25 rokov najlepsich fikcii
 
 

Vzostupy a pády

22. jún 2007, 06:00

Helena Vondráčková oslavuje šesťdesiatku v megalomanskom štýle Na pražskom Žofíne je už všetko vyčačkané.

Na pražskom Žofíne je už všetko vyčačkané. Do paláca, kam sa chodí tancovať a plesať, postaveného na ostrove hneď vedľa Národného divadla, v nedeľu 24. júna vstúpi cez kordón lokajov v historických livrejach prin-cezná českého popu. „Zlaté dieťa“ Helena Vondráčková, ktorá sa inšpiruje príkladom speváčky a herečky Cher vrátane jej povestného faceliftingu, bude oslavovať šesťdesiatku. Medzi gratulantmi by nemali chýbať Waldemar Matuška, Karel Gott a ani Marta Kubišová a Václav Neckář, s ktorými vyrazila spoločne ako jedna z tria Golden Kids v šesťdesiatych rokoch na svoju hviezdnu dráhu. S telom, ktoré by jej mohli závidieť aj mnohé dvadsiatničky, prestúpi za zvukov melódií hitov, ktoré ju vyniesli hore do sveta šoubiznisu a kde sa drží, cez rôzne „up and down“, ako povedala v jednom rozhovore, už štyridsiaty tretí rok, do pomyselného sveta dôchodcov.

Žaloby a súdy:
Mnohí jej kritici, ktorí sa o nej pohŕdavo vyjadrujú ako o „popovom zombíkovi“, by ju na zaslúženom odpočinku radi videli už dávno. Minimálne od chvíle, keď padol starý režim. Zo všetkých najviac o to stojí zrejme publicista Jan Rejžek, ktorý Helenu v roku 2000 v Lidových novinách obvinil z pokračujúcich kontaktov „s mafiánmi“ z čias normalizácie, „ktorí ju v sedemdesiatych rokoch tlačili do rádií, televízie, na platne“. Odvtedy sa tiahne séria súdnych sporov, ktorá sa skončila až na ústavnom súde. Ale ani od tejto inštitúcie sa „Geljénočka“, ako ju od komunistických čias volajú jej skalní obdivovatelia v Rusku, nedomohla požadovaného zadosťučinenia. A tak sa súdi naďalej. Jej žalobami sú súdy doslova zaplavené. Jedna sa nevyhla ani Českej republike, od ktorej Helena požaduje na štrasburskom súde pre ľudské práva pätnásť miliónov korún pre údajné prieťahy a nepružnosť policajných orgánov. Tak zostáva i v povedomí tých, ktorí jej nahrávky nepočúvajú, ako večná „sudička“ a vďačný objekt záujmu českého bulváru, ktorý na to občas i doplatil a po niekoľkých prehratých súdoch sa speváčke ospravedlnil a vyplatil odškodné. Jeden z najznámejších škandálov, ktoré v súvislosti s Helenou vyrobil bulvár, bol jej údajne zle urobený potrat, ktorého následkom bola speváčkina neplodnosť. Za tento, podľa súdu nepravdivý článok Helena Vondráčková vyinkasovala okrem ospravedlnenia 250-tisíc českých korún. Celkovo na rôznych žalobách „zarobila“ asi dva a pol milióna korún, ktoré však šli, ako sama tvrdí, výlučne na charitu.

Lásky a pletky:
Keď táto Vltavou krstená Pražanka žijúca od detstva vo východočes-kých Slatiňanoch, kde stále býva jej 84-ročný otec Jiří, vyhrala v sedemnástich súťaž začínajúcich spevákov, bolo o jej osude rozhodnuté. Namiesto krasokorčuliarky, gymnastky, klaviristky, gitaristky, plavkyne - tým všetkým totiž absolventka gymnázia chcela byť - sa za štyri roky stala „božská Helena“. Stačil rok profesionálnej kariéry a už mala v roku 1965 Zlatého slávika. Zostala však pri jedinom, z ďalších Slávikov si odniesla jedenásť druhých a štrnásť tretích miest. Bola vždy na špici, ale nie úplne prvá. V tom období zaznamenala ešte jeden veľký úspech, a to spoločne s Václavom Nec-kářom v rozprávkovom muzikáli Šialene smutná princezná. Ale to už sa začínala iná doba. Golden Kids režim rozprášil. Marta Kubišová musela za trest nastúpiť do pracovného procesu a menej nebezpeční Neckář s Vondráčkovou šli vlastnými cestami. Čoskoro nato sa Helene začalo hovoriť „Štrougalka“ a medzi ľuďmi kolovali „zaručené“ správy a vtipy o jej údajnom mileneckom vzťahu s vtedajším predsedom vlády ČSSR, teraz 83-ročným Lubomírom Štrougalom, ktorý ju mal za to patrične zvýhodňovať a presadzovať. Často sa rozoberali aj jej malé prsia. To už dávno neplatí. Teraz má Vondráčková podľa odhadov trojky. Postarali sa vraj o ne, takisto ako o ďalšie časti tela a tváre, plastickí chirurgovia. Vrásky jej vymazali, zuby vraj nastrelili, tuk odsali, takže sa môže cítiť, ako sama tvrdí, ako mladé dievča. Helena na margo skrášľovacích procedúr priznala: „Zopár plastických operácií som absolvovala, ale nemyslite si, že som celá umelá. Nevidím na tom nič zlé. Veď by som sa pred ľuďmi, ktorí zaplatili za koncert, musela hanbiť. Je mojou povinnosťou dobre vyzerať.“
Má o dvanásť rokov mladšieho manžela, v poradí druhého. Jej život zásadne ovplyvnili štyria muži. Prvou veľkou láskou bol textár Zdeněk Borovec, s ktorým sa rozišla po štvorročnom spolužití v roku 1969. Potom nasledoval bývalý spolužiak z gymnázia Tomáš. To však nevydržalo vzhľadom na jeho pitie dlhšie než sedem rokov. Krátko po rozchode, v roku 1977, sa Helena v poľských Sopotoch stretla s východonemeckým muzikantom. S Hellmutom Sicklom sa do roka vzali a zostali spolu osemnásť rokov až dovtedy, kým sa na scéne neobjavil Martin Michal. Práve v tom čase zažívala Helena obrovské chvíle slávy a zadosťučinenia. Písal sa rok 2002 a ona získala titul speváčky roka a tiež si na svoje konto pripísala hit roka. A bola uvedená do Siene slávy Akadémie populárnej hudby. I preto mohla vo svojich spomienkach, ktoré neskôr knižne vydala, tvrdiť, že sa nemá za čo hanbiť. I preto si doma vyvesila menovanie za zaslúžilú umelkyňu z roku 1982 natruc kritikom, ktorí hlásali, že by sa za minulosť mala hanbiť.

