PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Z kaplnky rozmnožovňa?

18. mája 2007, 06:00

Za Dzurindu sa v kaplnke na Úrade vlády konali niekoľkokrát ročne omše, dnes viacerí Ficovi ministri o nej ani netušia

Ešte z čias, keď bol dnešný Úrad vlády letným arcibiskupským sídlom, sa v ňom zachovala Kaplnka nepoškvrneného počatia Panny Márie. Prežila kadečo, aj to, keď po februári 1948 komunisti svätostánok premenili na rozmnožovňu. Niektorí zasvätene tvrdia, že jej oltár zachránil Gustáv Husák a až do novembra 1998 bol schovaný v Kostole svätého Kozmu a svätého Damiána v bratislavskej Dúbravke. Kým za Dzurindovej vlády sa v kaplnke konali niekoľkokrát do roka omše, dnes je nevyužitá.

S božou pomocou:
„Omše sa konali každoročne pred Veľkou nocou a Vianocami. Zvykom bola tiež omša pri vymenovaní nových členov vlády,“ nostalgicky si zaspomínal niekdajší hovorca Mikuláša Dzurindu Martin Maruška. Členovia kabinetu si tak chceli vyprosiť božiu pomoc na celé funkčné obdobie. Omše v Kaplnke nepoškvrneného počatia Panny Márie obvykle celebroval Ján Adamus z farnosti Najsvätejšej trojice. „Neviem vám povedať, kedy naposledy sa konala na Úrade vlády omša. Ja som tam už dávno nebol. Kedysi usporadúvali omše zamestnanci úradu. Bývalo to vyvesené na dverách a okrem Mikuláša Dzurindu sa zúčastňovali aj Daniel Lipšic či Vladimír Palko.“
Zaujímalo nás, či do kaplnky občas zamieri aj predseda vlády Robert Fico a aký osud ju očakáva. Po šiestich dňoch, ktoré uplynuli od našej prvej komunikácie s premiérovou hovorkyňou Silviou Glendovou, sme z Tlačového a informačného odboru ÚV SR dostali len kusé stanovisko: „Úrad vlády nebude poskytovať k tejto téme žiadne informácie.“ Pritom práve Glendová sa spolu so svojím šéfom najčastejšie obúvajú do novinárov, že neobjektívne informujú o činnosti členov vlády.
Dá sa však pochybovať o tom, že by premiér Fico chodieval do kaplnky. Niekdajší člen komunistickej strany, dnes sociálny demokrat Fico sa napokon v minulosti ani príliš netajil tým, že je ateista. To, že s náboženskými obradmi nemá veľké skúsenosti, predviedol nedávno aj na šaštínskej národnej púti. Kým sa veriaci modlili, on diskutoval s predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Kým sa ostatní prežehnávali, on nevedel, čo s rukami.

Bezbožníci?:
Podarilo sa nám však zistiť, že v kaplnke ešte nebol ani vicepremiér Dušan Čaplovič. Dôvod? Vraj nie je katolík, ale evanjelik. Mnohých členov vlády naša otázka, či sa už boli pozrieť v kaplnke, skôr dostala do pomykova. Minister dopravy Ľubomír Vážny sa o existencii svätostánku dozvedel len vďaka nám, o čom svedčí aj jeho reakcia: „Už viem, keď ste mi povedali.“ Svojou nevedomosťou sa netajil ani šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Jahnátek a minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorí o kaplnke tiež nikdy predtým nepočuli. „No, údajne tu je niekde kaplnka, ale ja osobne nie som veľmi pobožný človek, takže ju určite nenavštevujem a ani neviem, kedy naposledy sa tam konala nejaká omša,“ vyjadril sa minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. Ministri financií a obrany Ján Počiatek a František Kašický o kaplnke vedia, ale nezaujíma ich rovnako ako ministra spravodlivosti Štefana Harabina, ktorý sa z otázky diplomaticky vykrútil: „Kostol navštevujem v nedeľu, nie v stredu. O to, či tu bola v posledných mesiacoch omša, som sa nezaujímal.“
Zdá sa, že okrem upratovačiek už kaplnka nemá ďalších pravidelných návštevníkov. Aspoň zatiaľ. Úrad vlády čaká v tomto roku rekonštrukcia za 30 miliónov. Celkovo premiér Fico odhadol náklady na kompletné vynovenie paláca až na 800 miliónov. Či z nevyužitej kaplnky zase neurobia rozmnožovňu, nevedno.   

Vysvätil ju aj Tiso
V stredoveku sa na území dnešného Úradu vlády nenachádzala žiadna zástavba - od dnešného Námestia slobody sa až na svahy Malých Karpát tiahli vinice patriace buď mešťanom, alebo cirkevným inštitúciám. Začiatkom 17. storočia územie kúpil ostrihomský arcibiskup František Forgách a zriadil tam okrasnú a ovocnú záhradu. Na jej okraji vzniklo okolo roku 1614 letné sídlo arcibiskupa, teda súčasný Úrad vlády. Najstaršou časťou sídla je práve Kaplnka nepoškvrneného počatia Panny Márie s vlastným organom zo 17. storočia a freskovitou architektúrou od Andreasa Huttera. Za arcibiskupa Barkóczyho sa tiež konali mnohé prestavby, kaplnka si však zachovala maľbu stien zo 17. storočia. Novým doplnkom bola architektúra z Donnerovho okruhu v duchu baroka. Kaplnku vysvätili za prvej Slovenskej republiky a bohoslužby v nej svojho času celebroval aj Jozef Tiso. Palác od štyridsiatych rokov minulého storočia slúžil ako ministerstvo zahraničných vecí, v kaplnke zriadili rozmnožovňu. Potom sa stala sídlom vlády.    

Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1735
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Z kaplnky rozmnožovňa?