Kubánsky liek je už na Slovensku, no pacienti sa ho zatiaľ nedočkajú. Vieme, v čom je problém

21. apríla 2017, 06:00
Tip redakcii

Tisíce Slovákov s cukrovkou, ktorých trápi takzvaná diabetická noha, si musia na zlepšenie zdravotného stavu ešte počkať. Inovatívny liek, ktorý sme získali v rámci deblokácií kubánskeho dlhu, je už síce na Slovensku, no pacienti sa ho zatiaľ nedočkajú.

Inovatívna medicína má priniesť novú nádej pre pacientov s cukrovkou. Ilustračné foto

Inovatívna medicína má priniesť novú nádej pre pacientov s cukrovkou. Ilustračné foto

Autor: TASR

Prvých pacientov ním chceli liečiť už v marci. Je koniec apríla a slovenskí cukrovkári na kubánsky liek stále čakajú. Inovatívna medicína Heberprot-P má pritom priniesť novú nádej pre pacientov, ktorí trpia tzv. diabetickou nohou, keď sa im už tvoria otvorené rany na končatine.

Tento problém má na Slovensku asi 8-tisíc pacientov, 4-tisíc z nich už o nohu alebo jej časť prišlo. Kubánsky liek má končatinu zachrániť pred amputáciou. „Na ministerstvo zdravotníctva sa už obrátilo viacero pacientov s tým, že majú o liečbu záujem," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ste spokojný, že vláda vyrokovala v rámci dlhu liek pre cukrovkárov?

Celkový počet hlasujúcich: 100

Pacientovi sa liek podáva injekčne v ampulkách priamo do rany. Chorý dostáva až tri dávky lieku týždenne a celá liečba trvá šesť až osem týždňov. Podľa týždenníka Plus 7 dní jedna ampulka stojí 700 eur, no minister zdravotníctva Tomáš Drucker sľubuje, že naši pacienti nebudú nič doplácať.

„Cena tohto lieku pre slovenského pacienta a pre slovenský zdravotnícky systém je nula, pretože sme ho deblokovali za dlh, ktorý Kubánska republika voči Slovensku mala," vyhlásil Drucker.

Prečo teda pacientov ešte novou medicínou neliečia? Podľa Druckera naši lekári stále čakajú na odborníkov z Kuby, ktorí ich majú naučiť s novým liekom správne zaobchádzať.

V celom procese zrejme zazmätkovala aj samotná Kuba, keď sa už niekoľkokrát menili lekári, ktorí mali prísť. „Už som avizoval, že to malo byť do konca marca, títo lekári neprišli. Veľmi intenzívne komunikujeme aj cez zastupiteľský úrad tu v Bratislave aj v Havane. Verím, že sa tak stane v najbližších týždňoch," vysvetľuje minister.

Heberprot-P budú na Slovensku poskytovať v troch centrách, v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. V súčasnosti sa ním už liečia pacienti v Turecku, Rusku či v Spojených arabských emirátoch. V Španielsku ho testujú, v ostatných krajinách EÚ zatiaľ nemá platnú registráciu.

Kubánsky liek Heberprot-P

- obsahuje rastový faktor
- jedna ampulka stojí 700 eur
- injekcie sa pichajú priamo do rán 3x denne
- liečba trvá 8 týždňov

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus