Úsporný plán zadlženej VšZP ODTAJNENÝ! Čo všetko majú splácať chorí Slováci?

28. februára 2017, 06:00
Tip redakcii

Zatiaľ čo bývalí šéfovia štátnej VšZP si môžu užívať štedré odmeny a luxusné majetky, súčasný riaditeľ Miroslav Kočan má čo robiť, aby poisťovňu dostal z miliónovej straty. Na verejnosť konečne prenikli detaily návrhu, na čom všetkom bude poisťovňa šetriť.

Hrozí, že sa na straty VšZP poskladáme všetci.

Hrozí, že sa na straty VšZP poskladáme všetci.

Autor: TASR

Keď je poisťovňa v dlhoch, hrozí, že lekárom či ambulanciám nepreplatí výkony a doplatí na to pacient, ktorého lekár odmietne vyšetriť. Blízko podobnej situácie je v súčasnosti aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorej strata sa prekročila už rekordných 200 miliónov eur!

Hoci VšZP predložila ozdravný plán už pred dvomi mesiacmi, jeho detaily sa dostali na verejnosť až teraz, po tom, čo ich zverejnil inštitút INEKO. 
Z dokumentu vyplýva, že VšZP chce najviac šetriť na liekoch, zdravotníckych pomôckach či preplácaní zdravotnej starostlivosti. Úspornými opatreniami plánuje ušetriť vyše 115 miliónov eur, najviac v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti.

Hrozí, že sa poskladáme všetci

Odborníci však nad týmito opatreniami krútia hlavou. Podľa Dušana Zachara je plán málo ambiciózny a hrozí, že sa na straty VšZP poskladáme všetci. „Čo nás na ozdravnom pláne VšZP zarazilo asi najviac, je skutočnosť, že aj napriek veľkým finančným problémom zvolilo súčasné vedenie poisťovne tempo ozdravného procesu, ktoré nie je príliš vysoké, nevedie príliš tŕnistou cestou a ešte k tomu počíta aj s oddychovými stanovišťami," vysvetlil analytik inštitútu INEKO.

VšZP môže prísť k vyrovnanému hospodáreniu najskôr v roku 2019, aj to len za predpokladu, že si bude 3 roky uťahovať opasky. „Navyše, tvorcovia ozdravného plánu žiadajú externé dofinancovanie VšZP vo výške 150 miliónov eur z dôvodu zabezpečenia jej platobnej schopnosti - čiže možno od nás všetkých," dopĺňa Zachar.

Štátna poisťovňa sa do finančných problémov dostala po prešľapoch predchádzajúceho manažmentu pod vedením Marcela Foraia a Miroslava Vaďuru, ktorí netvorili technické rezervy tak, ako mali a namiesto strát vykazovali zisky.

Napriek zjavným pochybeniam si Vaďura neváhal vyplatiť odmenu 19-tisíc eur. Forai, ktorý ako šéf VšZP skončil po kauze zmlúv štátnej poisťovne s firmami jeho tety, dostal odmenu vyše 22-tisíc eur.

Na čom idú šetriť?

Opatrenie Úspora
Zazmluvnení lekári 24 mil. €
Nezaplatené poistné  18,75 mil. €
Úhrady lekárom v nemocniciach a ambulanciách 12 mil. €
Rozšírenie centrálneho nákupu liekov 11,5 mil. €
Predpisovanie zdravotníckych pomôcok 11 mil. €
Zníženie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu 10 mil. €
Preplácanie nadlimitov 5 mil. €
Odzmluvnenie 100 ambulancií 3 mil. eur
Výnimky na nekategorizované lieky 2,8 mil. eur
Prevádzkové náklady 881-tisíc eur

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus