PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Maďarsko láka Slovákov na lacnejšie zubné implantáty

18. mája 2012, 06:00

Slováci investujú do svojho chrupu viac. Namiesto ničenia zdravých zubov mostíkmi si dávajú implantovať nové zuby do kosti.

Takmer
všetky maďarské ordinácie sú vybavené modernou
prístrojovou technikou.

Takmer všetky maďarské ordinácie sú vybavené modernou prístrojovou technikou. Foto: Norbert Grosz

Nie je však implantát ako implantát a konečná cena nemusí byť konečnou.

Zuby ako wellness

Nablýskaný čierny Mercedes s evidenčným číslom VIP zastavuje pred zubnou klinikou v maďarskom Mosonmagyaróvári. Vystupujú z neho dámičky objednané na stomatologický zákrok. Luxusná klinika im zariadila bezplatný odvoz. Stačilo, aby boli dohodnuté na konkrétny termín ošetrenia. Auto sa dá objednať z bratislavského letiska alebo z Viedne. Hneď po ošetrení si môžu ísť pacientky oddýchnuť do štvorhviezdičkového wellness hotela alebo, ak im to zuby dovolia, môžu sa najesť v známej Csárde. Maďarskí susedia bojujú nielen o rakúskych klientov, ale aj o našich. Na webových stránkach im visia odkazy, že zubné implantáty ponúkajú lacnejšie, ako sú na Slovensku. Boli sme sa presvedčiť, či je to skutočne pravda.

V zubárskych uličkách

Ak hľadáte v Mosonmagyaróvári pútače, nájdete len dva typy z nich. Sú to nákupné strediská a stomatologické kliniky. Možností dať si urobiť zdravý chrup je v Mošoni okolo dvesto až dvestopäťdesiat. Podľa počtu kliník by sa dalo predpokladať, že maďarskí obyvatelia budú mať najkrajšie a najzdravšie zuby na svete. Prioritou zubných kliník sú však Rakúšania. Namiesto „Fogorvos“ teda nájdete na zubných klinikách nápis v nemčine „Zahnarzt“. Po anglicky sa takmer nedohovoríte. Jazykom, ktorý personál ovláda, je nemčina. Každodenne prichádzajú na zubné zákroky do tohto maďarského mestečka stovky Rakúšanov, ale aj Nemcov alebo Švajčiarov. Dôvod je prostý. Jeden zubný implantát v Rakúsku stojí aj dvetisícpäťsto eur. V Mošoni je to minimálne o polovicu menej. Maďarské kliniky teraz bojujú aj o slovenských klientov. „V posledných dvoch rokoch stále rastie počet slovenských pacientov, ktorí navštevujú naše mesto a kliniku. Robíme rôzne kampane cez internet, naša webstránka je aj v slovenčine, cieľom je prilákať ich k nám čo najviac,“ rozpráva manažér jednej zo stomatologických kliník v Mošoni Péter Hernádi. Slovákov podľa neho najviac lákajú maďarské ceny, ktoré sú atraktívne oslabovaním forintu oproti euru. Práve na ceny si však treba dať pozor.

Platba za kvalitu

Špecifikom mnohých kliník je, že zverejňujú len cenu za implantát a jeho nasadenie. To, čo nakoniec pacient zaplatí, však pozostáva z mnohých ďalších položiek. Jednou z nich je napríklad panoramatický röntgen, ktorý môže byť päťkrát drahší ako na Slovensku. Cenu dokážu poriadne zdvihnúť aj lieky, ktoré musí pacient po zákroku užívať. Keď sme zisťovali, koľko pacient za implantát zaplatí, zvolili sme si jednotné kritérium. V maďarskej stomatologickej klinike sme sa informovali o finálnej cene za jeden implantovaný zub so všetkým, čo k tomu patrí. V prvom z centier sme sa dopátrali k celkovej cene zákroku 780 eur za jeden zub. Keď nám ju kalkulujú, zabudnú podotknúť, že ide o lacný maďarský implantát a vôbec nespomenú tridsaťpäť eur, ktoré treba zaplatiť za röntgen. V ďalšom centre, kde okrem opravy zubov môžu ženy podstúpiť aj skrášľovanie, sa až po opýtaní, či pri tvorbe ceny na nič nezabudli, dozvedáme, že pacient platí ďalších tridsaťosem eur za lieky. Po započítaní medikamentov sa ceny za jeden implantovaný zub s korunkou pohybujú od deväťsto do tisícsto eur. V ďalšej klinike zverejnia kompletnú cenu. Je v rozmedzí od tisíc do tisíctristo eur. Zahŕňa aj CT vyšetrenie chrupu, ktoré nie je vždy potrebné, ale pacient ho má automaticky zaradené v balíku. Ceny sú porovnateľné so slovenskými. Nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku rastie konkurencia medzi klinikami, ktoré poskytujú pacientom zubné implantáty. Mnohé svoju reklamu neorientujú na kvalitu, ale skôr na podliezanie konkurenčných cien.

