Veľký obrat v plánoch VšZP, z ktorých mali pacienti hrôzu: Všetko je inak!

01. marca 2017, 18:09
Tip redakcii

Kontroverzné plány Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), aby si ľudia s pírsingom či tetovaním platili liečbu žltačky sami, vyvolali vlnu nevôle u pacientov, ale hlavou nad nimi krútili i skúsení lekári. Spŕška kritiky trvala týždeň a deň. Štátna poisťovňa si nakoniec chybu priznala.

Kauza zamestnáva ministra Tomáša Druckera aj šéfa VšZP Miroslava Kočana.

Kauza zamestnáva ministra Tomáša Druckera aj šéfa VšZP Miroslava Kočana.

Autor: TASR

Poisťovňa vynakladala na liečbu hepatitídy nemalé peniaze. Prvá chyba sa stala v odhadoch. VšZP rátala s tým, že za vlaňajšok preplatí liečbu len 85 pacientom, no nakoniec ich bolo až 251, čo poisťovňu stálo 9 miliónov eur navyše. „Toto bol dôvod, prečo sme dali podnet, aby sme sa znova pozreli v kategorizačnej komisii na to, aké majú byť celkové prostriedky na túto liečbu alokované,“ vysvetlil generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan.

VšZP preto navrhovala zrušiť alebo obmedziť hradenú liečbu žltačky pre alkoholikov a narkomanov, ale aj pre ľudí s tetovaním či obyčajnými náušnicami. A to bol ďalší problém. 

Na túto informáciu, ktorá prenikla na verejnosť len pred pár dňami, zareagoval šéf poisťovne. Uznal, že v návrhoch zvolili nešťastnú formuláciu, keď ľudí s pírsingom či tetovaním „škatuľkovali“. „Môžete sa spoľahnúť, že v takomto znení to na kategorizačnú komisiu do finále nepôjde,“ ubezpečil Kočan.

Návrhy s nešťastnými formuláciami VšZP pozastavila a chce vypracovať nové po diskusii s odborníkmi. Pacienti tak nateraz nemusia mať obavy, že by si za liečbu museli platiť. Okrem toho štátna poisťovňa sťahuje aj ďalší kontroverzný návrh. Mal obmedziť liečbu ľuďom s makulárnou degeneráciou, ktorí by postupne úplne prišli o zrak.  

Kočan zároveň zdôraznil, že tieto návrhy nemajú nič spoločné s ozdravným plánom VšZP, ktorý musela vypracovať pre minuloročnú rekordnú stratu vyše 200 miliónov eur.

A ako hodnotí stiahnutie kontroverzných návrhov VšZP analytik? „Je to buď dôsledok toho, že sa z témy stala citlivá politická vec, do ktorej vkročil premiér, keďže mala potenciál byť nepopulárnou medzi voličmi,  alebo odborné medicínske argumenty boli natoľko presvedčivé, že primäli zodpovedných stiahnuť predmetné návrhy. A možno to bola aj kombinácia oboch dôvodov," poznamenal Dušan Zachar z inštitútu INEKO.


Kľúčové dátumy 

13. 2. VšZP podáva návrhy na obmedzenie indikačných kritérií pri liečbe zraku a žltačky typu C.

20. 2. V médiách sa objavil prvý článok o tom, že pacienti, ktorí majú pírsing či žltačku, si majú liečbu žltačky platiť sami. Obmedzenia liečby sa majú týkať aj pacientov, ktorí strácajú zrak, informoval denník SME.

26. 2. VšZP prvýkrát hovorí o nešťastnej formulácii v návrhoch.

28. 2. Po mediálnej búrke musí minister zdravotníctva Tomáš Drucker vysvetľovať situáciu vo VšZP u premiéra Roberta Fica. Štátna poisťovňa vraj nechystá nič, čo by išlo proti pacientovi.

1. 3. VšZP oznámila, že kontroverzné návrhy sťahuje.

 
Autor: fd 
 
Aplikácie 7 plus