PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Smrť v raji

03. marca 2011, 06:00

Ďalší Čongrády je mŕtvy, záhadne vypadol z okna hotela. Ľuboš bol brat zavraždeného mafiánskeho bosa Petra

Našla ho manželka doráňaného ležať pod balkónom luxusného hotela Paradisus Palma Real v Dominikánskej republike. Rodinná dovolenka v zámorí sa tak stala poslednou cestou, na ktorú sa Ľuboš Čongrády vydal. Podľa našich informácií vypadol z tretieho poschodia. Jeho manželka tvrdí, že to bola určite nešťastná náhoda, a vylučuje, že by ho niekto zavraždil. Polícia však ešte k takému jednoznačnému záveru nedospela. Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ potvrdilo iba smrť slovenského občana a prevoz jeho pozostatkov na Slovensko.

Čo sa stalo?:

„Môžem potvrdiť, že 18. februára sme boli informovaní o úmrtí slovenského občana v Dominikánskej republike. Prostredníctvom nášho zastupiteľského úradu v Havane sme v kontakte s miestnymi úradmi aj s rodinnými príslušníkmi. Vzhľadom na zákon o ochrane osobných údajov nemôžeme poskytnúť žiadne bližšie informácie,“ obmedzil svoje vyjadrenie hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher.  
Zistiť, ako presne Ľuboš Čongrády zahynul, zatiaľ nie je možné. Úrady vo veci nekomunikujú, jeho ovdovená manželka sa obmedzila len na pár slov a ani kamaráti z jeho prostredia žiadne detaily ani motív nevedia. Zostáva tak otázkou, či jeho smrť bola nenásilná, alebo nasledoval osud svojho brata Petra, ktorého brutálne zavraždili pred šiestimi rokmi v rámci vybavovania mafiánskych účtov.
„Určite to bola nešťastná náhoda a nie vražda,“ hovorí Čongrádyho manželka Oľga. Keď sa však spýtame, ako si tým môže byť taká istá, nevie odpovedať.  Ťažko si totiž predstaviť, za akých okolností by dospelý človek mohol nešťastnou náhodou vypadnúť z tretieho poschodia v hoteli počas dovolenky. Ľuboš mal dobrý život a možnosť samovraždy je takisto málo pravdepodobná.
Dovolali sme sa do miestnej nemocnice. Po nekonečnom prepájaní nám jeden človek z ošetrujúceho personálu lámanou angličtinou potvrdil, že Čongyho priviezli s mnohopočetnými zlomeninami a údajne mal v krvi alkohol. Zraneniam následne podľahol. Oľga Čongrády už na ďalšie otázky o alkohole a okolnostiach smrti svojho manžela odpovedať nechce. Cítiť, že je z prípadu ešte otrasená.

Dobrý chlapec:

Ľuboš Čongrády žil navonok pokojným životom a nič nenasvedčovalo, že by išiel v stopách svojho brata Petra, ktorého označovali za jedného z bosov bratislavského podsvetia. Ľuboš oficiálne figuroval iba ako spoločník v jednej stavebnej firme. Svoj podiel v druhej prepísal koncom minulého roka na manželku Oľgu. „Bol to dobrý chlapec,“ hovorí zdroj z jeho blízkosti, ktorý Ľuboša dlho poznal. Nevie si predstaviť, kto a prečo by ho zavraždil.
Ďalší zdroj z prostredia polície už legendu o dobrom chlapcovi celkom nepotvrdzuje. „Poznal sa so všetkými kumpánmi svojho brata a občas to aj využíval. Rozhodne mal styky v podsvetí, ale určite to nebol mafián. V tomto smere aktívny nebol.“ Podobne sa vyjadruje aj tretí utajený informátor z prostredia tajnej služby. Čongy vraj mal všelijaké známosti, ale nebol pre nich zaujímavý.


Zlý brat:

O Ľubošovi Čongrádym sa v médiách písalo iba v súvislosti s násilnou smrťou jeho brata Petra. Na mieste popravy pred jednou z bratislavských pizzerií v Petržalke sa vtedy zhromaždilo niekoľko ľudí a novinárov, ktorí chceli o vražde mafiánskeho bosa informovať. Ľubošovi sa ich prítomnosť a snaha fotografovať nepáčila a jednej z prítomných reportérok vulgárne vynadal.
Jeho zavraždený brat mal už dlhšie pred smrťou posilnenú ochranku. Vedel, ako to v podsvetí chodí, a zrejme očakával svoj koniec. Ten prišiel v septembri 2004, keď ho zavraždili sériou výstrelov zo samopalu za bieleho dňa. Osudným sa mu stal okamih, keď vyšiel zo svojej obľúbenej pizzerie a nastupoval do opancierovaného Mercedesu. Potvrdilo sa tak staré pravidlo, že keď sa mafia rozhodne niekoho zabiť, tak to aj urobí a nepomôžu obrnené autá ani najlepšia ochranka.
Čongy začínal ako pravá ruka tiež už mŕtveho bratislavského mafiánskeho bosa Miroslava Sýkoru. Po jeho smrti prevzal jeho impérium v hlavnom meste a bol aj najvplyvnejším mužom podsvetia Trnavského kraja. Polícia trestné stíhanie Čongyho vraždy zastavila v roku 2007. Po páchateľoch zostala len zhorená biela dodávka a dva samopaly na zadnom sedadle. Po tom, ako na nej utiekli z miesta činu, podpálili ju na okraji poľa pri obchvate smerujúcom z Petržalky do Mlynskej doliny. Nie je vylúčené, že aj smrť jeho brata Ľuboša zostane nevysvetlená. Polícia v Dominikánskej republike prípad vyšetruje, ale výsledok je v nedohľadne.

Autor: (em)
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1691
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Smrť v raji
(em)