Druckerovi utekajú aj ďalší lekári. Zaplatí ich súkromník lepšie?

08. septembra 2017, 06:00
Tip redakcii

Zo štátnych nemocníc utekajú lekári, napriek tomu, že zarábajú tisíce. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker nevylučuje, že v súkromnom sektore budú mať aj trikrát vyššie platy. Odborník na zdravotníctvo však tvrdí, že so zárobkami v súkromných zariadeniach to zďaleka nie je také ružové.

So zárobkami v súkromných zdravotných zariadeniach to zďaleka nie je také ružové. Ilustračné foto

So zárobkami v súkromných zdravotných zariadeniach to zďaleka nie je také ružové. Ilustračné foto

Autor: TASR

Deviati lekári odchádzajú z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb napriek tomu, že ide o zariadenie, kde sú platy na Slovensku najvyššie. „Priemerný plat lekára v NÚSCH, vrátane nadčasov, je do 3000 €," povedal šéf nemocncie Mongy Msolly s tým, že v tom sú zahrnuté platy neatestovaných aj atestovaných lekárov.  

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb pritom nie je jedinou štátnou nemocnicou, ktorá aktuálne zápasí s výpoveďami. Odborníci opúšťajú aj Univerzitnú nemocnicu Bratislava. Konkrétne ide o tri sestry z oddelenia ARO na Kramároch a dvoch neurológov z nemocnice Staré Mesto. 

Ich kroky majú smerovať do súkromného zariadenia Medissimo, patriaceho do siete nemocníc ProCare, ktorú vlastní Penta. Lekári si však budú v tomto zariadení len prenajímať priestory a nebudú zamestnancami ProCare. Aj keby sa nimi stali, sieť nemocníc sa k platom svojich zamestnancov nevyjadruje.

Kde majú podľa vás lekári vyššie platy?

Celkový počet hlasujúcich: 74

Odborník na zdravotníctvo tvrdí, že sa nedá jednoznačne povedať, či sú platy lekárov vyššie v štátnych alebo súkromných nemocniciach. „Viem si ale predstaviť modelovú situáciu, že napríklad v štátnom zariadení majú lekári v priemere viac ako v súkromnom, ktoré ale má oveľa lepšie zaplatených pár špičkových odborníkov,” hovorí Dušan Zachar z inštitútu INEKO. 

Štátne aj súkromné nemocnice hospodária najmä s peniazmi od zdravotných poisťovní, ktoré platíme všetci. Na druhej strane niektoré súkromné kliniky majú nezanedbateľné príjmy aj od pacientov v podobe priamych platieb.

Prečo ale lekári opúšťajú nemocnicu, v ktorej sú najlepšie platy na Slovensku? Problémom môže byť práve to, že ide o štátne zariadenie. „Väčšinou platí, že súkromné zariadenia fungujú efektívnejšie, dvakrát si rozmyslia, ako použijú zverené peniaze. Myslím si, že v súkromnom sektore je väčšia chuť, možnosti a nižší protitlak rôznych záujmových skupín na odmeňovanie pracovníkov na základe ich zásluh, t.j. aj podľa kvality odvedenej práce," doplnil Zachar.

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus