VIDEO: Andrea sa napriek synovmu ochoreniu nevzdáva: Potrebuje len asistenta!

19. mája 2017, 18:00
Tip redakcii

Máte doma usilovného školáka, no pre zdravotné postihnutie nestačí za svojimi spolužiakmi? Práve teraz je čas požiadať o pomoc! Do stredy 24. mája majú školy posledný termín, aby si vypýtali k učiteľom asistenta, ktorý sa znevýhodneným žiakom venuje individuálne. Aké máte možnosti, ak vám nevyhovejú? 

Timko by školu lepšie zvládal s pomocou asistenta.

Timko by školu lepšie zvládal s pomocou asistenta.

Autor: Tony Štefunko

Individuálny prístup potrebuje aj druhák Timko (9), ktorému diagnostikovali autizmus a Aspergerov syndróm. Navyše v istých situáciách dostáva chlapček záchvaty paniky. Svet vníma inak a ťažšie komunikuje s ostatnými. Do Spojenej školy sv. Vincenta de Paul v Bratislave chodí spolu so zdravými deťmi, no ich tempu nestíha. „Vyžaduje si väčšiu pozornosť a starostlivosť. Veríme však, že aj vďaka integrácii z neho vyrastie samostatný človek, ktorý sa uplatní v živote,“ hovorí Timkova mama Andrea (39). No hoci sa rodičia po návrate z práce učia s Timkom ešte ďalšie dve hodiny, jeho prospech sa v poslednom čase začal zhoršovať. „Teraz je to už lepšie, ale asi dva mesiace nám domov napriek všetkému úsiliu nosil zlé známky,“ dodáva mama.

Extrémne citlivé deti 

Timko je jeden z mnohých žiakov, ktorí pre napredovanie v učení potrebujú asistenta. „Tieto deti sú mimoriadne citlivé na zmysly, ako je zrak či sluch. Podnety, ktoré sú pre nás normálne, ony vnímajú extrémne nahlas alebo jasno. To ich preťažuje a potrebujú častejšie oddychovať aj počas vyučovania,“ vysvetlila Nadežda Okenicová z autistického centra Andreas. Asistent by napríklad mohol vziať Timka po skončení hodiny na školský dvor. „Veľa takýchto detí má problém s pozornosťou, pretože majú doslovné chápanie. Majú problém domyslieť si, často potrebujú dovysvetliť zadané úlohy, dopýtať sa na učivo. Aj na toto je dôležitý asistent, ktorý by im počas hodiny učivo pretlmočil,“ doplnila odborníčka.

Detí so špeciálnymi potrebami pribúda

Detí s rôznymi poruchami učenia, pozornosti, s mentálnym či telesným  hendikepom pribúda. V škole, kam chodí Timko, majú asi 20 integrovaných žiakov: dá sa povedať, že v každej triede je aspoň 1 žiak, ktorý potrebuje individuálnu starostlivosť. Je pritom pochopiteľné, že učiteľka nedokáže naraz vysvetľovať učivo povedzme 17 deťom a potom osobitne aj Timkovi. Chlapec reaguje na rušivé podnety a neustále ho treba  upozorňovať, aby sa vrátil k úlohe, na čo sa má sústrediť. Už dva roky žiadala škola o dvoch asistentov, no ani raz neprišla kladná odpoveď. Tento rok sa o to pokúsi znova. 

 

Čo môžu robiť rodičia?

Ak chcú Timkovi rodičia pre syna asistenta, musia do školy doručiť najneskôr do 24. mája všetky potrebné potvrdenia: z pedagogicko-psychologickej poradne aj od lekára. Čo ak nepochodia? „Môžu osloviť študentov špeciálnej liečebnej pedagogiky alebo psychológie. Často práve títo študenti nahrádzajú rolu asistentov,“ odporučila Okenicová. Nie je to však zadarmo, ceny sú 5 až 10 eur za hodinu.  A to si nemôže dovoliť každý. 

 
Autor: mz 
 
Aplikácie 7 plus