Buďte v strehu na WC: Farba moču odhalí smrteľnú chorobu!

02. septembra 2016, 12:00
Tip redakcii

Buďte v strehu aj na toalete! Ak si dáte cviklu a váš moč sa zafarbí do červena, je to v poriadku. No ak má túto farbu bez príčiny, môže ísť o vážny zdravotný problém. Aké netypické farby odhalia, že s vami nie je niečo v poriadku?

Farba moču môže odhaliť aj vážne ochorenia pečene, obličiek či rakovinu.

Farba moču môže odhaliť aj vážne ochorenia pečene, obličiek či rakovinu.

Autor: Informačné: Shutterstock

Moč nie je len odpadová tekutina, ale tiež dobrý pomocník pri odhaľovaní zdravotného stavu. Zmena jeho sfarbenia môže prezradiť, čo sa deje v našom tele. „Moč zdravého človeka má charakteristickú zlatožltú farbu, ktorej odtieň závisí od stupňa zahustenia. Ranný moč je tmavší, koncentrovanejší. V priebehu dňa pri príjme dostatočného množstvá tekutín je svetlejší,“ objasnila urologička Paulína Jančíková z Galanty.

Farbu normálneho moču spôsobuje urochrom. Ideálna je svetložltá farba, ktorá napovedá, že sme dostatočne hydratovaní. Najmä v lete teplo predstavuje pre náš organizmus záťaž. Výdaj tekutín a minerálov by mal byť preto v rovnováhe.

Vplyvom chorobných procesov, toxických látok i liekov sa mení farba moču, ale aj jeho vzhľad. Pri infekcii je moč, v ktorom sú baktérie a biele krvinky, výrazne skalený.

Nielen rôzne odtiene moču, ale takisto pach môžu signalizovať vážne zdravotné ťažkosti. „Čerstvý moč má mierne aromatický zápach spôsobený malým množstvom prchavých mastných kyselín. Po dlhšom státí sa mení na čpavkový, spôsobený amoniakom. Pri masívnej infekcii má moč nepríjemný až hnilobný zápach,“ vysvetlila lekárka Jančíková.

Aké príznaky sa môžu skrývať za pomarančovým či červeným sfarbením moču? Urologička Jančíková charakterizovala moč podľa piatich základných odtieňov.


Moč zdravého človeka má charakteristickú zlatožltú farbu.

Zdroj: Shutterstock

1. Priesvitný, bezfarebný 

Organizmus je prehydratovaný, vypili ste nadmerné množstvo tekutín, čím zaťažujete obličky. Pravdepodobne pijete priveľa vody. Stáva sa to aj v prípadoch, keď si doprajete prílišné množstvo nízkostupňového piva. Nezabúdajte, že voda je aj v jedle. Mali by ste sa trochu pri pití vody a piva mierniť.

2. Svetložltý a číry žltý

Pre zdravotný stav vášho organizmu je to najlepšia farba. Znamená, že všetko by malo byť v poriadku. Ste zdraví a dostatočne hydratovaní, dodržiavate správny pitný režim. 

3. Tmavožltý

Ešte stále je farba vášho moču v norme, no ocitli ste sa na hranici dehydratácie. Radšej sa rýchlo napite čistej vody. Dbajte na to, aby ste dodržiavali správny pitný režim - pridajte viac tekutín.

4. Oranžový až medový

Pomarančové sfarbenie moču býva pri ochoreniach pečene a žlčníka. Spôsobuje ho prítomnosť žlčového farbiva. Nahromadený bilirubín sa vyplavuje v moči a sfarbí ho do pomarančova až tmavohneda. Túto farbu však môže mať moč aj vtedy, ak zjete veľa mrkvy alebo užívate výživové doplnky obsahujúce betakarotén, vitamín B, najmä riboflavínu - vitamín B2.

5. Ružový až červený

Jedli ste nedávno cviklu, čučoriedky alebo rebarboru? Ak nie, môže ísť o krv v moči, najmä ak má moč túto farbu opakovane. Je príznakom závažných ochorení, preto radšej navštívte lekára. Pri krvácaní vzhľad moču závisí od množstva krvi v moči. Kalný červený moč signalizuje krvné zrazeniny. Pri čerstvom krvácaní je moč svetločervený alebo takmer tmavočervený. Pri staršom krvácaní má moč hrdzavočierne sfarbenie. „Krvavý moč je závažný príznak, hlavne keď sa objavuje bez sprievodných príznakov ako bolesť pri močení, sťažené močenie a podobne. Môže sa objaviť pri zápaloch močových ciest a bezpríznakovo pri nádoroch močového mechúra, močových ciest a aj obličiek,“ varuje urologička Jancikova. Sfarbenie do červena mohlo spôsobiť dokonca aj otrava ortuťou.

Takto farbu moču vylepšíte

Dôležitý je pitný režim. Správna farba moču napovie, či dostatočne zavodňujete svoj organizmus. Ten, kto trávi väčšinu dňa v klimatizovaných priestoroch, potrebuje menej vody v porovnaní s fyzicky ťažko pracujúcim. Ak nejde o ľudí s vážnym obličkovým alebo so srdcovým zlyhávaním, môže byť denný príjem vody 2 až 3 litre a pri zvýšenom pobyte na slnku aj viac. „Pre zdravých a takisto pre chorých ľudí je vtedy nevyhnutné zabezpečiť dostatok tekutín, minerálov, mať pokojový režim a zdržiavať sa v tieni. Vhodné sú ľahké jedlá a dostatok ovocia, zeleniny,“ upozornila lekárka Elena Lazarová z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Penivý moč je vážna výstraha

Pena sa na povrchu čerstvého moču tvorí aj pri masívnej proteinurii, odpade bielkovín. Vtedy treba spozornieť. Najčastejším dôvodom penivého moču je, že močíte príliš rýchlo. Ak ignorujete volanie prírody, váš mechúr nahromadí veľké množstvo moču, ktorý potom pení. No spozornite, ak moč pení pravidelne. Nadbytok bielkovín v tele je zvyčajne výsledkom poruchy obličiek. Nedokážu udržať proteíny, ktoré sa dostanú do moču a vylúčia sa.

 
Autor: mz 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Buďte v strehu na WC: Farba moču odhalí smrteľnú chorobu!
mz