PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Nepochopený

27. decembra 2011, 06:00

Extrémne drahá internetová stránka Slovenskej národnej galérie je vraj umenie. Webdizajnéri by za ňu nedali ani euro

Slovenská národná galéria má novú internetovú stránku za 25-tisíc eur. Za tie peniaze sme čakali, že pri návšteve webu sa nám otvoria dvere do sveta kultúry a tak, ako je zvykom vo svetových inštitúciách tohto typu, budeme sa môcť pokochať obrazmi vďaka virtuálnej prechádzke jednotlivými sálami či aspoň si v logicky usporiadaných zbierkach zalistovať a dozvedieť sa niečo nové o autoroch.
Namiesto toho sa však návštevníci na novú stránku sťažujú. Je neprehľadná, ťažko sa v nej orientuje, skôr odrádza, ako by lákala spoznávať umenie. O nejakých virtuálnych prechádzkach ani len nesnívajte.
Keď sme špecialistom, ktorí spravujú webové sídla bánk, či známemu internetovému kníhkupectvu povedali, koľko stála, skoro spadli zo stoličky. „To myslíte vážne?“ znela najčastejšia odpoveď aj ďalších odborníkov z fachu. Dokonca aj tí, ktorí sa pre médiá pôvodne nechceli vyjadriť, si to po prezretí www.sng.sk rozmysleli. Boli rozčarovaní a padali slová ako „hanba“ či dokonca „tunel“. Autor Juraj Sukop za ňu pritom zinkasoval viac ako 19-tisíc eur! Podľa veci znalých nehorázne peniaze.


Užité umenie:

Slovenská národná galéria dostala minulý rok na tvorbu nového webu účelovú dotáciu z ministerstva kultúry, celých 25-tisíc eur. Výsledok dobre namierenej investície si môže poľahky skontrolovať každý, stačí naťukať www.sng.sk a spraviť si vlastný úsudok. Čo uvidíte ako prvé? Bielu obrazovku s jedným obrázkom a vľavo v riadkoch pod sebou akési základné menu.
Výtvor Juraja Sukopa Slovenská národná galéria obhajuje. „Grafická koncepcia stránky bude pravdepodobne časom aj zbierkovým predmetom, ktorý by sme radi zaradili ako príklad inovatívneho grafického konceptu do Zbierky užitého umenia SNG,“ povedala riaditeľka Alexandra Kusá.
Juraj Sukop je grafický dizajnér, laureát Národnej ceny za dizajn v kategórii komunikačný dizajn z roku 2009. Aj preto si ho galéria vybrala. Cenu však nedostal, na rozdiel od tvorcov internetovej stránky Slovenského národného divadla, za webdizajn, ale za návrh fotografického časopisu. Nie je to jeho prvá práca pre túto inštitúciu. V galérii je pomerne známy, robieva napríklad aj grafické úpravy informačných tabúľ k výstavám či katalógy.


Školácka avantgarda?:

Galéria dotáciu rozdelila nasledovne - 5 740 eur vyplatila za jazykové korektúry, prepisy materiálov a preklad do angličtiny viacerým redaktorkám, zvyšok putoval Mgr. Art. Sukopovi. Kusá s ním podpísala dve zmluvy. Prvá je na koncepciu vizuálu webovej stránky, za ktorú umelec dostal neuveriteľných 7 230 eur. Tento drahý a unikátny dizajn je podľa riaditeľky našej najvyššej a centrálnej galerijnej inštitúcie „avant­gardné minimalistické dielo“.
„Na prvý pohľad musí byť každému laikovi jasné, že táto stránka žiadny dizajn nemá. Dokonca nemá ani logo, zrejme to bude ten mikropiktogram v ľavej časti, pravdepodobne umelecky zámer, ktorý, bohužiaľ, nikto nepochopí,“ oponuje Andrej Borský, spoločník firmy Yohaku, ktorá sa zaoberá tvorbou webových stránok a aplikácií. „Kvalitný dizajn webu je v prvom rade o technických vedomostiach a skúsenostiach a až potom o grafickom cítení a zmysle pre detail. Medzi umelcami je tento ‚štýl dizajnu‘, ako má SNG, populárny. Totiž, nič o tom nevedia, sú to umelci. Väčšina umelcov má svoje stránky veľmi jednoduché a strohé, na veľmi primitívnej technickej úrovni, ktorú by zvládol akýkoľvek študent. Je to preto, že si ich väčšinou robia sami. A presne tak vyzerá web SNG. Ako práca študenta základnej školy, ktorý prvýkrát v živote skúsil robiť web,“ konštatuje a súhlasia s ním aj ďalší nami oslovení odborníci.
„Ukážka inovatívneho dizajnu? Ten človek, ktorý to vyslovil, prišiel asi z minulosti. Wordový dokument bez úpravy má v sebe viac dizajnu ako toto. Nezachraňuje to ani typografia. Minimalistický web vyzerá v roku 2011 úplne inak,“ dodal majiteľ druhej spoločnosti, ktorá má v portfóliu aj weby veľkých finančných inštitúcií a ktorý nechce byť menovaný. „Za sumu sto eur, a to som štedrý, lebo idú Vianoce, vám takúto stránku, a lepšiu, urobí za jeden deň netalentovaný študent,“ rozhorčuje sa.


Vyhotovenie:

Odhliadnuc od umeleckého zámeru, je tu ešte ďalšia zmluva, ktorú Kusá so Sukopom podpísala, a to na samotné vyhotovenie stránky. Za túto prácu autora odmenila sumou 12 030 eur. Vyzerá to tak, že SNG sa podarilo získať minimum za maximum. „Web SNG je hanba bez ohľadu na to, koľko stál. Ako dizajnér s desaťročnými skúsenosťami tento web hodnotím na 0 eur. Identický systém s veľmi podobným jednoduchým dizajnom existuje úplne zadarmo,“ zdôrazňuje Andrej Borský.
Podľa ďalšieho z oslovených odborníkov je celý web naozaj vytvorený v jednom z takýchto programov, ktoré sú na internete stiahnuteľné bez poplatku. „Kód celej stránky úplne so všetkým, čo je v nej naprogramované, má len niečo vyše osemtisíc znakov. Na porovnanie, iba hlavná stránka slovenskej Wikipédie obsahuje vyše stotisíc znakov. Človek, ktorý to kódoval, to musel mať za chvíľu hotové a za každý ťuk do klávesnice dostal 1,48 eura!“ uvažuje muž z odboru, ktorý si želal ostať v anonymite.
Z vyjadrení renomovaných webdizajnérov vyplýva, že ak by sa aj nezapodievali polemikou o pochopení či nepochopení grafického cítenia autora, problémom je neúmerne vysoká cena za technickú realizáciu. „Trúfam si povedať, že webstránka SNG je urobená veľmi nízkonákladovo. S podobným riešením som sa už veľmi dávno nestretol,“ pridáva aj zástupca IT Asociácie Slovenska Gustáv Budinský.


Chudáci návštevníci:

Čo čaká používateľov nového webu SNG? Aby ste sa dopátrali k informáciám, ktoré hľadáte, treba klikať a klikať a klikať. Ako o stránke hovorí na svojom blogu dizajnérka Eva Kašáková, nie je to nič pre znudených a pohodlných surferov.
„Samotný koncept nehodnotím vyslovene negatívne. Inštitúcia, akou SNG určite je, by mala svoj obsah propagovať oveľa výraznejšie. Nech to robil ktokoľvek, pôsobí to veľmi amatérsky a myslím si, že toto môže meno SNG skôr poškodiť,“ dodáva Budinský.
Na nový web sa ľudia sťažovali aj v profile galérie na sociálnej sieti. Aj podľa Andreja Borského je problém na stránke sa orientovať. „Stačí kliknúť na niektorú z položiek navigácie a ste okamžite stratený. Jediné, čo vám ostáva, je vrátiť sa späť na začiatok. Ak by na tento web boli nasadené štatistiky, čas strávený používateľmi na nich by neprekročil 10 sekúnd. Ak bolo zámerom návštevníkom povedať ‚nič tu nie je, choďte preč‘, podarilo sa to na jednotku.“


Šetrenie:

Vedenie galérie dnes tvrdí, že hoci generálna riaditeľka Kusá dve zmluvy dohromady na necelých 20-tisíc podpisovala, finančnú stránku veci riešila vtedajšia riaditeľka úseku ekonomiky a prevádzky. Tá však už v galérii nepracuje, a tak sa jej vraj nemôžu spýtať, ako výber kandidáta prebiehal. „Predpokladáme, že v súlade s našou internou politikou a internými predpismi sa riadila ekonomickou výhodnosťou ponuky,“ informovala Lýdia Potúčková, výkonná asistentka generálnej riaditeľky. To, či vôbec prebehlo nejaké výberové konanie a či si SNG pred zadaním služby zmapovala ceny a ponuky trhu, je teda otázne.
Pochybnosti o objektívnom výbere autora vyvoláva aj zvláštna anomália. Juraj Sukop totiž vystavil Slovenskej národnej galérii faktúry za koncepciu vizuálu a vyhotovenie webovej stránky nielenže ešte predtým, ako dielo odovzdal, ale dokonca ešte niekoľko dní predtým, než vôbec so SNG podpísal zmluvu. Samotné zmluvy sú veľmi všeobecné a nepresné. Ani jedna nešpecifikuje technické a obsahové detaily, nenájdete tam ani len konkrétny názov domény www.sng.sk.
Alexandra Kusá minulý rok pre šetrenie v galérii prepúšťala a ostatným zamestnancom načas pozastavila významné prilepšenia k nízkym platom, takzvané osobné ohodnotenie. Zdôrazňovať havarijný stav premostenia budovy galérie, na ktorého rekonštrukciu celé roky chýbajú peniaze, azda už ani netreba. Na to, či si riaditeľka myslí, že Sukopovi vyplatila za prácu primeranú sumu a či je s webom spokojná, sme dostali takúto odpoveď: „Vizuál mi vyhovuje a viem pracovať aj so stránkou. A či poskytuje dostatočný servis, sa ukáže používaním, systém je vytvorený ako otvorený a umožňuje nám priebežne upravovať funkcionalitu stránky, čo využívame. Pri porovnaní ostatných aj medializovaných webstránok erbových inštitúcií SR je cena primeraná… Pripomínam, že okrem stránky získa galéria aj dielo do svojich zbierok.“
O čo má v prvom rade príspevkovej organizácii štátu pri tvorbe webstránky, ktorá má slúžiť návštevníkom, ísť? Tvorbu umenia alebo poskytnutie servisu občanom za čo najvýhodnejších podmienok? Muselo byť toto „umenie“ navyše také drahé? „Za takúto sumu sa robia rozsiahle webové sídla komerčných firiem a môžete na ňu dostať prakticky čokoľvek. Všetko, čo by galéria chcela, všetko, čo majú na webe svetové kultúrne inštitúcie,“ vraví majiteľ jednej z webdizajnérskych spoločností. Stránka www.sng.sk mohla byť na­príklad plne interaktívna vrátane flashových aplikácií, 3D vizualizácií, mať plnohodnotné vyhľadávanie a, samozrejme, mobilné verzie.
S autorom Mgr. Art. Jurajom Sukopom sa nám skontaktovať nepodarilo. Telefón nedvíhal a nereagoval ani na SMS.

Autor: LENKA ĎURAJKOVÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1390
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Nepochopený
LENKA ĎURAJKOVÁ