Vojna v rodine:
V roku 2003 sa speváčka po druhýkrát vydala. Jej vyvoleným sa stal neúspešný podnikateľ Martin Michal, ktorý obrátil jej život naruby. Kvôli tomuto mužovi, ktorý ju prirovnal k hudobnému „mercedesu“, zatiaľ čo inú speváčku označil za trabant, sa s Helenou Vondráčkovou rozišla celá rodina. „Otec o ňom povedal, že je to celkom sympatický chlap. Lenže potom sa naraz všetko zmenilo. Môjho brata Jirku vyhľadal istý muž z Martinovho okolia a začal mu o Martinovi vykladať samé hrozné veci - vraj je to podvodník, ktorý ma chce obrať o peniaze, vytunelovať firmu Vondráčková,“ znie speváčkina verzia. Jiří Vondráček, mimochodom tiež muzikant a otec dcéry Lucie, ktorá takisto hrá a spieva a svoju tetu programovo prehliada, to vidí inak. Zvlášť, keď ho jeho sestra a švagor obvinili z 55 trestných činov, medzi ktorými figuruje dokonca zločinecké spolčovanie. O vzťahu Vondráčková verzus zvyšok rodiny sa hovorí a píše tak často, že to je už nudné a nikto sa nad tým nepozastavuje. O to viac zaujala pred tromi rokmi správa, že s ňou producenti muzikálu Miss Saigon nezaobchádzali podľa jej predstáv, teda ako s hlavnou hviezdou, keď jej nedovolili spievať premiéru, pretože jej nenašli vekovo primeraného partnera. Muzikál nie je opera, aby Mařenku v Predanej neveste musela spievať obstarožná matróna, argumentovalo sa vtedy po Prahe, keď naštvaná a urazená Vondráčková za sebou nahnevane treskla dvermi. Samozrejme, nezabudla na žalobu, ako odškodné pýtala milión korún. Pred rokom sa negatívne zviditeľnila i na Slovensku, keď sa pre spor o nevyplatenú DPH vo výške 300-tisíc korún vykašlala na hlavnú rolu v muzikáli Hello, Dolly! Ani tento spor sa nezaobišiel bez žalôb a súdnych ťahaníc. Naposledy na seba upozornila pred niekoľkými mesiacmi, keď odstúpila z národnej kvalifikácie do súťaže Eurosong, pretože sa jej nepáčili pravidlá hlasovania. Tí, čo Vondráčkovú nemajú príliš v láske, škodoradostne dodávali, že asi preto, lebo sa bála prehry.
V súvislosti s Vondráčkovej, respektíve Michalovým, hoby hnať všetko pred súd a žiadať odškodné zaznievajú aj názory, že jej za každú cenu ide o to dávať o sebe vedieť, aby náhodou neupadala do zabudnutia, a že takto získané peniaze nekončia na charite, ale sa nimi umoruje bankový dlh jej manžela vo výške dvanástich miliónov korún.

V podradnej reklame:
Helena žije od roku 1986 v obci Řitka neďaleko Prahy. Po svadbe si s Martinom Michalom zaobstarali dom na Floride, kam vraj z času na čas utekajú pred českou závistlivosťou, neprajnosťou a zlobou. „Nemám zlaté bane ani miliónové kontá,“ opisuje svoj ekonomický stav Helena. Vysvetľuje, že má vysoké prevádzkové náklady. Určite však biedu netrie, stačí sa pozrieť na jej honoráre. Za jedno vystúpenie berie 200-tisíc korún a viac. Prilepšuje si tantiémami z hudobnej produkcie a zisk má aj z predaných albumov. Preto nedávno nemálo ľudí zarazila nová, gýčovitá reklama na zmrzlinu, ktorej tvárou sa stala Helena. Mnohých šokovala jej účasť na predvolebnej kampani ČSSD.
„Horšie vraj starnú chlapi. Ženské sú oveľa vyrovnanejšie a berú starnutie s nadhľadom,“ tvrdí Helena Vondráčková. Popri spievaní sa chystá na rolu vo filme režiséra Zdeňka Trošku. Už však nebude šialene smutná princezná, tentoraz na ňu čaká úloha kráľovnej. Žeby pre vek?    

Poslať e-mailom

 
Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Nemôžu byť celebritami prostitútky, neznámi herci, vagabundi, toto sa musí na Slovensku skončiť.“ Premiér Robert Fico takto oduševnene hovoril k účastníkom snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Súhlasíte s názorom premiéra Roberta Fica, že islam u nás nemá priestor?

Áno 81%
Nie 19%
Celkový počet hlasujúcich: 135