma. Chcel by som, aby v politike skončil exhibicionizmus, stranícke kádrovanie, a nechcem, aby stranícka knižka SNS bola garanciou v štátnej správe.

Najlepšie sa cítim pri právnych otázkach, pri tvorbe systému a rozumiem aj daňovým veciam, ale moja parketa sú zákony.

Viete už dnes povedať, či pôjdete do koalície so Smerom?

Myslím si, že táto otázka bude namieste po parlamentných voľbách. My naozaj nevieme, aký mandát získame. Po voľbách nevylučujem z komunikácie žiadnu politickú stranu, okrem strán, ktoré nie sú schopné riadiť štát.

Pre mňa politická strana, ktorá má počet ľudí zrátateľný na jednej ruke, nie je solídna.

Smer s vami neviedol kuloárne rokovania?

S Robertom Ficom som sa stretol raz-dvakrát. Musím povedať, že SNS prešla veľmi ťažkým obdobím, pretože pre veľa politických strán nebola partnerom na komunikáciu. Smutné je, že parlamentné strany trpia určitou pýchou a povýšenectvom a prišlo to až do stavu, že sa neviete s nimi dostať ani do debát a diskusií.

Ako teda s Ficom komunikujete?

S pánom Ficom máme len také neutrálne stretnutia, neorganizujem ich, nevyhľadávam, boli to skôr spoločenské akcie. S nikým nekomunikujem o tom, čo bude, ako bude.

Za ostatné tri roky som sa už stretol s každým lídrom a s každým mám rovnako vyvážený vzťah.

Autor: PLUS 7 DNÍ/KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1893
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Šéf SNS Andrej Danko: Nevadí mi, že Bugár je Maďar
PLUS 7 DNÍ/KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