Mrzuté predavačky či nervózni šoféri MHD: Ako sú na tom Slováci so šťastím?

20. marca 2017, 12:00
Tip redakcii

Aj vy máte pocit, že usmiate tváre stretávate, až keď prekročíte hranice Slovenska? Zrejme chodíte medzi nesprávnych ľudí. Slováci sú totiž šťastnejší, ako by ste si možno mysleli.

Slováci nie sú až takí nešťastní, ako by sa mohlo zdať. Ilustračné foto

Slováci nie sú až takí nešťastní, ako by sa mohlo zdať. Ilustračné foto

Autor: TASR

20. marec je Medzinárodným dňom šťastia. Preto sme sa pozreli na to, ktoré národy sa považujú za najšťastnejšie a čo v nás vyvoláva vnútorný pocit harmónie a spokojnosti.

Podľa prieskumu, ktorý pre OSN urobila organizácia Sieť na hľadanie riešení, najšťastnejšími na svete sú obyvatelia Nórska. Na druhom mieste rebríčka skončilo vlani prvé Dánsko. Na treťom mieste skončil Island. 

Ste šťastní?

Áno
50%
 
Nie
50%
 
Celkový počet hlasujúcich: 48

Slovensko sa tento rok spomedzi 155 krajín ocitlo na 40. mieste. V porovnaní s našimi susedmi sme na tom ešte celkom dobre. Šťastnejší sú Rakúšania (13.) aj Česi (23.), no horšie sú na tom Poliaci (46.) aj Maďari (75.).

O umiestnení v rebríčku šťastia rozhodlo šesť faktorov: podiel HDP na jednotlivca, očakávaná dĺžka života, sociálna podpora v zložitých životných situáciách, dôvera k vláde, sloboda rozhodovania ľudí ohľadom svojho života a štedrosť a dobročinnosť ľudí.

Šťastie za peniaze? Áno!

Väčšina ľudí si šťastie spája s materiálnym bohatstvom. Podľa psychologičky na tom niečo bude. Samotné peniaze nás síce šťastnými nerobia, ale to, čo si za ne môžeme kúpiť, áno. 

„Zistilo sa, že pocit dlhodobého šťastia, ktorý sa opakovane vracia a môžeme ho znova a znova prežívať aj počas smutnejších dní, v nás vyvolávajú príjemné zážitky z výletov, dovoleniek s priateľmi, s rodinou“, hovorí psychologička Lenka Kunová.

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus