Veľká zmena pre chorých Slovákov: Už nemusíte blúdiť od ambulancie k ambulancii!

08. júna 2017, 18:00
Tip redakcii

Novinka, ktorá by mala potešiť pacientov na Slovensku už v tomto roku! Chorí nebudú musieť po novom blúdiť z jednej ambulancie do druhej, všetko potrebné totiž vybavia u jedného lekára. Navyše, za tento komfort si nepriplatia ani cent!

Po spojení  nemocníc siete s poliklinikami pacient vybaví všetko z jednej ambulancie.

Po spojení nemocníc siete s poliklinikami pacient vybaví všetko z jednej ambulancie.

Autor: Svet zdravia, ilustračné

V súčasnosti je to tak, že napríklad pacient, ktorý má zdravotný problém, ide najskôr k svojmu obvodnému lekárovi. Ten mu vypíše výmenný lístok k špecialistovi, ktorý ho pošle na CT alebo magnetickú rezonanciu. S výsledkami príde pacient späť k špecialistovi, ktorý mu oznámi, že je nutný chirurgický zákrok. Pacient si následne sám hľadá zariadenie, v ktorom by výkon mohol podstúpiť. Po samotnej operácii nasleduje ešte rehabilitácia. Celý tento proces pritom trvá aj pol roka.

Spoja nemocnice a polikliniky

V súkromných zariadeniach to chcú robiť inak. Užšie prepojenie ambulantnej časti s nemocničnou a postupná špecializácia malých a stredných nemocníc, ktoré sú najmä v okresných mestách – to sú najnovšie zámery spoločností Svet zdravia a ProCare, ktoré patria pod investičnú skupinu Penta. Po spojení ich 12 nemocníc so 17 poliklinikami ProCare pacient vraj vybaví všetko z jedinej ambulancie. „Pacient nemusí hľadať nemocnicu, kam má ísť, nemusí blúdiť v systéme. Už v ambulancii svojho lekára dostane informáciu o tom, kedy a kam má ísť na ďalšie vyšetrenia, na samotný výkon. Dostane meno lekára, ktorý sa mu bude venovať, a zabezpečíme jeho prevoz medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Svet zdravia Marek Duban. 

Ako dodáva, pacienti sa nemusia báť, že ich v súkromnej nemocnici skasírujú. „Toto nie je o balíku služieb, len o lepšej organizácii. Pacient si za toto nebude nič priplácať,“ sľubuje Duban. Integrovaný model ich nemocníc a polikliník by mal začať fungovať ešte v tomto roku.

Okrem toho by sa postupne z každej nemocnice malo vyprofilovať špecializované zariadenie. Napríklad najnovšia nemocnica v Michalovciach, ktorú chcú otvoriť začiatkom budúceho roka, bude regionálnym chirurgickým centrom a pribudne tam aj onkologické centrum pre celé východné Slovensko.

Efektívnejšie fungovanie nemocníc a ich väčšiu špecializáciu pripravuje aj ministerstvo zdravotníctva. Štát chce po novom určiť tri skupiny - zariadenia pre akútnych pacientov, pre plánované výkony a doliečovacie zariadenia. 

Čítajte viac

Pacienti čakajú u lekára pridlho, Drucker pripúšťa nové pravidlá objednávania

Odmietli vás v ambulancii? Poradíme, čo robiť

Desaťeurový poplatok na urgente. Drucker plánuje zmeny v ambulantných pohotovostiach

Korupcia na onkológii: Vyšetrovanie lekára pokračuje

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus