Svet v roku 2050? Pozrite sa, ako bude vyzerať podľa futurológov

19. marca 2017, 15:00

Unikátny web, ktorý vytvorili analytici zo spoločnosti Kaspersky, a známy futurológ Ian Person, ukazuje, ako bude vyzerať naša planéta o tridsať rokov

Rozhranie: Takto vyzerá screenshot z webu Earth 50, najdete ho na odkaze https://2050.earth.

Rozhranie: Takto vyzerá screenshot z webu Earth 50, najdete ho na odkaze https://2050.earth. Foto: Kaspersky Lab

Web Earth 2050 je zaujímavý nielen obsahom, ale aj svojou interaktivitou. Na obrázku rotujúcej planéty si môžete vybrať jedno z vyše 80 svetových miest a kliknúť naň. Vzápätí sa vám otvorí jedna alebo viac predpovedí, týkajúcich sa budúcnosti ľudstva v horizonte 10 až 30 rokov.

Čo nás čaká

Ak si kliknete napríklad na Houston, kde má NASA stredisko riadenia kozmických letov, asi neprekvapí, že predpoveď súvisí s vesmírom. Dozviete sa napríklad, že do roku 2040 dramaticky vzrastie počet mikro- a nanosatelitov, ktoré budú krúžiť okolo našej planéty a putovať slnečnou sústavou, najmä jej vnútornou časťou, teda okolo planét Merkúr, Venuša, Zem a Mars. Dá sa predpokladať, že práve na ne sa presunie pozornosť hekerov. Tí sa nebudú snažiť len rušiť ich komunikáciu, ale aj úplne ich ovládnuť. Útoky na malé satelity by sa už o dve desiatky rokov mohli stať novým a výnosným odvetvím hekerskej činnosti.

Sibír a globálne otepľovanie

Hneď tri predpovede súvisia s mestom Tomsk a jeho prostredníctvom s tým, ako sa v najbližších troch dekádach bude rozvíjať Sibír. Samozrejme, ide aj o globálne otepľovanie, ktoré spôsobí, že tento obrovský región bude čoraz vhodnejší pre rozvoj poľnohospodárstva. Aj preto, že sú tam aj veľké rieky Ob, Jenisej a Lena, ktoré dokážu obrovské polia spoľahlivo zavlažovať. Rozvoj tejto oblasti však bude mať aj svoju tienistú stránku. Budú vznikať veľké povodne, ktoré budú ničiť infraštruktúru, desiatky rokov budovanú tak, aby spoľahlivo fungovala v permafroste, ktorý však bude zanikať.

Navyše sa preto celou oblasťou začnú šíriť metánové explózie, ktoré budú vytvárať obrovské a dokonale okrúhle krátery. Bude to efektné, ale veľmi nebezpečné.Nepôjde však len o poľnohospodárstvo, rozvoj Sibíri bude súvisieť aj s ťažbou nerastov a vzácnych kovov. V kedysi absolútne neprístupných oblastiach budú vznikať plnoautomatické bane, obsluhované dronmi a robotmi, čo bude efektívnejšie a lacnejšie, než keby v nich pracovali ľudia. T

akéto automatizované systémy ovládané robotmi sa o pár rokov začnú stávať cieľmi hekerským útokov na Zemi, tak ako je nimi dnes infraštruktúra, predovšetkým rozvodné siete. Nie je problém naprogramovať drony tak, aby napríklad časť vyťaženej platiny odviezli na neautorizované miesto, robotických strážcov tak, aby ich nechali odletieť, a počítače, aby o zmiznutej dodávke neviedli žiadne záznamy. To bude v blízkej budúcnosti najväčšie riziko fungovania plnoautomatických systémov bez priameho ľudského dozoru.

Návrat vzducholodí

Zaujímavá je aj ďalšia predpoveď - s postupným ekonomickým využívaním vzdialených (nielen sibírskych) regiónov súvisí renesancia dopravných prostriedkov, ktoré sa roky nevyužívali. Sú nimi obrovské nákladné vzducholode. Tie moderné by mali byť efektívnejšie, schopné dosiahnuť rýchlosť až 140 kilometrov za hodinu a odviezť až 60-tonový náklad. Ich výhodou je, že sa dostanú aj tam, kam nemajú prístup ani autá, ani lietadlá. Spoločnosti špecializujúce sa na ich vývoj vznikajú už teraz.

Aj my sme približne pred rokom písali o vývoji obrovskej autonómnej vzducholode Airlander. Spoločnosť Hybrid Air Vehicles by niekedy medzi rokmi 2020 až 2025 chcela na trh uviesť megavzducholď Airlander 50. Tá by mala byť schopná odviezť až 50-tonový náklad, pričom priestor naň by mal objem 500 kubických metrov. Objem vzducholode plnenej héliom by bol vyše 100-tisíc kubických metrov, dĺžka takmer 120 metrov a vysoká by bola približne ako 12-poschodový vežiak, mala by 36 metrov.

Virtuálne školy DNA namiesto USB kľúča

Pozrime sa však aj na nejaké predpovede súvisiace s regiónom strednej Európy. Jedna sa nachádza pri Varšave. Vo vyspelých oblastiach sa systém vzdelávania v priebehu najbližších 30 rokov decentralizuje. Namiesto návštevy prednáškových miestností a auditórií bude väčšina študentov študovať doma. Tento vývoj by sa mal postupne týkať aj nižších stupňov vzdelávania.

Napríklad vzniknú virtuálne triedy, ktoré dieťa bude navštevovať vo forme hologramu z domu a učiteľ, taktiež ako hologram, ich bude učiť. Ak by niektoré z detí chcelo podvádzať a jeho hologram bol napríklad nejaký čas neaktívny, rodičom by sa automaticky na mail odoslala správa, že ich dieťa virtuálnu triedu opustilo. Ak si kliknete na Mníchov, je s ním spojená predpoveď týkajúca sa zásadnej zmeny v oblasti uchovávania dát. Ako vhodné médium sa do budúcnosti totiž ukazuje DNA.

Už dnes sa v DNA vedcom podarilo uchovať niekoľkostostranovú knihu plnú obrázkov prevedenú do binárnej podoby v jednom grame DNA. A to nie raz, ale v 70 miliardách kópií. DNA je jednoducho jeden z najefektívnejších dátových nosičov. Aj tu sa hekerom otvárajú úplne nové možnosti. Napríklad zničiť obrovský dátový archív na DNA budú môcť pomocou vírusov - nie však počítačových, ale skutočných, napríklad chrípkovým vírusom, ktorý podľa súčasných zistení dokáže dátové archívy uložené na DNA vážne poškodiť alebo zničiť.

Robotický sex

Takýchto zaujímavých vízií nájdete na interaktívnom webe Earth 50 desiatky. Sú rozdelené do troch časových kategórií, ktoré vás môžu presunúť do roku 2030, 2040 alebo 2050. Obsahujú predpovede zostavené z poznatkov uznávaných odborníkov z rôznych oblastí, vrátane už spomenutého futurológa Iana Persona. Ten okrem iného napríklad tvrdí, že do roku 2050 budú ľudia ako spoločníkov viac uprednostňovať robotov pred príslušníkmi vlastného biologického druhu.

A týkať sa to má aj sexu. Medzistupňom bude obohatenie sexuálnych pomôcok o virtuálnu realitu, čo sa deje práve teraz. Podľa neho sa táto oblasť bude búrlivo rozvíjať najbližšiu dekádu a možno očakávať, že okolo roku 2030 bude väčšina ľudí vo vyspelých štátoch prevádzkovať nejakú formu virtuálneho sexu.

Kooperatívny

Na webe Earth 50 však nie sú len takéto predpovede. Obsahuje aj 12 virtuálnych panoramatických pohľadov do vybraných svetových metropol vrátane Barcelony a Šanghaja, ako aj ilustrácií rôznych predmetov z budúcnosti. Navyše, 360-stupňový pohľad umožní absolvovať prechádzku po meste a pozrieť si všetky „vychytávky“, ktoré sa stanú jeho bežnou súčasťou už o pár rokov.

Okrem toho, po vyplnení formulára môžete pridávať vlastné predpovede, ktoré sa po schválení odbornou komisiou na ňom objavia. Takto môžete pomôcť vytvárať unikátnu futurologickú predpoveď rozvoja našej civilizácie. A nielen to. Jednotlivé predpovede môžete aj hodnotiť a podľa stupňa súhlasu a nesúhlasu s nimi si urobiť obraz, nakoľko sú reálne.

Autor: MARTIN DOMČEK
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Netvárme sa tu, že korupcia na najvyšších miestach nie je, ona tam je.“
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár reagoval na slová Roberta Kaliňáka, ktorý vyhlásil, že korupcia na najvyšších miestach nie je.

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Bolo obvinenie vznesené voči podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi len divadlom pre občana?

ÁNO 91%
NIE 9%
Celkový počet hlasujúcich: 143
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo