PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Nezmar

04. apríla 2008, 06:00

„Komunistická Štátna bezpečnosť bola bezuzdná, nikým nekontrolovaná organizácia, v ktorej sa kradlo a znásilňovalo.“ Týmto výrokom prekvapil minulý týždeň bývalý disident Ján Budaj, na ktorého už väčšina ľudí aj pomaly zabudla. Asi chcel naznačiť, že údaje tajnej bezpečnosti sú nedôveryhodné. Prečo však 56-ročný komunálny politik s vyhlásením, ktorým v podstate zhadzuje niekoľkoročnú činnosť Ústavu pamäti národa, vyšiel práve teraz? Jedna odpoveď sa ponúkla aj sama - vraj sa voči nemu pripravuje diskreditácia.

Kto ho diskredituje?:

Faktom je, že muž, ktorého čiapka „budajka“ sa stala pre mnohých symbolom novembrového prevratu, sa za ostatné roky diskredituje najmä sám. Najprv to bol lustračný škandál, keď ho obvinili zo spolupráce so Štátnou bezpečnosťou. Po zverejnení tejto informácie ohlasoval očistenie svojho mena. Tvrdil, že vo väzení podpísal len čistý papier, z ktorého sa neskôr vykonštruovala spolupráca. „Bolo to prvé politické zneužitie archívov tajnej polície,“ povedal pre Plus 7 dní na svoju obhajobu. Len pripomeňme, že ŠtB Jána Budaja zaregistrovala ako agenta v roku 1979 a na zoznamoch sa objavil s krycím menom Domovník. ŠtB na neho viedla aj ďalšie tri spisy - jeden ako preverovanú osobu a dva ako nepriateľskú osobu. V júni 1989, teda tesne pred prevratom, začala tajná služba Budaja evidovať už ako nepriateľskú osobu. Svetlo do celého prípadu nevniesol ani Budaj. Najprv priznal, že spoluprácu podpísal - z dôvodu, aby dostal pas. Neskôr tvrdil, že nespolupracoval. Jeho spis sa údajne stratil, chýba však zmienka, že by bol skartovaný. 
„Mal som dve vyjadrenia. Jedno sa týkalo mojej dokumentácie, ktorá potvrdzuje, že som s ŠtB nespolupracoval,“ tvrdí Budaj, ktorý si však neuvedomil, že ak archív tajnej bezpečnosti označil za nedôveryhodný, rovnako nedôveryhodný môže byť aj spis, že nespolupracoval. „Ide o hodnotiacu správu, podľa ktorej ho v osemdesiatych rokoch vyradili z hodnosti agenta, pretože bol nespoľahlivý, a nie preto, že nespolupracoval,“ povedal náš zdroj na margo Budajom zverejnenej správy.
„Neviem, prečo sa ústavu zdá, že ak som dokázal, že ŠtB klamala, tak potom je niečo choré na ÚPN. Sám som za jeho vznik ešte ako poslanec Národnej rady hlasoval,“ tvrdí Budaj, ktorý si myslí, že za vyjadreniami niektorých ľudí z tohto ústavu môže ísť o niečo osobné. Aj preto sa plánuje stretnúť s jeho šéfom Ivanom Petranským.

Z čoho žije?:

Jeden z vedúcich predstaviteľov nežnej revolúcie a zakladateľov VPN sa roky snažil o nejakú politickú kariéru, no akosi sa mu vo veľkej politike nedarilo. Momentálne sa okrem poslancovania v bratislavskom Starom Meste údajne živí prenájmom nehnuteľností. A navyše, píše spomienky na historické udalosti, ktoré sa vraj mnohým zainteresovaným nebudú páčiť. Otázne je len to, prečo ešte neuzreli svetlo sveta a skončili podobne ako väčšina jeho plánov, teda v nedohľadne.
Ešte v rokoch 1991 až 1993 pôsobil Budaj ako nezávislý publicista a vydavateľ. Chýba len dodať, že neúspešný. Figuroval v troch spoločnostiach a s Ľubošom Machajom začal vydávať vraj Večerníku konkurenčný denník Meridián. Projekt veľmi rýchlo zlyhal, a tak málokto si naň ešte pamätá. 
„Máme skromný príjem z prenájmu nehnuteľností. S manželkou sme však zvyknutí nežiť na vysokej nohe,“ tvrdil ešte nedávno. Medzitým si, ako sme sa presvedčili, stihol zrekonštruovať dom v bratislavskej Rači a súčasne odkúpil ďalšie dva byty v bytovom dome v Starom Meste. Pritom nie tak dávno mal voči mestu Bratislava zaevidovaný dlh. V roku 1995 odkúpil pod bytom na Moskovskej ulici časť pozemku. Mesto si za pozemok vyžiadalo sumu 445 280 korún. So splátkami však Budaj meškal štyri roky a hoci sumu neskôr splatil, za spomínané obdobie mu suma narástla o penále vo výške 720-tisíc korún. Takúto pokutu Budaj odmietol a s mestom sa súdil. „Mohol som požiadať o anuláciu penále, ale neurobil som to. A súd som napokon vyhral,“ tvrdí .

Porušil zákon?:

Kauza okolo domu na Moskovskej však týmto neutíchla, práve naopak. V dome na Moskovskej ulici, teda tam, kde sa v prednovembrových časoch stretával s disidentmi, si pohneval susedov. Spolu s manželkou Annou Žilincovou sa totiž rozhodol rekonštruovať dom a urobiť prístavbu vo dvore. A to sa nepozdáva jeho susedom. V spomínanej bytovke v centre hlavného mesta vlastní už tri byty a ďalší nebytový priestor. Ako uviedol denník Plus jeden deň, jeho plány ovládnuť celý barak napokon skrížil prokurátor. Bojovník za spravodlivosť totiž neváhal a získaval povolenia predkladaním nepravdivých údajov. Založil spoločenstvo vlastníkov bytov, v ktorom bol jeho predsedom. Na mušku si zobral záhradu za domom, kde by rád postavil stavbu, z ktorej by mohol profitovať. Keďže s tým nájomníci nesúhlasili, spoločenstvo zaniklo. No poza chrbát susedov v máji 2005 založil ďalšie spoločenstvo a v jeho mene začal od obyvateľov požadovať aj peniaze na rekonštrukciu. Nakoniec ho zastavilo až rozhodnutie prokuratúry, ktorá potvrdila, že spoločenstvo založil protiprávne. Budaj totiž v zápisnici uviedol, že on sám disponuje dvoma hlasmi a krajský úrad následne spoločenstvo zaregistroval. Prokurátor však z listu vlastníctva zistil, že ide o klamstvo, politikovi vtedy patril iba jeden hlas. „Pochybil krajský úrad, ktorý povolenie vydával,“ tvrdí na svoju obhajobu pre Plus 7 dní. Ako sme však zistili, Budaj neváhal a od suseda postihnutého exekúciami, ktorý mu pomáhal nelegálne spoločenstvo založiť, kúpil v dome ďalšie dva byty. Navyše, už ako poslanec Starého Mesta požiadal o povolenie na zmenu stavby, mesto mu vyhovelo, a tak v dome disponuje štyrmi hlasmi. Je len otázkou času, kedy susedov prehlasuje a rozbehne výstavbu  v záhrade pri dome.
„Nehľadal som žiadnu politickú trafiku,“ tvrdil Ján Budaj. Ak sa mu počas poslancovania v Starom Meste podarí realizovať výstavbu na Moskovskej ulici, žiadnu trafiku hľadať ani nebude. O budúcnosť bude mať on i jeho rodina postarané. A ak nie, možno si zas nájde ďalší výťah v podobe niektorej z množstva politických strán a možno sa dostane zase na politické výslnie. „Nič také nemám v pláne,“ tvrdí Ján Budaj, ktorý sa, ako priznal, momentálne usiluje očistiť si meno od podozrenia zo spolupráce s ŠtB.

Autor: KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1735
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Nezmar
KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