Vyberte si

Mnoho cien a mnoho značiek. Zákazník sa nemusí a ani nemôže vyznať v tom, či je druh implantátu, ktorým si chce nahradiť chýbajúci zub, naozaj ten najvhodnejší. „Na výrobcovi z hľadiska implantátu nezáleží. Samotný implantát, či je taký, alebo onaký, mal by byť v poriadku, ak stomatológ urobí kvalitnú prácu,“ vysvetľuje implantológ Goran Hristovski z bratislavskeho centra Interklinik. Aj ten najkvalitnejší implantát môže podľa neho zlyhať, ak nie je nasadený správne za sterilných podmienok a precízne. Rozdiely medzi implantátmi skôr spočívajú v implantovanej nadstavbe, ktorá sa naň nasádza. Pacient by sa mal zaujímať o to, či fi rma, ktorá vyrába implantáty, k nim produkuje aj dostatočný počet rôznych nadstavbových častí, ktoré sú ich dôležitou súčasťou. Sú zodpovedné za to, ako bude vyzerať budúci zub, ktorý sa na ne nasadí. Väčšie množstvo nadstavieb v portfóliu výrobcu umožňuje viac kombinácií a lepšiu protetiku. Ďalším kritériom výberu implantátu by mala byť podľa implantológa tradícia a perspektíva výrobcu implantátov na trhu. „Môže sa stať, že o desať rokov bude pacient potrebovať iný nadstavec implantátu alebo súčiastku a fi rma už nebude existovať. Nezostane mu nič iné, len kompletná výmena,“ hovorí. V neposlednom rade by malo pacienta zaujímať miesto, kde mu implantáty vložia. Úspešnosť implantovania zuba závisí aj od čistoty prostredia, v ktorom sa zákrok odohráva. „Netvrdím, že je nevyhnutné robiť túto prácu v operačnej sále. Ale videl som také priestory na implantovanie, kde by som si to netrúfol. Nie je to zákrok podobný plombovaniu zuba. Pri implantácii sa ide do kosti pacienta. Dôležité sú sterilné podmienky a jednorazové materiály. Najväčší problém implantátu je infekcia.“

Kvalitný implantológ

Zubné kliniky riešia situáciu, keď sa implantát v pacientovej dutine neprijme, rôznym spôsobom. Niektoré urobia druhý pokus bezplatne, iné si za opätovný zákrok vypýtajú celú sumu. Aj keď neprijatie implantátu je veľmi málo pravdepodobné, môže byť osožné mať túto informáciu vopred. Výsledok zákroku závisí do veľkej miery od šikovnosti a skúseností implantológa. Podľa Hristovského je ideálne vyberať si lekára na základe referencií od pacientov, ktorí sú už tri až päť rokov po zákroku. „Pol roka alebo rok vydrží v dutine aj slabší a nie dobre spravený implantát, kvalita sa ukáže až neskôr,“ hovorí. Keďže implantáty sú na Slovensku veľmi populárne, internetové stránky sú plné diskusných fór a skúseností pacientov, ktorí zákrok podstúpili.

Zubný implantát

Je to umelý koreň. Titánovú skrutku vsadí lekár do čeľustnej kosti namiesto chýbajúceho zuba. Hojenie trvá tri až šesť mesiacov. Kosť musí obrásť okolo nového koreňa. Pacient sa môže domov vrátiť s provizórnou protézou, ktorá mu zaplní voľné miesto počas hojenia. Až potom implantológ nasadí nadstavbovú časť a na ňu vlastný nový zub, korunku alebo mostík. O nový zub sa treba starať rovnako precízne ako o vlastné, inak hrozí riziko zápalov mäkkého tkaniva a poškodenia implantátu. Niektorí výrobcovia hovoria o tom, že zubný implantát môže vydržať v ústach aj po celý život. Realistické odhady sú skôr pätnásť až dvadsať rokov. Potom treba zákrok opakovať.

Najprv treba vsadiť do kosti titánovú skrutku, na ňu príde korunka.

Foto: profimedia.sk

Autor: Martina Utešená
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1734
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Maďarsko láka Slovákov na lacnejšie zubné implantáty
Martina Utešená