PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Anglický futbalový klub kúpili aj boháči z Indie, Malajzie a Thajska

12. marca 2012, 08:00

Najlepšou futbalovou ligou uplynulého desaťročia je podľa minulomesačnej správy Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov anglická Premier League.

Najbohatší v Premier League: Majiteľ Manchestru City šejk
Mansúr na tribúne počas zápasu s Liverpoolom.

Najbohatší v Premier League: Majiteľ Manchestru City šejk Mansúr na tribúne počas zápasu s Liverpoolom. Foto: profimedia.sk

Už dávno však neplatí, že zisky prúdia len do domácej kasy. Najslávnejšie kluby sú na futbalovej burze ceneným tovarom, ktorý čoraz častejšie končí v rukách zahraničných majiteľov. Najslávnejšie kluby ako Arsenal, Liverpool či Manchester United skúpili Američania, no vo veľkom míňajú aj milionári z Ázie. Najbohatší klub, Manchester City, je v rukách arabského šejka Mansúra, v Blackburne či v Queens Park Rangers dnes o všetkom rozhodujú Indovia. Ani druhá najvyššia anglická liga nie je výnimkou. V Cardiff City, ktorý nedávno vo Wembley vo finále anglického Carling Cupu potrápil Liverpool aj s naším Martinom Škrtelom, velia Malajzijčania. V Birminghame sa zasa klaňajú milionárovi z Hongkongu, kým Leicester City žije z thajského kapitálu.

Ako NHL?

Vedenie Premier League vlani v októbri otvorene priznalo obavy z možného tlaku amerických a ázijských majiteľov na uzavretie súťaže. Z dvoch najvyšších líg by sa v takom prípade nepostupovalo ani nevypadávalo - podľa vzoru kanadsko-americkej hokejovej NHL či basketbalovej NBA. Zarobili by na tom všetci. Investície by razom nepredstavovali taký risk. „Podľa našich informácií už nejaké rozhovory majiteľov na túto tému prebehli. Ak ešte štyri-päť klubov získa zahraničného majiteľa, začne byť takýto scenár veľmi reálny. Na druhej strane, ja tých Američanov či Indov chápem. Ak by som bol majiteľ klubu, mal by som na čomsi takom eminentný záujem,“ povzdychol si výkonný riaditeľ asociácie ligových manažérov Richard Bevan.

V malajzijskom područí

Tak či onak, anglická liga sa stala výnosným vývozným artiklom. Hneď po tom, ako deviaty najbohatší Malajzijčan Vincent Tan kúpil druholigový Cardiff City, zdvihla sa v krajine vlna záujmu nielen o samotný klub, ale o celý anglický futbal. Tan, ktorého majetok sa odhaduje na 1,25 miliardy dolárov, si musel mädliť ruky. Veď len na nedávne finále s Liverpoolom cestovalo do Londýnatridsať malajzijských novinárov. Všimli ste si dresy hráčov City? Na každom sa skvel obrovský nápis - Malaysia. Časy sa zmenili aj v prístupe k zahraničným majiteľom. Keď v rokoch 2003 - 2005 začal Američan Malcolm Glazer skupovať akcie Manchestru United, časť fanúšikov bila na poplach a z trucu si založila vlastný amatérsky klub.

Tana o päť rokov neskôr už vítali ako spasiteľa. Podaktorí obchod so zazobaným Malajzijčanom nebojácne označili za „spojenie s nebom“. Prirodzene, rozpočet klubu sa výrazne zvýšil a tréner si môže dovoliť kúpiť hráčov, o ktorých dovtedy nemohol ani snívať. Päťdesiatsedemročný Tan, mimochodom, otec jedenástich detí, má za čo nakupovať futbalové esá. Muž, ktorý kedysi pracoval ako úradník a poisťovací agent, skúpil v Malajzii sieť reštaurácií McDonald a sprivatizoval štátnu lotériu. Dodnes šéfuje aj spoločnosti, ktorá v krajine šíri platené televízne kanály. A okrem iného vlastní aj časť akcií populárneho Facebooku. Z postu šéfa predstavenstva spoločnosti Berjaya Group, ktorá v krajine prevádzkuje sieť hotelových a golfových rezortov, pred dvoma týždňami odstúpil, no jeho majetku to určite až tak neublíži.

Kurací kráľ

Cieľom najväčšej hydinárskej spoločnosti Venky’s po tom, čo v novembri 2010 kúpila Blackburn Rovers za 50 miliónov libier, je nielen zdvihnúť televíznu sledovanosť futbalu v krajine, ale aj pretlačiť indického hráča do Premier League. „Chcem sa stať prvým, kto dokáže indického futbalistu do súťaže dostať,“ povedal britským médiám výkonný riaditeľ spoločnosti a člen správnej rady klubu Baladži Rao. Vo vedení klubu sedí aj jeho brat Venkateš, no šéfkou klubu urobil zakladateľ Venky’s Baladži Rao starší svoju dcéru Anuradhu Desaiovú. Jej prvé oficiálne vyhlásenie ako riaditeľky klubu považujú fanúšikovia Blackburnu za najbizarnejšie, aké kedy počuli. Anuradha otvorene priznala, že futbalu a jeho pravidlám vôbec nerozumie.

