Ak nechcete šťastné a stresové, poďte na to overenými trikmi!

02. decembra 2016, 18:00
Tip redakcii

Hoci nás vianočná výzdoba v obchodoch rozčuľovala už od začiatku októbra, ani sme sa nenazdali a sviatky nám zaklopú na dvere o pár dní. Dovtedy treba upratať, nakúpiť, napiecť, vyzdobiť, zabaliť darčeky… Ak sa počas sviatkov radosti a pokoja nechcete zblázniť, pripravte sa na ne v predstihu!

Nenechajte sa Vianocami zaskočiť.

Nenechajte sa Vianocami zaskočiť.

Autor: Shutterstock

Väčšina príprav na vianočné sviatky leží na pleciach žien. Medzinárodné prieskumy ukázali, že až pre každú druhú znamenajú Vianoce stres. Niet sa čo čudovať, navodiť príjemnú a sviatočnú atmosféru vôbec nie je ľahké. Najdôležitejšie je začať už teraz, len tak zvládnete tohtoročné sviatky krok po kroku s pokojom.

 

1. Urobte si plán

Aj keď kapustnicu budete variť až na Štedrý deň, je množstvo vecí, ktoré môžete urobiť už teraz. Urobte si zoznam všetkého, čo treba spraviť spolu s časovým harmonogramom. Potom už môžete len „odfajkovať“ a tešiť sa z toho, že zoznam sa skracuje.


Plán s časovým harmonogramom vám pomôže v organizácii príprav.

2. Darčeky kupujte postupne alebo online

Mnohí nechávajú kúpu darčekov na poslednú chvíľu a potom to v obchodoch doslova vrie. Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí sa tomuto masovému šialenstvu radšej vyhnú, darčeky nakupujte postupne alebo online. Na internete zoženiete všetko z pohodlia vášho domova, ale nezabúdajte aj na dobu doručenia.


Nakupovať online môžete pohodlne z domu. 

3. Zabaľte prekvapenia hneď

Nenechávajte si balenie darčekov na večer pred Štedrým dňom, prípadne na deň D samotný. Vtedy totiž naplno finišujú prípravy varenia a máte kopu iných starostí. Najlepšie je zabaliť každý darček hneď ako ho kúpite, či vyrobíte.


Darčeky zabaľte hneď ako ich kúpite, nenechávajte to na poslednú chvíľu.

4. Upečte a zamrazte

K atmosfére Vianoc neodmysliteľne patrí aj štedrá nádielka koláčov a zákuskov. Aby ste sa vyhli stresu, najlepšie bude ak si sladké dobroty pripravíte dopredu. Medovníky sa pečú aj niekoľko týždňov v predstihu, aby boli do Vianoc mäkké. Väčšinu koláčov však tiež môžete upiecť skôr aj o dva-tri týždne, jednoducho zamraziť a vytiahnuť deň pred sviatkami. Ušetríte si neskoršie stresy. 


Napiecť môžete aj niekoľko týždňov vopred a koláče jednoducho zamrazte.

5 Zapojte celú domácnosť

Sviatky sú pre všetkých a preto nie je dôvod, aby všetko stálo na pleciach jednej osoby. Do upratovania bytu by sa mal zapojiť každý člen rodiny. Rovnako to platí aj o ostatných prípravách. Muža pošlite na nákup, deti nechajte zdobiť stromček a vy sa v pokoji venujte vareniu alebo sebe.


Nerobte všetko sami, do vianočných príprav zapojte celú rodinu.

6. Strážte si pohodu

Ak sa napriek všetkej snahe a prípravám niečo nepodarilo, nezúfajte. Dokonalé Vianoce neexistujú. Dovoľte si naplno ich vychutnať s tými, ktorých máte radi. A práve to je na Vianociach zázračné.  


Vianoce sú najmä o trávení spoločných chvíľ s rodinou.

 
Autor: mz 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ak nechcete šťastné a stresové, poďte na to overenými trikmi!
mz