Kliešte vedia potrápiť aj domáce zvieratá

Teplé počasie praje kliešťom. Pozor! Nebezpečné nie sú len pre ľudí, ale aj pre psy, obzvlášť poľovnícke.

18. apríla 2017 |

Teplé počasie praje kliešťom. Pozor! Nebezpečné nie sú len pre ľudí, ale aj pre psy, obzvlášť poľovnícke, ktoré sa v teréne nachádzajú pravidelnejšie. Opatrnosti nie je nikdy dosť a preto sa zanedbávaná prevencia nevypláca.

„Chytiť“ kliešťa môžu takmer všade

Kliešte nájdeme takmer na celom území Slovenska - v lesoch, v parkoch, v záhradách, ale aj na lúkach. Nachádzajú sa v oblasti listnatých a zmiešaných lesov, v krovinách do výšky 1 metra. Vyhovuje im teplejšie a vlhké počasie. Ich hlavná sezóna sa začína v marci, no kvôli meniacim sa prírodným podmienkam vás môže napadnúť aj v chladnejších mesiacoch v roku. Parazitologičky RNDr. Bronislava Víchová, PhD. vysvetľuje: „V dôsledku globálnych (klimatických a socioekonomických) zmien pozorujeme výrazné zmeny v rozšírení kliešťov a kliešťami prenášaných pôvodcov prírodne ohniskových nákaz. Aj na Slovensku je evidentné, že areál výskytu kliešťov sa rozširuje, posúva do nových oblastí a vyšších nadmorských výšok. Aktuálnou hornou hranicou výskytu kliešťa obyčajného na Slovensku je 1400 metrov nad morom. Dochádza k zmenám v sezónnej dynamike, aktivite kliešťov, ako aj ich početnosti v prostredí. Výskyt kliešťov pozorujeme v oblastiach, kde sa predtým v dôsledku nepriaznivých podmienok prostredia nevyskytovali a zaznamenávame ich nárast oproti minulým rokom aj na dlhodobo monitorovaných lokalitách.“ Najväčšiu aktivitu vykazujú okolo západu slnka. Na obozretnosť by ste nemali zabúdať ani v mestských parkoch a v záhradách, kam sa dostávajú prostredníctvom vtákov, líšok, psov, či iných zvierat.

Dôkladne ich prehľadávajte

Kliešte sú nebezpečné pre ľudí, ale aj pre psov, ktorých ohrozujú nie jedným závažným ochorením. V obľube majú dobre prekrvené miesta s tenkou kožou. Pravidelne im  prehľadávajte oblasť hlavy, krku, hrudi a končatín, kde sa najčastejšie prisávajú.

Malý parazit = veľké problémy

Ignorovanie kliešťov na psoch môže mať fatálne následky a veľmi zlý dopad na ich zdravie. Psy ohrozujú najmä chorobami ako babezióza, lymská borelióza a ehrlichióza, ktoré spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov a veľa neliečených prípadov končí smrťou. Nepríjemné sú i iné parazity, ako napríklad blchy, ktoré sú navyše prenášateľom pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica dostane vtedy, keď takto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. Pozor však, ak máte doma aj mačku, ochorenia sa týkajú aj jej. Ide o ochorenia ako hepatozoonóza, anaplazmóza a bartonelóza, ktorá môže ľuďom spôsobiť „chorobu z mačacieho poškrabania“. Podceňovať prevenciu voči parazitom sa nevypláca. Problémom však je, že ľudia na ochranu zvierat minú peniaze len jednorazovo a po vypršaní doby účinku antiparazitík sa viac o prevenciu nestarajú. To je však veľká chyba, pretože kliešte a blchy sú aktívne celoročne. Ochranné preparáty sú navyše finančne menej nákladné, v porovnaní s liečbou, ktorú by domáci miláčik v prípade infikovania musel podstúpiť.

Kliešť nie je skrutka, nevytáčajte ho!

Ak už sa kliešť prisal, vyberte ho čo najrýchlejšie. Čím skôr sa ho zbavíte, tým viac znížite riziko nakazenia. Je veľa „babských receptov“, ako odstrániť prichyteného kliešťa z tela. Väčšinou z nich je však nesprávnych a v niektorých prípadoch môžete narobiť viac škody ako osohu. Kliešťa určite nevytáčajte do žiadnej strany, ani sa ho nesnažte potrieť krémom, olejom či mydlovou vodou. Všetky tieto z pohľadu kliešťa brutálne spôsoby u neho vyvolávajú obranné reakcie, ako zvýšené slinenie alebo vyvracanie obsahu svojho vnútra do rany, čím sa zvyšuje riziko infekcie. Dokonca sa stáva, že kliešťa odstránime, ale jeho hlavička zostane v rane. Najbezpečnejším spôsobom, ako sa kliešťa zbaviť, je použitie prípravku z lekárne, ktorý ho znehybní, usmrtí a spevní jeho telo, aby ho bolo možné špeciálnymi klieštikmi na vyťahovaní kliešťov jednoducho vykývať v celku. Ranku a jej okolie dezinfikujte. 

Aké sú možnosti ochrany?

Na psa môžete použiť antiparazitný obojok, spot-on alebo ochutenú žuvaciu tabletu s dlhodobou účinnosťou, ktorú veterinári aplikujú v ordinácii už tri roky a má skvelé ohlasy.

V praxi sa osvedčil Scalibor Protectorband, ktorý chráni psa pred kliešťami, komármi a pakomármi po dobu 5 – 6 mesiacov. Pri otieraní obojku o kožu sa uvoľňuje účinná látka, ktorá sa vstrebáva do tukovej vrstvy kože, kde zotrváva a chráni psa pred útokom parazitov. Je vodeodolný, nezapácha a účinná látka ostáva len na psovi, nevyprašuje sa do okolia, takže sa nemusíte báť ani o zdravie ostatných členov rodiny.  

Aj mačky si zaslúžia pozornosť

Pre mačky existuje obojok alebo spot-on liek s dlhodobým účinkom proti kliešťom a blchám. I keď sa v prípade spot-one jedná o aplikáciu  ,,na kožu“,  účinná látka sa cez ňu rýchle vstrebe a dostáva sa do krvi, kde sa viaže na plazmatické bielkoviny a potom putuje difúziou späť do kože. Prípravok teda nezostáva na povrchu kože, takže s ním deti pri hre s mačkou neprídu do styku a takisto ani mačka pri svojej hygiene. Nájsť ju môžete priamo o veterinára. 

18. apríla 2017 Autor: PR článok

Galéria k článku

VIDEO Poľovníctvo a rybárstvo


Už máte nové číslo? objednať predplatné
 
 
Kliešte vedia potrápiť aj domáce zvieratá
PR článok