PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Mečiarov hotelier nechal skrachovať luxusný podnik a zdúchol

04. júna 2012, 09:00

Podporovateľ HZDS nechal skrachovať luxusný hotel v Špindlerovom Mlýne a ušiel pred veriteľmi.

Noblesný a prázdny: Savoy Royal Hotel je zatvorený, jeho zamestnanci ostali na dlažbe bez peňazí.

Noblesný a prázdny: Savoy Royal Hotel je zatvorený, jeho zamestnanci ostali na dlažbe bez peňazí. Foto: Marián Kunc

Luxusný krkonošský Savoy Royal Hotel v Špindlerovom Mlýne skrachoval. Pod jeho neluxusný koniec sa podpísal slovenský podnikateľ a regionálny politik Tibor Michálek, ktorý sa na Slovensku preslávil ako sponzor HZDS. On a jeho rodina naliali do tejto strany desiatky miliónov korún. Za stranu Vladimíra Mečiara kandidoval Michálek aj v tohtoročných parlamentných voľbách ako číslo 24.

Nóbl podnik

„Jazdili k nám celebrity, bolo tu živo. A na začiatku to bolo naozaj fajn. Bolo dosť personálu, poskytovali sme kvalitné služby. Hostia dostávali priveľa služieb za málo peňazí. Michálek bol štedrý a bol fajn aj ako šéf. Nekričal, bol v pohode. Keď však hotel začal ponúkať pobyty cez zľavové portály, tušili sme, že je zle. Komické bolo, že cez zľavový portál k nám potom prišli aj nemenované české celebrity,“ rozhovoril sa niekdajší zamestnanec hotela Savoy. Prišiel o prácu po tom, ako nájomca hotela Michálek musel podnik pre insolventnosť a dlhy zavrieť. V Špindlerovom Mlýne, ktorý dostal aj prezývku český Aspen, bol Savoy Royal Hotel vychytenou adresou. Naša česká sprievodkyňa pripomína, že takéto podniky za normálnych okolností nekrachujú. Hotel Savoy otvorili po kompletnej prestavbe len pred štyrmi rokmi. Jeho majiteľom a investorom prestavby bola česká developérska skupina Sekyra Group. Po dľa bývalých zamestnancov jeden z apartmánov v bočnom krídle hotela využíva priamo rodina šéfa fi rmy. Sekyra Group však hotel neprevádzkovala - prenajala ho libereckej firme Bohemia Club. Firma založená v júli 2008 bola spočiatku eseročkou s imaním dvestotisíc českých korún a jej jediným majiteľom bol Slovák Tibor Michálek.

Vo februári 2009 už bola jediným spoločníkom fi rma Royal Hotel Club Aktiengesellschaft z Vaduzu v Lichtenštajnskom kniežatstve, ktorá zvýšila imanie na desať miliónov českých korún. V lete 2009 sa z eseročky stala akciovka, opäť jediným akcionárom je spomínaná lichtenštajnská fi rma s akciami na majiteľa. V predstavenstve Bohemia Clubu sedí doteraz Tibor Michálek ako predseda a Alena Zajacová z Čadce. Predsedom dozornej rady je Žilinčan Radoslav Tulinský, členom Michal Novák z Považskej Bystrice.


Noblesný a prázdny: Savoy Royal Hotel je zatvorený, jeho zamestnanci ostali
na dlažbe bez peňazí.
Foto: Marián Kunc

Milionári zo sídliska

Tibor Michálek nie je na Slovensku neznámou fi gúrou. Pred meno objavilo medzi tými, čo požičali peniaze HZDS. Michálek osobne požičal hnutiu tri milióny korún a strana mu ich podľa ofi ciálnych vyjadrení po voľbách aj vrátila. Prvé veľké peniaze od Michálkovcov však dostala Mečiarova partaj ešte v roku 1998. Tiborova manželka Martina požičala HZDS takmer dvadsať miliónov korún a jej švagor Ľubomír Michálek sa blysol rovnakou sumou. Strana vo svojom účtovníctve evidovala tieto pôžičky ako nesplatené ešte v roku 2007. Zaujímavé na Michálkovcoch však je, že Ľubomír napriek miliónovému požičiavaniu býval podľa adresy v Obchodnom registri v paneláku na sídlisku v Považskej Bystrici. Rovnako Martina Michálková, manželka politika a podnikateľa Tibora, si dom v Klokočove na kysuckých lazoch kupovala na hypotéku. Keď sa ich médiá pýtali na pôvod štyridsiatich miliónov korún, Michálkovci sa zatajili a nedvíhali telefóny.

