K odbornému lekárovi nie je ľahké sa dostať: Termín o pol roka? Sťažujte sa!

12. januára 2017, 07:00
Tip redakcii

Ak ide o zdravotníctvo, Slováci by sa pokojne mohli nazvať národom vytrvalcov. Pokiaľ chcú termín u odborného lekára, nezostáva im nič iné, ako čakať. Často pritom ide o akútne prípady, ktoré potrebujú okamžitú zdravotnú starostlivosť. Potvrdil to aktuálny prieskum spoločnosti GfK pre Asociáciu na ochranu práv pacientov SR.

Na termín u špecialistu sa na Slovensku čaká aj pol roka.

Na termín u špecialistu sa na Slovensku čaká aj pol roka.

Autor: Martin Domok

Najbližší voľný termín u neurológa je až o tri mesiace, u ortopéda si počkáte  niekoľko týždňov, na endokrinológiu vás tiež vezmú až o pár mesiacov... Aj s takýmito odpoveďami od lekárov špecialistov sa stretávajú naši pacienti. Najhoršie je, že lekári často nemajú voľné termíny ani pre tých, ktorých treba vyšetriť či ošetriť naliehavo! 

„Je nemysliteľné, aby sa ľudia s akútnym zdravotným problémom nevedeli dostať k špecialistovi skôr ako o niekoľko týždňov,“ vyhlásila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. Čo môžete podniknúť, aby ste na vyšetrenie u špecialistu nečakali neúnosne dlho?

Určite to nenechajte tak! Lévyová odporúča upozorniť na problém zdravotnú poisťovňu: „Pacientom, ktorí majú na vyšetrenie u špecialistu čakať veľmi dlho, odporúčame obrátiť sa na ich zdravotnú poisťovňu, ktorá im môže pomôcť nájsť odborníkov s kratšími čakacími lehotami.“

Aj zdravotné poisťovne sa zhodujú v tom, že pacienti s akútnymi problémami by mali mať vždy prednosť. „Akútny pacient má byť vyšetrený okamžite, nemá byť presúvaný na neskorší termín,“ tvrdí hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ale čo ak musia napriek tomu na špecialistu čakať? „V prípade, že ich lekár práve neordinuje, môžu vyhľadať pohotovosť alebo urgentný príjem nemocnice,“ radí Matej Štepiansky z poisťovne Dôvera.

Podľa hovorkyne štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balázsovej je liečba pacienta vždy v kompetencii ošetrujúceho lekára, ktorý rozhoduje o tom, či pacient potrebuje starostlivosť neodkladne, alebo je možné dané vyšetrenie odložiť. Prieskum GfK však jednoznačne potvrdil, že chorí Slováci sa musia pri čakaní na lekára obrniť poriadnou trpezlivosťou.

Podľa neho sa na termín u špecialistov – neurológov, kardiológov či ortopédov, čaká priemerne 7,3 týždňa. Približne 15 percent pacientov čaká dokonca viac ako 3 mesiace. Analytik INEKO Dušan Zachar pritom tvrdí, že dlhé čakanie na špecializovanú zdravotnú starostlivosť je bežné aj vo vyspelých systémoch. Podľa neho sa často stáva, že aj na Západe čakajú pacienti na termín u špecialistu viac ako 50 dní.

Čísla z prieskumu potvrdzujú aj skúsenosti pacientov, ktorých oslovil Plus JEDEN DEŇ. „U očného zvyknem čakať od štyroch do šiestich mesiacov. Tam je to úplne najhoršie,“ posťažoval sa Jozef z Bratislavy. Ďalší sa zas hnevali, že na termín u ortopéda čakali šesť až osem týždňov. Riešením mohlo byť zaplatiť si vyšetrenie u súkromného ortopéda – vtedy čakáte „iba“ dva týždne.

Na magnetickú rezonanciu si niekde počkáte asi mesiac a takmer dva mesiace na mamografiu. Zaujímavé tiež je, že väčšine pacientov, ktorých sme oslovili, sa podarilo získať skorší termín len za poplatok, hoci podľa zákona je jeho vyberanie v súčasnosti zakázané!

Čo sa stane za pol roka?

● Dieťa v šiestom mesiaci začína sedieť a džavotať.
● Za pol roka od zasiatia viaceré rastliny stihnú dať úrodu. Napríklad pšenica jarná sa väčšinou seje v marci a do šiestich mesiacov je už po žatve.
● Ľudské vlasy za 6 mesiacov narastú o 7,5 cm.
● Za 6 mesiacov stihnú kompletne dorásť nechty.
● Brada za pol roka narastie o 7 cm.
● Kým teda čakáte na termín u očného lekára, bude z vás hotový Robinson Crusoe.

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus