Dávate svojim deťom vreckové? Psychológ poradí, koľko eur je už priveľa

06. septembra 2016, 12:00
Tip redakcii

Štatistiky hovoria jasne - vreckové svojim deťom dáva takmer 50% Slovákov. Ako to však urobiť tak, aby sme ich pritom naučili aj hospodáriť? Podľa psychológov je kľúčom k úspechu pravidelnosť a presné pravidlá.

Autor: ilustračné, pixabay.com

Dnešná uponáhľaná doba so sebou prináša veľa rizík. Rodičia každý deň chodia do práce a tak nie vždy majú čas venovať sa svojim deťom. Dajú im peniaze a myslia si, že je všetko v poriadku. Je to ale správne rozhodnutie? Mali by svoje ratolesti rozmaznávať a dávať im vreckové?

Kľúčová je pravidelnosť

Najväčšou chybou je, keď dajú deťom peniaze hocikedy, keď si vypýtajú. Podľa psychológov je najdôležitejším pravidlom, ako deti naučiť hospodáriť s peniazmi, pravidelnosť. Dospelí by si mali uvedomiť, že vreckové má slúžiť na to, aby sa dieťa naučilo peniaze správne používať.

Dôležité je nastaviť pravidlá

Psychológovia tiež upozorňujú, že najvhodnejší vek, kedy by malo dieťa začať dostávať pravidelne vreckové, je v prvom ročníku na základnej škole. “Treba však nastaviť pravidlá vopred. Rodič má zo začiatku kontrolovať určité veci, aby videl, ako sa dieťa naučilo s peniazmi hospodáriť. To je taká tá prvá hlavná dohoda, na čo sa to vreckové má použiť,” prezrádza psychológ František Skokan.


Zdroj: pixabay

Ideálna výška vreckového podľa veku

6 až 10 rokov

Deti v tomto veku netušia, ako peniaze fungujú a aká je ich hodnota, preto by mali dostávať malé vreckové. Ideálna suma je 3 - 5 €. „Pre takéto deti je ľahšie naučiť sa hospodáriť s peniazmi vtedy, keď dostávajú vreckové raz za týždeň. Vtedy sa im oveľa ľahšie zvažuje, či dnes svoje peniaze utratia a ako dlho potrvá, kým zase nejaké dostanú,“ vysvetľuje Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia a transakcie v banke.

Vreckové majú míňať podľa presne dohodnutých pravidiel a pod kontrolou rodičov. “Rodičia môžu deti motivovať aj tak, že keď si z toho ušetria, tak budúci mesiac budú mať viac peňazí a z toho si už môžu niečo kúpiť,” približuje psychológ František Skokan.

Deti od 6 do 10 rokov by mali dostávať vreckové 3 až 5 € raz do týždňa.
Zdroj: pixabay

11 až 15 rokov

Deti v tomto veku už môžu mať svoj bankový účet a k nemu platobnú kartu. Sú schopné zapamätať si PIN číslo. Ideálna suma vreckového je podľa odborníkov 10 - 15 € raz za dva týždne. Výhoda karty je jasná - pre rodičov je praktické, že môžu vreckové posielať na účet dieťaťa a zároveň mať prehľad o tom, ako ich míňa.

Aj v tomto veku je ideálne dieťa motivovať k tomu, aby si dokázalo z vreckového odložiť aspoň 10% bokom ako rezervu, alebo sporenie.

„Je dobré, keď dieťa po niečom túži a samé si na túto vec sporí. Či už ide o nový bicykel, alebo tablet. Rodič môže väčšiu vec aj spolufinancovať, ale dieťa by malo tiež prispieť usporenou čiastkou,“ dodáva Vatrtová.

Ideálna suma vreckového je podľa odborníkov 10 - 15 € raz za dva týždne.
Foto: pixabay

Starší žiaci a študenti

Stredoškoláci už majú mať vlastný účet. Ideálna suma je 30 - 50 € raz sa mesiac. V tomto veku už nejde iba i to, aby im mali kam rodičia poslať vreckové. Účet je potrebný aj pre výplatu zárobku za brigádu alebo pri zahraničnom študijnom pobyte.

V tomto veku by už rodič mal dať dieťaťu trochu voľnosti čo sa týka míňania peňazí a nekontrolovať každý jeden krok, no mal by mať dopredu dohodu, na čo peniaze minúť študent môže a naopak, na čo v žiadnom prípade nie.

“Samozrejme alkohol, drogy a cigarety to byť v žiadnom prípade nemôže. Pokiaľ rodič zistí, že dieťa minulo peniaze na cigarety alebo alkohol, tak dopredu by malo byť dohodnuté, že mu vreckové zníži,” varuje Skokan. Zároveň dodáva, že všetky pravidlá by mali byť na začiatku dohodnuté, aby sa za pochodu nemenili.

Ideálna suma vreckového je 30 až 50 € raz sa mesiac.
Zdroj: pixabay

Zlaté rady na záver

  • Vreckové má byť obnos peňazí fixnej výšky, ktoré dostáva dieťa pravidelne. V mladšom veku raz týždenne, žiak druhého stupňa raz za dva týždne a starší žiaci a študenti by už mali s peniazmi vedieť vyjsť na mesačnej báze. Za extra prácu, ako je napríklad povysávanie auta alebo pomoc v záhrade u babky, môže byť extra pláca.
  • K finančnej gramotnosti patrí aj vedieť si šetriť. Malo by platiť pravidlo, že z utŕžených peňazí si treba 10% odložiť bokom. Ak deti odmalička učíme, aby si z každých peňazí, ktoré dostanú alebo zarobia, odložili bokom desať percent. Postupne sa prirodzene naučia dôležitú vec a tou je vytvárať si rezervu. 

 
Autor: mon 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Dávate svojim deťom vreckové? Psychológ poradí, koľko eur je už priveľa
mon