Na návšteve

„Obaja, Tibor aj Martina, sú poslancami obecného zastupiteľstva v Klokočove. On je veľký podnikateľ, býva niekde za Prahou. Chalupu v Klokočove na Hlaviciach si pekne zrekonštruovali, ale počula som, že vraj ju chcú predať,“ hovorí staršia pani, ktorej sa na klokočovských lazoch pýtame na Michálkovcov. Pokúšame sa dozvoniť aj Michálkovcom, nikto však neotvára. Chalupa vyzerá, akoby jej obyvatelia odišli iba pred chvíľkou, okenice sú otvorené, vo dvore parkujú autá. Stojí tam aj čierne terénne BMW, na ktorom jazdieval Tibor Michálek. Hľadáme ho aj v sídle jeho firmy MC&M Consulting&Management v centre Čadce. Na adrese spoločnosti však nachádzame iba rozhádzanú a opustenú kanceláriu čadčianskej okresnej organizácie HZDS. „Zbytočne ich tu hľadáte, už vyše mesiaca tu nikto nebol a vraj sa im už aj skončil nájom,“ ochotne nás informuje nájomca susediacich priestorov. Po okresnom predsedovi a neúspešnom kandidátovi na žilinského župana sa sťaby zľahla zem.


Impérium: Hotely Baračka v Trenčianskych Tepliciach, vľavo, i Dynamic
v Dubnici nad Váhom prevádzkuje firma, v ktorej figurujú deti Vladimíra
Mečiara. Na rozdiel od Michálka zrejme hotelierskemu biznisu rozumejú,
pretože hotel funguje.
Foto: Norbert Grosz

Peniaze od akcionára

„Michálek tvrdil, že peniaze má z reštrukturalizácie štátnych podnikov. Vraj reštrukturalizoval aj nejaké zdravotnícke zariadenie v Žilinskom kraji. Tvrdil, že rozumie skladovému hospodárstvu a vie zarobiť veľké peniaze na vratných paletách,“ opisuje s potuteľným úsmevom Michálkovo podnikanie ďalší zo zamestnancov, ktorí pre neho pracovali v hoteli Savoy. Slovák sa podľa neho vo vedení hotela vôbec nevyznal a robil chybu za chybou. Pred voľbami v roku 2010 sa však vraj spoliehali na to, že HZDS bude mať vo voľbách dobrý výsledok a to prinesie hotelu solventnú klientelu zo Slovenska. „Všetci sme sa čudovali, prečo Michálek podniká práve v hotelierstve, obzvlášť, ak tomu nerozumie. On nám vravel, že na staré kolená si zaobstaral hračku. Keď sme ako zamestnanci komentovali zlú cenovú politiku hotela, povedal nám, že sa nemáme starať,“ vysvetľuje bývalý manažér hotela, ktorý si aj vzhľadom na doteraz nevyplatené peniaze neželal byť menovaný. Vlani pred Vianocami už bola situácia veľmi vážna. Hotel so sedemdesiatimi lôžkami začal predávať pobyty cez zľavové portály, čo síce prinieslo malú hotovosť, ale dlhy to nevyriešilo. Napokon pre financie hotel musel z piatich hviezdičiek jednu škrtnúť. Napriek tomu bol podnik na pokraji krachu. „Michálek si nás zvolal a prisľúbil, že koncom apríla príde dotácia od hlavného akcionára, teda firmy z Vaduzu. Nevieme, kto v skutočnosti firmu v Lichtenštajnsku vlastnil, chodili však od nej peniaze. Vždy to boli väčšie balíky peňazí. V apríli však avizovaná platba neprišla. Začiatkom mája sa objavil Michálek osobne a povedal, že vracia hotel Sekyrovi a 23. mája sa na základe vyhlášky Krajského súdu v Ústí nad Labem začalo konanie o insolvencii,“ dodáva bývalý manažér hotela. Keď sa pýtame na pôvod peňazí, ktoré mali prichádzať z Lichtenštajnska, zatvári sa odmietavo: „Netušíme, kto stál za tou firmou, radšej sme sa nepýtali.“

Mečiarov sponzor

Tibor Michálek ako okresný predseda HZDS v Čadci a krajský tajomník HZDS v Žiline mal s Mečiarovou stranou veľmi úzke väzby. Po krachu promečiarovských denníkov Slovenská republika aj Nový deň ich chcel obnoviť práve Michálek, ktorý si dal na Úrade priemyselného vlastníctva zaregistrovať názvy Republika a Nová republika. V tom čase ešte komunikoval aj s médiami a povedal, že registráciu názvov Republika a Nová republika urobil z čisto komerčného hľadiska, pretože mu to poradili jeho poradcovia. Ľudia z vedenia HZDS o tejto Michálkovej aktivite vedeli a podporovali ju. Michálkova firma pracovala aj pre žilinský VÚC v časoch, keď ho viedol ako župan člen HZDS Jozef Tarčák. Na kontraktoch za analýzy Žilinský kraj Michálkovej MC&M zaplatil deväť miliónov korún. Po týchto neúspešných aktivitách sa vrhol na hotelierstvo, kde rovnako zlyhal. Hotelierstvu sa venujú aj deti Vladimíra Mečiara. Jeden zo svojich hotelov, Parkhotel na Baračke, prevádzkujú v kúpeľnom rezorte v Trenčianskych Tepliciach a ďalší, hotel Dynamic, má ich spoločnosť Palace, a. s., v Novej Dubnici.

Autor: Plus 7 dní/Anka Lučaiová
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1735
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Mečiarov hotelier nechal skrachovať luxusný podnik a zdúchol
Plus 7 dní/Anka Lučaiová