FOTO Test veľkonočných zajacov: V čokoláde nemusí byť čokoláda!

11. apríla 2017, 18:00
Tip redakcii

Ako nakúpiť maškrty pre malých šibačov a neurobiť pri tom chybu? Test spotrebiteľského združenia Viem, čo jem potvrdil, že základom je pozrieť sa na zloženie výrobku. Problém však je, že tieto údaje na obale sú neraz nečitateľné a to, že v čokoládovom zajačikovi nemusí byť ani trochu čokolády, niekedy zistíte až po jeho rozbalení!

Odborníci si posvietili na  kvalitu sviatočných pochúťok, ale aj informácie pre spotrebiteľa

Odborníci si posvietili na kvalitu sviatočných pochúťok, ale aj informácie pre spotrebiteľa

Autor: shutterstock

Odborníci zaradili do testu 12 veľkonočných zajacov. Ich chuť, kvalitu aj označenie na obale ohodnotili známkami ako v škole. Najhoršiu známku dostal poľský zajac, ktorý nemá s čokoládou nič spoločné. Je totiž z polevy s kakaovo-mliečnou príchuťou. Navyše zloženie sa pri pohľade na figúrky nedozviete, musíte ju rozbaliť,vyrovnať pokrčený obal a až potom zistíte, čo ste to kúpili.

Neplatí, že najlacnejší zajačik je najmenej kvalitný. Prepadák testu je totiž drahší ako ďalšie dva výrobky z čokolády. Ak vám záleží na tom, či dáte malým šibačom kvalitnú výslužku, radšej si v obchode nájdite výrobok, pri ktorom je zloženie dobre viditeľné.

Platí, že výrobca kvalitnej čokolády nemá čo tajiť. Naopak, pri náhradách čokolády sa výrobcovia snažia schovať zloženie.

Upútal vás nápadný a farbami hýriaci obal? Pred tým, než zajačika vložíte do nákupného košíka, prezrite si zloženie. Ak medzi zložkami výrobku nájdete kakaové maslo, držíte v ruke čokoládu. Iný rastlinný tuk znamená, že ide o náhradu čokolády.

1. Lindt Gold Bunny z horkej čokolády

Známka: 1,4 
Cena: 3,74 €/100 g
Výrobca: Nemecko
Obsah kakaovej sušiny: 60 %

Jednoznačný víťaz testu. Je z horkej čokolády s veľmi vysokým obsahom kakaovej sušiny, ktorým prevyšuje všetky ostatné testované výrobky. Nemá pritom príliš horkú chuť, ale ani presladenú. Čokoláda je jemná, príjemne sa rozplýva na jazyku. Údaje na obale sú horšie čitateľné. 

Pokračovanie na ďalšej strane

 
Predchádzajúca strana 1 / 12 Nasledujúca strana


 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
FOTO Test veľkonočných zajacov: V čokoláde nemusí byť čokoláda!
mt