Najhoršia epidémia osýpok za posledných 20 rokov je už na Morave. Je vaše dieťa zaočkované?

09. apríla 2017, 18:00
Tip redakcii

Najhoršia epidémia osýpok má k Slovensku bližšie ako nikdy predtým. V Moravskosliezkom kraji majú takmer 20 potvrdených prípadov, medzi nimi sú aj dvaja lekári. Ďalší ale ešte asi pribudnú. Hygienici nariadili zaočkovať viac ako 600 zdravotníkov v nemocnici.

Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom.

Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom.

Autor: Profimedia

Epidémia už zúri aj u našich susedov na Morave. Na infekčnom oddelení Fakultnej nemocnice Ostrava bolo v piatok v izolácii desať pacientov s osýpkami, ako pre idnes.cz uviedol hovorca nemocnice Tomáš Oborný. Ďalších deväť ľudí z regiónu je po prekonaní ochorenia doma. Viac ako desiatka ľudí zatiaľ však len čaká na diagnózu a je teda pravdepodobné, že nakazených osýpkami pribudne.

Osýpky sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, ktoré sa šíri vzduchom. Moravskí hygienici kvôli tomu nariadili povinné očkovanie 615 ľudí, predovšetkým zamestnancov nemocníc v Ostrave, Opave  či Havířove, kde personál mohol prísť do kontaktu s nakazenými pacientmi.

Len nedávno médiami otriasla tiež informácia o počte nakazených ľudí osýpkami v Rumunsku a Maďarsku. Viac ako 4000 prípadov nákazy si vyžiadalo 20 mŕtvych, medzi ktorými boli zväčša deti do štyroch rokov.

Na možnosť rozšírenia epidémie osýpok upozorňuje aj hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas. „Nakoľko sa v európskych krajinách, aktuálne v Českej republike, zaznamenávajú epidémie osýpok je očividné, že ich vírus neustále cirkuluje v európskej populácii.“ 

V minulosti sa na osýpky bežne umieralo. Telo je obsypané vyrážkami, nakazený trpí horúčkou až zápalom mozgových blán. Po zavedení povinného očkovania na konci 60-tych rokov však chorobnosť takmer vymizla. 

V súčasnosti však očkovanosť klesá. Mnoho mamičiek odmieta očkovanie svojho dieťaťa aj kvôli antivakcinačným aktivistom. Epidémia hrozí, ak je zaočkovanosť nižšia ako 95 percent. Na Slovensku ide o štyri kraje: Bratislavský, Trenčiansky, Banskobystrický a Košický. „Odporúčame preto rodičom, ktorí odmietli dať zaočkovať svoje deti, aby opätovne prediskutovali so svojím pediatrom možnosť očkovania,“ radí hlavný hygienik Mikas. 

Príznaky

 • ochorenie začína akútnym zápalom horných dýchacích ciest
 • nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšená teplota
 • zápal spojiviek, dieťa má „uplakaný“ výraz tváre
 • v ústach sa zjavujú belavé škvrny
 • dieťa sa vysype vyrážkami, sú červené, splývavé
 • vyrážky sa šíria z tváre a krku na brucho a končatiny
 • pupence pretrvávajú asi 4-7 dní

Možné komplikácie

 •  zápal stredného ucha, pľúc
 •  zápal hrtana, hrozba dusenia
 •  zápal mozgových blán
 •  smrť

 
Autor: mz 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Najhoršia epidémia osýpok za posledných 20 rokov je už na Morave. Je vaše dieťa zaočkované?
mz