PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Záhadný

26. októbra 2007, 06:00

Kto stojí za údajným slovenským miliardárom Krúpom, ktorý od českého expremiéra Grossa odkúpil akcie?

Hoci o 35-ročnom Pavlovi Krúpovi verejnosť takmer nič nevie, české médiá mladého finančníka titulujú prívlastkom slovenský miliardár. Osobný majetok podnikateľa, ktorého meno figuruje v Obchodnom registri pri desiatich spoločnostiach, ohodnotil časopis Týden na tri miliardy českých korún. V rebríčku najbohatších Slovákov sa tak zaradil na 22. miesto. Nebyť poslednej kauzy okolo českého expremiéra Grossa, možno by sme o Krúpovi ešte dlho nič nepočuli.

Neznámy známy:

„Pán Krúpa je momentálne na Ukrajine, ale ak chcete, pošlite nám otázky a my ho skontaktujeme,“ reaguje manažérka spoločnosti Arca Capital. Dozvedáme sa, že mladý finančník trávi značnú časť roka na Ukrajine, ktorá sa po Bratislave a Prahe vraj stala jeho tretím domovom. „Môj život sa v súčasnosti prelieva cez tri krajiny: Ukrajinu, Českú republiku a Slovensko. Z pohľadu rodinného zázemia som doma na Slovensku, z pohľadu momentálneho pracovného nasadenia som doma na Ukrajine a mentálne sa najviac cítim doma v Prahe,“ priznal pre Plus 7 dní. Okrem bývalého premiéra Jurija Jechanova sa stretáva s miestnymi oligarchami, ale pozná sa aj so staronovou premiérkou Júliou Timošenkovou.
Stačilo desať rokov a neznámy absolvent ekonomickej fakulty si získal obchodných partnerov nielen na Slovensku. Médiá vykresľujú začiatky jeho podnikania spôsobom, ktorý pripomína takzvaný americký sen. Traduje sa, že Pavol Krúpa a Peter Krištofovič, dvojica spolužiakov z vysokej školy, dali v druhej polovici 90. rokov dohromady stotisíc korún a začínali predajom finančných a poisťovacích produktov. Dnes spolu vlastnia spoločnosť Arca Capital a poradenskú firmu Salve Group. Krúpovi patrí 84 percent podielu vo firme, zvyšok vlastní Krištofovič.

Zaťažený na Grossa?:

Najnovšie sa jeho meno spomína v súvislosti so škandalóznym zbohatnutím českého expremiéra, sociálneho demokrata Grossa. Ten sa totiž nadmieru podozrivým spôsobom dostal k balíku 31 percent akcií úspešnej firmy Moravia Energo. Podozrivú transakciu doposiaľ prešetruje česká polícia. Podľa dostupných informácií na jar kúpil akcie vraj za 35 miliónov, ktoré si údajne požičal, a onedlho už celý balík predal Krúpovej firme za sto miliónov korún. Čiže jeho čistý zisk z tejto záhadnej transakcie by mal byť 75 miliónov českých korún.
Mnohí si preto kladú otázku, prečo práve Krúpa splnil Grossov sen stať sa zámožným človekom a obišiel tak ďalšieho slovenského boháča pôsobiaceho v Česku, a to Tomáša Chreneka. Ten z obchodu s Grossom, zdá sa, odišiel s dlhým nosom.
Tomáš Chrenek, mediálna tvár skupiny, ktorá ovláda spoločnosť Moravia Energo, okamžite po prevalení škandálu vyhlásil, že Gross je vlastne akýsi „póvl“ a také čosi on vo firme rozhodne nechce a nepotrebuje. Údajne dúfal, že podiel bývalého premiéra v Moravia Energo získa zhruba za dvadsať miliónov korún. Gross ho napokon z hry veľmi rýchlo vyradil a začal vyjednávať so slovenskými finančnými žralokmi z Penty a J&T. Lukratívne akcie napokon získal Pavol Krúpa. „Arca Capital je investor, ktorý hľadá zaujímavé investičné príležitosti, tak sme si tento obchod nemohli nechať ujsť a rozhodli sme sa vstúpiť aj do minoritného podielu. Moravia Energo má veľmi dobré postavenie na českom trhu a disponuje významným počtom klientov, ktorí so spoločnosťou dlhodobo spolupracujú. V podstate išlo o štandardný obchodný prípad, ktorý bežne riešime. Neštandardná bola azda len vysoká medializácia obchodu,“ komentuje škandalózny predaj u našich českých susedov Krúpa.
S Tomášom Chrenekom, ktorý ovláda zvyšné akcie Moravia Energo, sa vraj nestretli. „S pánom Chrenekom sa osobne nepoznám. Pri tomto obchode sme sa však dôsledne oboznámili s jeho obchodnými aktivitami a musíme priznať vysokú obchodnú a manažérsku zručnosť, s ktorou jeho tím spoločnosť Moravia Energo vedie,“ tvrdí nenápadný finančník, ktorého minoritný podiel je však otázny. Ako sám tvrdí, priamymi investíciami sa neskôr snažia firmy ovládnuť.

Iba spolu športujú?:

Penta, ktorá podobne ako Krúpa prejavila záujem o Grossove akcie, sa s menom slovenského finančníka spája už dlhšie. S penťákmi má medializovaný „miliardár“ rovnakú športovú záľubu, triatlon, ktorému podľahol takisto ako Marek Dospiva. Podľa informácií z Obchodného registra však majú toho spoločného predsa len viac. Pred desiatimi rokmi nahradil v čele predstavenstva spoločnosti EUPRO, obchodníka s cennými papiermi, Jaroslava Haščáka, neskôr hlavného hráča spoločnosti Penta. „Minimálny požadovaný výnos máme rovnako ako Penta alebo J&T, niekde medzi pätnástimi až tridsiatimi percentami. Podľa rizika. Ale my dávame prednosť dvadsiatim malým projektom do roka ako jednému dvojmiliardovému,“ priznal Pavol Krúpa.
Svoje si o týchto mladých dravcoch myslel aj známy majiteľ spoločnosti Drukos František Mojžiš. Ku koncu jeho neslávneho podnikania to boli práve „krúpovci“, kto verejne upozorňoval na nekalé praktiky nebankových subjektov. Mojžiš následne v relácii televízie Markíza verbálne napadol Krúpu, že „za všetkým je spoločnosť Penta Group“. Tvrdil, že Penta je prepojená so spoločnosťou All Finance Services, ktorej Krúpa šéfoval. Ako dôkaz použil tvrdenia o tom, že Pavol Krúpa sa viezol v automobile, ktorý patrí jednému z členov predstavenstva spoločnosti Penta. „Porsche Boxer modrej metalízy v auguste roku 2001, Petržalka - Berg. Ďalej s firmou, a teraz idem už do tuhého a zároveň, keď idem vyťahovať tieto dôkazy, tak vám hovorím, že ide to naozaj do tuhého a že zároveň žiadam týmto úrady Slovenskej republiky, aby zabezpečili moju bezpečnosť, pretože ide o firmu veľmi silnú, o firmu Penta, s ktorou ste, pán Krúpa, prekročili hranice s jej predsedom predstavenstva v mesiaci jún 2001. Je to len tak náhodou alebo ste ich vodič?“
Pred rokmi Mojžišovo napadnutie obišiel Krúpa mlčaním. Dnes spoločné priateľstvo s finančníkmi, s ktorými sa im až pričasto križujú obchodné plány, priznáva. „Samozrejme, že sa stretávame, pôsobíme v tej istej oblasti a sme rovesníci. Máme približne rovnaké záujmy aj témy rozhovorov, čo je dosť na to, aby sa naše vzťahy mohli považovať za nadštandardné až priateľské.“
Má rád rýchle autá: České médiá odhadli majetok Pavla Krúpu na vyše tri miliardy českých korún. „Súkromný majetok je jedna vec a hodnota aktív, ktoré sú pod správou alebo v majetku skupiny Arca Capital, je vec druhá. V rámci
portfólia, ktoré skupina Arca Capital spravuje, sa dá hovoriť o majetku v rozsahu niekoľkých miliárd korún,“ priznal Krúpa, ktorý má podľa iných medializovaných informácií len spravovať majetok „neznámych“ klientov. Dnes tvrdí, že hlavným akcionárom spoločnosti Arca je práve on. Jeho majetok, aspoň navonok, tomu nezodpovedá. „Súkromný majetok je výsostne privátna oblasť, ku ktorej by som sa nechcel vyjadrovať,“ odbil našu zvedavosť. Pravda je, že podobne ako iní finančníci, aj starý mládenec Krúpa má záľubu v rýchlych autách. Riadi červené Ferrari Modena, luxusné kupé Mercedes-Benz CL 500 a Mitsubishi Pajero. Možno aj pre neustále presuny zo Slovenska do Česka a na Ukrajinu sa pracovne vyťažený kozmopolita dosiaľ neusadil. Na rozdiel od finančníkov z Penty, vytrvalý starý mládenec Krúpa vlastní podľa výpisu z katastra nehnuteľností len byt v centre Bratislavy.    n
KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ

Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1735
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Záhadný