„Sľubujem však, že v najbližšom čase sa všetko doučím,“ písalo sa v ňom. Neboli to plané reči. Desaiová sa vrhla do roboty a všetko dohnala. Razantnosť pri rozhodovaní ukázala už po mesiaci od prevzatia klubu, keď vyhodila dovtedajšieho trénera Sama Allardycea. Ak by sa Indom skutočne podarilo pretlačiť krajana do Premier League, bol by to hotový jackpot. Televízna sledovanosť v druhej najľudnatejšej krajine sveta by určite vyletela nahor. Pár indických talentov si už v Blackburne vytypovali. Zostáva na nich, aby dokázali, že na to majú. Futbal možno nebude hlavným dôvodom, prečo sa Indovia tlačia do Veľkej Británie. Povráva sa, že Venky’s má v pláne sprevádzkovať v krajine sieť vlastných reštaurácií a futbal je len zábavkou navyše. A pre celú rodinu dobrým rozmarom. Baladži Rao si nedávno zvýšil popularitu tým, že deviatim Indom preplatil cestovné náklady, aby na vlastné oči videli zápas Blackburnu. A keď sa pred zápasom stretol s ďalšími tromi krajanmi, ktorí pricestovali z Ázie na vlastné náklady, preplatil cestu aj im. V prepočte vyšla cesta každého z nich na 2 300 eur, no pre rodinu Raovcov sú to len drobné.

Najbohatší šejk

Indovi sa klaňajú aj v londýnskom Queens Park Rangers. Oceliarsky magnát Lakšmi Mittal, s majetkom 14 miliárd eur šiesty najbohatší človek na svete, však vlastní len 33 percent akcií klubu. Zvyšok má v rukách Malajzijčan Tony Fernandes, majiteľ leteckého prepravcu Air Asia či stajne formuly jeden Caterham, ktorá vo vlaňajšej sezóne súťažila pod názvom Lotus. Fernandesov majetok sa odhaduje na 375 miliónov eur. Za Queens Park zaplatil 26 miliónov eur, ďalších desať sľúbil investovať do nákupu posíl. Pôvodne mal v pláne kúpiť iný londýnsky klub, West Ham United, no neuspel. Nekorunovaným kráľom investícií v anglickom futbale však zostáva šejk Mansúr bin Zajed zo Spojených arabských emirátov.

S odhadovaným majetkom 23 miliárd libier je vlastník Manchestru City najbohatším futbalovým majiteľom sveta. Denník The Times ho pred dvoma rokmi označil za šiestu najmocnejšiu persónu svetového športu. Do Manchestru City, ktorý vlastní už štvrtý rok, vrazil vášnivý milovník koní milióny eur a možno sa v prebiehajúcej sezóne s tímom dočká vytúženého anglického titulu. Slávny Anglický pohár už City s jeho peniazmi vyhrali.

Z kaderníctva za mreže

Hongkončan Carson Yeung bol ešte v rokoch 1998 - 1999 zadlženým majiteľom maličkého kaderníctva. Britský bulvár o ňom spočiatku posmešne a nepravdivo písal, že dlho strihal Číňanom hlavy. Dnes je z neho hrdý majiteľ druholigového Birminghamu City, za ktorý pred dvoma rokmi zaplatil vyše 80 miliónov libier. Trvalo mu dva roky, kým sa mu to podarilo, no napokon Birmingham ovládol. Yeunga v Hongkongu prezývajú Neznámy, pretože nikto presne nevie, ako 52-ročný obchodník k majetku prišiel. Oficiálne má firmu s odevným priemyslom a podniká na trhu nehnuteľností, no existuje všeobecný názor, že jeho imanie sa začalo prudko rozrastať v čase, keď v čínskej autonómnej oblasti Macao prevádzkoval kasína.

Či podnikal férovo, ťažko povedať. Jeho spolupracovníka zatkli za nekalé obchody s čínskymi gangmi a sám Yeung sa ocitol za mrežami. Za nesplatený dlh v investičnej banke Seymour Pierce. Až kaucia vo výške milión dolárov ho znovu dostala von a mohol sa venovať šéfovaniu v Birminghame.

Autor: RASTISLAV HRÍBIK
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1893
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Anglický futbalový klub kúpili aj boháči z Indie, Malajzie a Thajska
RASTISLAV HRÍBIK